Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1194
 

Hanif Olmak- Ali Sarsu- Kitap tanıtımı (3.Baskı)

Hanif Olmak- Ali Sarsu- Kitap tanıtımı (3.Baskı)
 

(...)

Oysa Hanif olarak dini yaşamak ile ilgili ayetlerde açıkça Hanif vurgusu İslam kelimesine veya din kelimesine değil, bu dini kendi pratiği haline getirecek/yaşayacak olan bireylere izafe edildiği, çok açıktır. Hal böyle olunca, ”Hanif İslam” tanımlaması aslında doğru olmuyor. Bunun yerine “Hanif Müslim” tanımlaması aslında doğrudur. “İslam” dininin kendi başına eğrisi/hatası yok ki ya da Allah birden fazla İslam önermemiş ki bu kelimenin önüne Hanif ibaresi katalım. İslam, İslamdır. Bu kelimenin önüne arkasına/berisine herhangi bir sıfat veya yakıştırma yapılmaya başlanırsa, o zaman tehlike çanları çalıyor demektir.

Ali İmran/19: Allah katında din, şüphesiz İslam’dır. Ancak, kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki ihtiras yüzünden ayrılığa düştüler. Allah’ın ayetlerini kim inkar ederse bilsin ki, Allah hesabı çabuk görür.

Ali İmran/85: Kim İslam'dan başka bir dine yönelirse, onunki kabul edilmeyecektir. O ahirette de kaybedenlerdendir.

Maide/3: Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına kesilenler, -canları çıkmadan önce kesmemişseniz, boğulmuş, bir yerine vurularak öldürülmüş, düşüp yuvarlanmış, başka bir hayvan tarafından süsülmüş, yırtıcı hayvan tarafından yenmiş olanları- dikili taşlar üzerine boğazlananlar ile fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı; bunlar fasıklıktır. Bugün, inkar edenler sizi dininizden etmekten umutlarını kesmişlerdir, onlardan korkmayın, Benden korkun.

Bugün, size dininizi bütünledim, üzerinize olan nimetimi tamamladım, din olarak sizin için İslam'ı beğendim. Açlıktan darda kalan, günaha kaymaksızın yiyebilir. Doğrusu Allah Bağışlayan'dır, merhametli olandır.

Bu konunun önemli olduğunu bilen Hristiyan aleminin ileri gelenleri, İslam kelimesinin önüne “ılımlı” ibaresini boş yere koymuş değillerdir. “Ağır çek küreklerini, mehtap uyanmasın” hesabı. Değişimler, yani dejenerasyon ufak adımlarla olursa dikkat çekmez. Hele ki bir milletin dinini ya da onları bir arada tutan, harç görevi yapan temel ve ortak değerleri dejenere etmek istediğinizde, bu halk zaten uyuyan bir halk ise... Bu ibare (Hanif kelimesi) şirke çok meyilli olan inanan konumundaki Müslim kelimesinin önüne/yönüne konması gerekiyor. Böylece, Hanifliğin bir din olmadığını ve eskilerde kalmadığını mülahaza etmiş olduk.


********

Yukarıda alıntıladığım pasaj Ali Sarsu'nun "Hanif Olmak" kitabından, bir solukta okuduğum, okumaktan büyük haz aldığım nadir kitaplardan.

Din adına bilgi kirliliği yaşayanlardansanız, aklınız sorgular ve endişelerle doluysa, gerçek İslam nedir, Kuran'ı nasıl anlayıp okuyabilirim diye sorgulayanlardansanız, tüm önyargılarınızı bir kenara atıp kitabı okumaya başlayın, size yeni, temiz bir bakış açısı getirip ufkunuzu açacak, son söze geldiğinizde devamı nerde bu kitabın dedirtecek kadar günümüz Türkçesi ile akıcı ve akılcı yazılmış güzel bir eser. Ali Sarsu'ya emekleri için teşekkür ederim. Allah yar ve yardımcısı olsun.

S. Aydogdu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah, mezheplerin arttığı ve artık hangi inancın doğru olup olmadığını anlamadığımız bir zamanda Hanifliğe yönelmemizi emretmektedir: “Allah katından geri çevrilmez bir gün gelmezden önce, yüzünü Hanif dinine çevir. Ki o gün insanlar bölük bölük ayrılırlar.” Rum Suresi 43

Murat Keleş 
 17.10.2012 12:25
 

Ancak müslümanlar, Kur’an’ı bırakıp insanlar tarafından oluşturulan inançlara inanıp İslam’ı dejenere etmişlerdir (Kur’an’ı değil, inandıkları inanç olan İslam’ı dejenere etmişlerdir. Eğer gerçekten şu anda Kur’an’a iman etselerdi, gerçek İslam’ı yaşıyor olurlardı. Bu durumda da İslam’ın dejenere edildiğinden bahsetmiş olmazdık. Yaşamadıklarına göre de İslam inancını dejenere ettiklerini söyleyebiliriz. Yani dejenere olan İslam kavramını kullanmak yanlış bir ifade değildir. Ancak dejenere olan Kur’an kavramını kullanmak yanlış bir ifadedir. Çünkü Kur’an’ın değiştirilemeyeceğini Tanrı zaten söylemektedir). “Ve resûl: “Ey Rabbim! Muhakkak ki benim kavmim, bu Kur'ân'dan ayrıldı (Kur'ân'ı terketti).” dedi”. Furkan Suresi 30 “Dinlerini parça parça edip fırkalara, hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır. Allah onlara yapıp ettiklerini haber verecektir”. En'am Suresi 159

Murat Keleş 
 17.10.2012 12:25
 

Allah, Peygamber Efendimize ve dolayısıyla bütün insanlara dogmatik müslümanlıktan çıkıp aklen, tahkiken ve bilim gözüyle İslam’a bakmalarını ve Tanrı’nın varlığını aklen kabul etmelerini (Hanifliği) tavsiye etti. “Ey Resul! Sana Hanif ol, İbrahim'in dinine uy diye vahyettik.” Nahl Suresi 123 “Ey Resul! De ki: Ayrıca yüzünü Hanif dininden ayırma ve sakın ortak koşanlardan olma diye emrolundum.” Yunus Suresi 105 “Ey Resul! Sana Hanif ol, İbrahim'in dinine uy diye vahyettik.” Nahl Suresi 123 “De ki: Muhakkak Rabbim beni İbrahim'in doğru yoluna dosdoğru olan Hanif dinine iletti.” En’am Suresi 161 “Sen artık yüzünü hakka yönelmiş Hanif dine dön ki, Haniflik Allah'ın mayasıdır. İnsanları o maya üzerine yaratmıştır. Allah'ın yaratışında hiç bir değiştirme ve değişiklik bulunmaz. İşte En doğru ve en sağlam din Haniflik'tir; fakat insanların çoğu bilmezler.” Rum Suresi 30

Murat Keleş 
 17.10.2012 12:24
 

Bütün insanlara gönderilen dinler zaten İslam’dı. “İşte bütün bu peygamberlerin getirdikleri din, tek bir dindir ki, o da sizin dininiz olan İslam’dır…” Mü’minun Suresi 52 Ancak insanlar kendilerine indirilen kutsal kitapları ve dolayısıyla İslam inancını dejenere edip yeni inanışlar çıkardılar. “Fakat insanlar tevhid dinini parça parça ederek aralarında ihtilafa düştüler…” Enbiya Suresi 93 Allah, insanlara son bir kurtarıcı olarak Peygamber Efendimizi ve değiştirilmesi mümkün olmayan Kur’an’ı verdi. “Rabbinin sözü doğruluk ve adaletle tamamlandı. Onun sözlerini [Kur'ân’ı] değiştirebilecek [hiçbir şey, hiçbir kuvvet] yoktur”. En’am Suresi 115 “Kur’ân’ı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız”. Hicr Suresi 9

Murat Keleş 
 17.10.2012 12:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 130
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2257
Kayıt tarihi
: 31.10.09
 
 

1974 Almanya- Krefeld doğumluyum. Aslen Malatyalıyım. Lise mezunuyum ve Web tasarımı ile uğraşıyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster