Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '18

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
753
 

Hangisi Doğru: Dış Güçlerin Oyunu mu, Doların Dünyada Yükselişi mi?

Hangisi Doğru: Dış Güçlerin Oyunu mu, Doların Dünyada Yükselişi mi?
 

Dövizin yükselmesi, paramızın kan kaybetmesi, memleketin kan kaybetmesi demek!

Kan kaybı yılbaşından beri sürüyor. “Erken seçim” kararıyla düşüş hızlandı. 5 aydaki kayıp yüzde 25’i buldu. Bu, dünyaya karşı yüzde 25 fakirleşmemiz demek!

Tabii çok üzücü, çok ürkütücü, kaygı verici bir gidiş…  Haliyle vatandaş kızgın ve tedirgin!

İktidar ve yanal kanallar bunun müsebbibini arama telaşında… Öne sürdükleri iki mazeret var: Birincisi, “dış güçler bizim büyümemizi, gelişmemizi engellemeye, Ak Parti iktidarını düşürmeye çalışıyorlar. Onun için dolar fırlıyor”

Böyle bişey olabilir mi?

Belki olabilir.

O vakit, şu sorgulanmalı: AKP iktidarı 16 senedir sürdüğüne göre, “dış güçler” şimdiye kadar sizden memnun muydu?

İktidarınızın ilk 10 yılında, dolar, gayet istikrarlı, gayet “ekonomik”ti; 1,5 TL civarında seyretti. Ondan sonra gelen 4 yılda da yavaş yavaş yükseldi. Yani ilk 14 yılda “dış güçler”le bir derdiniz yoktu,

Sanki ABD’nin başına Trump geldikten sonra “taarruz başladı”.  Oysa, Trump’ın kazandığı gün, “Trump kazandı, ümmet kazandı” twitleri atanlar iktidar yanlılarıydı.

Yine, Sayın Erdoğan’ın Amerika’da Trump’la görüştüğü günlerde, “hiç olmadığı kadar yakınız” manşetlerini yanal gazeteler atmış, yanal kanallar, ekranlar ve günler boyu vermişti.

Bu Trump ve ekibi mi sizi düşürmek istiyor?

Öne sürülen ikinci mazeret; “dolar dünyada yükseliyor, onun için bizim de paramız düşüyor”.

Şimdi, bu mazeret yukarıdaki söylemleri çürütüyor. Üstelik kendi içinde de tutarlı değil… Bir kere, dolar; avro, sterlin, Japon Yeni, Çin Yuanı karşısında yükselmiyor. Az gelişmiş başka ülke paraları karşısında yükseliyor olabilir. Bu vaziyette, az gelişmiş ekonomilerin gelişmiş ekonomilere göre “kırılgan” olduğunu kabul etmemiz lâzım!

Yani siz şimdi, Türkiye’nin az gelişmiş olduğunu mu söylüyorsunuz?

Eeee, hani büyümüştük, kalkınmıştık, gelişmiştik!

Mazeretleriniz hem kendi içinde tutarsız, hem birbiriyle çelişiyor.

Mazeret üreterek sorun çözülemez.

Meselenin köküne inmezseniz, sonsuza kadar mazeret üretmek zorunda kalırsınız!

x   x   x

KANSER

Eğer egzersiz bir hap olsaydı bütün hastaların reçetesine girerdi.

Önemli sağlık faydaları için, haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz ve iki ila üç defa da dirençli spor seansı (halter gibi) hedeflenmelidir.

The Guardian, 7 Mayıs 2018

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

doğru ve bilimsel yolda yürünürse her şey gibi dolar karşısında da düzgün sonuçlar alınır... Ben doğruyu arayan olunmalı diyorum o kadar canım arkadaşım... Bunda da samimi olmak ön koşul tabii... çare tükenmez denir ya hani öyle bir şey arayan olmak lazım ciddiyetle... Ben bilirim havalarında değil tabii... Saygı ve sevgilerimle...

Halil Güven (Sökeli) 
 27.05.2018 11:33
 

Çok nitelikli yazılar yazıyorsunuz İsmail bey, sizi tebrik ederim, Einstein'in "Bir problemi, onu ortaya çıkaran bilinç düzeyi ile çözemezsiniz!" sözünden esinlenerek bir problemi yaratan zihin onun nedenlerini de anlayamaz, dolayısı ile yanıtlayamaz, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 27.05.2018 9:55
 

Bir öyle bir böyle; araları iyiyken dostum,kendi fikirlerine karşı olunca düşmanım.Biz kendi meselelerimizi çözememişken, elâlemin işlerine burnumuzu sokarsak olacağı bu ancak garip bir hâl var ortada o da körü körüne inananlar. Biz Müslümanlığı yeni mi öğreniyoruz? Allah yarınlarımıza bir ışık tutsundur dileğimiz. Sağlıcakla

SAHAFÇA 
 26.05.2018 14:12
 

Dolar kurunun ani yükselişinin birden çok sebebi olduğunu düşünüyorum. AKP iktidarının ilk döneminde batı dünyası tarafından ciddi bir şekilde desteklendi ama iktidar perçinlendikten sonra batı dünyası ile ters düşmeye başlandı ve yavaş yavaş ipler koptu. Türkiye son 16 yılda maalesef tutarlı bir politika izlemedi ve bir kaç kere zig zag çizdi. Türkiye ekonomik anlamda çok güçlü bir ülke değildir ve büyük ölçüde dış sermayeye bağımlıdır. Sen hem dış sermayeye bağımlı olacaksın hem de başına buyruk politikalar izleyeceksin, bu da mümkün değildir. Kısacası günümüz dünyasında "tam bağımsızlık" gibi bir kavram yoktur ve her ülke gücü oranında diğer ülkelere bağımlıdır. İşin kötüsü de şu ki biz ne batılı bir ülke olmak istiyoruz ne de İslam ülkesi. Kafamız çok karışık ve bunun farkında bile değiliz. Diğer bir sorunda Laik-Dindar, Türk- Kürt çatışmaları bize çok pahallıya mal oldu ve olmaya da devam ediyor. Allah yardımcımız olsun. Selamlar

Matilla 
 26.05.2018 6:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4938
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1194
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster