Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '10

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
3488
 

Hangi meslek daha kutsal?

Hangi meslek daha kutsal?
 

Hangi meslek daha kutsal veya bir mesleği kutsal görmek o mesleği icra edenlere ne gibi katkılar sağlıyor beni hep düşündüren sorular olmuştur. Toplum değerlerine bağlı olarak belirli gün veya haftalarda bazı meslekler için kutlama ve anmalar düzenlenir. Öğretmenler, gazeteciler, avukatlar, günü vs. gibi. Ebe ve hemşireler için ise bu süre bir haftaya yayılmıştır. Bazen de bayram havası vermeye çalışılır bu günlere Tıp bayramında olduğu gibi. Gerek bir gün gerekse de bir hafta bayram olarak kutlansın hepsinin ortak noktası kutlandığı gün ve haftalarda bu mesleklere atfedilen “kutsal meslek” sıfatıdır.

Kutlama ve anmanın yapıldığı gün veya hafta boyunca usulden olsa gerek o meslek kutsal sayılır ve mesleği icra edenlere ise kutlama süresince övgüler yapılır. Hatta bazen o kadar ileri gidilir ki o meslek olmadan hayatta hiçbir şey yolunda gitmeyecekmiş havası yaratılır. Ancak, bütün iyi temeni ve övgüler o günlerle sınırlı kalır. Öğretmen günü, buna en güzel örnektir. En kutsal mesleğin öğretmenlik olduğu herkesin ezberinde yer etmiştir. Ancak, öğretmenin yaşadıkları sorunlar pek de kimsenin umurunda olmaz çoğu zaman. Ayrıca, fedakâr ve cefakâr olarak görülen öğretmenlere pek de güvenilmemesinden olsa gerek ilk önce sözleşmeli çalıştırılarak sınanırlar adeta.

Kutlama ve anmaları bir haftaya yaymak da kutsal hale getirmeye yetmez Ebeler ve Hemşireler haftasını. Bedeli ağır olur bazen bir haftalığına “kutsal meslek” olmak. Çünkü yılın geri kalan haftalarında “tutsak meslek” olur adeta. Her mesleğin topluma belirli düzeylerde katkıları olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ancak, mesleğe verilen önem onları sınırlı gün veya günlerde anmak veya usulen sözlerle geçiştirmek olmamalıdır. Anma günlerinde söz konusu meslek grubunun tüm yönleriyle ele alınıp varsa sorunların belirlenmesi ve bunlara uygun çözüm arayışlarına gidilmesi diğer usulen yapılan yaklaşımlardan daha etkili olacaktır. Çünkü bir mesleği kutsal görmek o mesleğin saygınlığını ve mesleği icra edenlerin emeğinin karşılığını vermekle bir anlam ifade edilebilir. Aksi taktide havada kalır kutsananlar ve kutlananlar.

Günümüzde mesleklerin zoraki kutsallaştırılması biraz geride kaldı gibi. Çünkü eskiden meslekleri kutsal yapan birazda korku-saygı karışımı duygularla yoğrulmuş bir anlam ifade ediyordu. Bu yüzden değimiydi öğretmenlerimizi sokakta gördüğümüzde hemen hazır ol pozisyonuna geçip selama durmamız. Bazı meslekleri daha kıymetli ve kutsal görmek diğerlerine yapılmış haksızlığı da gün yüzüne çıkarmaktadır. Çünkü her mesleğin kendi koşulları dâhilinde topluma farklı şekillerde önemli katkıları vardır. Aslında, işini doğru bir şekilde yapabilen meslekler kıymetlidir. Bu biraz da o mesleği icra eden kişiye bağlıdır. Mesleğini özümsemiş insanların her meslek alanında daha başarılı oldukları görülür. Bu başarı da onları benzerlerinden farklılaştırır çoğu zaman.

Sonuç olarak, başarılı bir şekilde icra edilen mesleklere ve kişilere gereken önemin verilmesi meslekler nezdinde toplumsal gelişmeye de büyük katkılar sağlayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kutsallıktan kasıt, değeri mi efendim? eğer öyle ise; sizinde ifade ettiğiniz gibi her meslek kutsaldır, yeter ki layıkıyla yapılsın.. Bu anlamda bir de cevap vermek isterim.. En kutsal meslek, anneliktir.. her ne kadar meslekten sayılmasa da :) Teşekkürler güzel yazınız için.

Öğretmenım 
 23.05.2010 14:43
Cevap :
Merhaba! evet yazımda kullandığım kutsallıktan kasıt değer idi. Ayrıca size katılıyorum en kutsal değerin annelik olduğunu. bence de annelik pek meslek sayılmasa gerek.. ilginize teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla  23.05.2010 18:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2647
Kayıt tarihi
: 02.07.09
 
 

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi’nden 1997’de mezun oldum. Aynı Üniversitede yüksek lisans ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster