Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
195
 

Hani zaten öleceksek ansızın ölsek, Azrail’i beklemek zor

Hani zaten öleceksek ansızın ölsek, Azrail’i beklemek zor
 

Vakti yaklaşıyor, anlıyorsunuz; çünkü insanlar o yaşlarda ölüyorlar. Üç yıl önce beş yıl sonra. Ölümü bekliyorsunuz. Kimin ne zaman öleceği belli olmasa.

Öleceğini bile bile öldüğünü göre göre, yataklarda… Ben 60’ındayım, 90’dan öncesi aklıma gelmez; çünkü sağlıklı yaşamışım, kaza bela istisna… Yine de bir gün(o dediğin gün olsa bile) aynı son.

Ölüm beklenir mi ya… Hani kimi 80 kimi 120 yaşında ölse; 40 yıl umutlansak, ölüm aklımıza gelmese… Herkes aynı yaşta ölüyor, yaşamayı bilmeyenler ve kaza bela hariç. 70’den itibaren iyi yaşasan da, sağlıklı olsan da ölüm yolculuğu başlıyor. Bu bir travma, ben yendim, 90’dan öncesi aklıma gelmez, olursa sürpriz olur.

Bir de takma diyenler var, bir bilseniz onların nasıl taktığını…

Ölüme teslim olanlara da gıcık kapıyorum “Nasılsa öleceğiz!”

Her şeyin zamanı olduğu gibi ölümün de zamanı var. Daha önce ölüyorsanız bir nedeni var. Herkes aynı zamanda ölecek diye bir kural yok; çünkü farklıyız. Ölen biz değiliz, vücudumuz; istesek de ölemeyiz, öleceği vakit gelmişse istesek de ölümü durduramayız.

Vakit vücudumuzun ömrünü tamamladığı andır, gerisi fasarya. Zamanında ölüyorsa ölen vücudunuz. Daha önce ölüyorsa siz kendinizi öldürüyorsunuz ya da sizi öldürüyorlar.

Bütün bunlar ölümün değişmez kuralları; şimdilik tabi. Ama hani insan şöyle olsaydı diyor ya, bizimkisi o. Bu arada unutmadan, normal ölüm tarihinden sonra da yaşayacağınızı düşünmeyin. Vücudun ömrü tükenmişse ölüm beklemez. Ne dedik? Bunlar böyle eyvallah da hani gönül istiyor hiç ölmesek. Geç onu. Ansızın ölsek. Öleceğimizi, öldüğümüzü bilmeden. Acı çekmeden, Azrail’i beklemeden. Olmaz mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

120 yi aşanlar bile var. Venezuellalı bir yerli dede geçen de televizyona çıkartılmıştı. Yaktı bir sigara, üfledi dumanını, "hayat çekilmez oldu, artık tek isteğim bir an önce ölmek" dedi. Hollanda ötenazi denilen kendini öldürme hakkını genişletmiş. Amansız hastalık çilesi çekenlere yaşlılıktan bıkmış olanları da kattı. Bence doğru bir hak özgürlüğü.

Muharrem Soyek 
 14.10.2016 19:20
Cevap :
Ötenazi özgürlüğü tehlikeli...  17.10.2016 12:53
 

Bu yaşam fesefesiyle ölüm size zor uğrar:) yazıyı okurken gülmeden edemedim.. Yazı ölümü çözümlemeye çalışan esprili bir felsefe yazısı.. ama kategori gündelik yaşam:).. Bitsede gitsek diyenler var yaşamdan bir de sizin gibi öleceğiz ölmesinide usturuplu olsun bari diyenler:).. iyi bir yazıydı selamlar, saygılar

yucel evren 
 14.10.2016 14:18
Cevap :
Bilemeyiz tabi belki Azrail bunu meydan okuma olarak kabul eder...  17.10.2016 12:14
 

Kerim Bey, Sizin bunları düşünmüş ve "90'dan öncesi aklıma gelmez" demeniz alkışlanır. Umarım sağlıkla 90'a geldiğinizde çıtayı çok daha yükseltirsiniz. Ne yazık ki çoğumuz, çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da hiç mi hiç düşünmüyoruz. Hedef de koymuyoruz. Esenlik dileklerimle,

Şahbettin Uluat 
 13.10.2016 20:35
Cevap :
Çok güzel yorum sağ olun ama böyle düşündüğüm için eleştiri de aldım.  14.10.2016 12:14
 

Her ölüm erken demiş Cemal Süreya. çok doğru demiş; çünkü yaşamak denilen güzel şey. Soralım yaşı geçmişlere "ölmek ister mi siniz" diye kimsenin evet cevabını vereceğini sanmıyorum. Ölüm acısını tatmadan, hiç kimse onun kendine uğrayacağını bilmez ve ondan sonra anlarsınız ölümün olduğunu. Onun öncesinde, hep başkalarına gelir miş te size uğramaz sanılan ölüm. İnsan zaman zaman ölüm korkusunu yaşar, ya da "eğer öleceksek neden yaşıyoruz" anlamsızlığını da ama bunları yenmenin en iyi yolu meşgaledir.İnsan kendi kendini elbette huzursuz etmek istemez ancak bu duygunun da önüne geçemeyenler var. Eskiden yaşlanılıp ölünürdü ama şimdiki zamanda ölüm zamanı meçhul? O geldiğinde biz zaten olmayacağız ayrıca. İyi yaşamak,iyi şeyler yapabilmek bütün mesele burada. Selamlar gönderdim Kerim kardeşim.

SAHAFÇA 
 13.10.2016 19:45
Cevap :
Değerli şairim Hadiye hanımefendi çok güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Saygılar.  17.10.2016 11:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4922
Toplam yorum
: 13033
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster