Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
408
 

Hangisi yanlış!

Son günlerde Fatih TERİM’İN maaşı tartışılır oldu. Daha önce ne kadar aldığı bir sırdı (!). Maaşının arttırılmasının yanlışlığı ve maaşının çok yüksek olduğu konuşuldu. Her yıl, milyon Euro’larla yapılan transferler bu kadar konuşulmadı.

Ben, üniversite mezunu, 6 yıllık devlet memuruyum. Psikolojik Danışman olarak çalışıyorum. 2 küçük çocuğum var. Eşim çalışmıyor. Maaşıma 2 çocuk için aylık 40 YTL, eşim çalışmadığı için de 50 YTL yardım almaktayım. Kirada oturuyorum. Yıllık kazancım 20.000 YTL civarında. Arabam yok. Kendi memleketimde çalışıyorum. Yol param günlük 1 YTL. Kazancım yetmediği için hafta sonları KPSS kursunda derse giriyorum.

Neden bu bilgileri verdim biliyor musunuz? Kendimi acındırmak için değil. Çok büyük bir haksızlık var ortada demek için de değil.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinin futbolculara ve teknik direktörlere verdikleri para Fatih TERİM’İN aldığı paradan az mı? Hayır, belki de daha fazla. Peki, benim gibi eğitim sektöründe çalışan insanların maaşı ne kadar? Benim kazancımın 4 katı. Hatta bazı ülkelerde 6–7 katı.

İnsanlar öğretmenlerin, polislerin ve devlet memurlarının maaşını konuşmalı. Hani bir fıkra var ya; biz memurlara her ay 500 YTL veriyoruz onların ihtiyacı 1000 YTL gerisini nasıl tamamlıyorlar bilmiyorum.

Beşiktaş kulübü geçenlerde istifa eden Sinan ENGİN’LE ilgili bir açıklama yaptı. Sinan ENGİN Mayıs 2009 yılına kadar aylık maaşı olan 45.000 YTL’ yi almaya devam edecek. Benim yıllık kazancım 20.000 YTL. Ben Sinan ENGİN’İN bir aylık kazancını kazanabilmem için 2, 5 yıl çalışmam gerekiyor. Tabii, kazandığım paraya hiç dokunmamak şartıyla.

İşin çok ilginç bir tarafı daha var. Ben kazancımla rahat bir şekilde yaşıyorum. Rahattan kasıtım kimseye muhtaç olmamak. Öyle kendimizi çok da kasmıyoruz. Kredi kartına bol taksitli alışverişler yapıyoruz. Çocuklarımızın ihtiyacı neyse alıyoruz. Öyle, fakir edebiyatı yapmak içi kaleme almadım bu yazıyı.

Bu yazıyı, bir ülkedeki çalışanların kazançlarının arasındaki uçurum açıldıkça o ülke için tehlike çanları çalıyor demektir. Benim kazancım yerinde sayıyor ama birilerinin kazancı % 100 artıyorsa orada bir sorun var demektir.

Toplumların dinamiklerine bakıldığında, bu durumların toplumsal patlamalara sebep olduğunu görüyoruz. Uçurumun artması sosyo - kültürel yapıyı da olumsuz etkilemekte ve birbirinden habersiz topluluklar ortaya çıkmaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok basit 22 kişilik 18 kuralı olan bir oyunu oynatmak için çok fazla para 260.000. Ve hiç bir gideri yok. Otel devletden yemek devletden falan... Bence fazla yani:)

Ahmet KARAKAYAN 
 30.10.2008 11:50
Cevap :
Diğer tarafta kira cepten, yemek cepten... Doğrudur:)  30.10.2008 13:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2051
Kayıt tarihi
: 07.11.07
 
 

Psikolojik Danışmanım, iki tane dünya tatlısı çocuğum var. Fanatik Beşiktaşlıyım... Psikolojiye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster