Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '10

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
2680
 

Hanımlara pratik bilgiler!

Eli öpülesi atalarım ne güzel söylemişler “yuvayı dişi kuş yapar” diye! Bendeniz atalarımın-hele- bu sözüne çok bağlıyımdır.

Hatta ben de bizden sonra gelecek nesillere şu sözümü armağan etmek istiyorum!

“Yuvanın tamirini de dişi kuş yapar!”

Bu sözümden hareketle, bu haftadan itibaren her cumartesi ve Pazar günleri, saygıdeğer “hanımlarımıza pratik bilgiler” başlığı altında, evdeki tamirat tadilat gibi işlerde başvuracakları yazılar yazmayı kararlaştırdım. Bu yazılar bana ait olmayıp derleme yazılardır. Hatası günahı onların boynuna!

1. Musluk contası nasıl değiştirilir?

Bildiğiniz gibi muslukların contaları çabuk eskir. Musluk su kaçırır ne kadar sıkılsa da. Damlaya damlaya göl olur (bu da atasözüdür) misali faturalar kabarır ve beyiniz “ne oluyor hanım, bu kadar suyu içiyor musun ne yapıyorsun, yoksa sultanahmet parkını mı suluyorsun?” türü anlamsız sorular sormaya başlar. Alt tarafı bir contadır bu sızıntıyı yapan! Ben çok şahit olmuşumdur conta yüzünden musluğunu değiştirene!

Nalbura gidiyorsunuz ve bir adet musluk contası alıyorsunuz!

Bina giriş vanasını sağ elinizle sol kolunuz istikametine doğru sıkışana kadar çeviriyorsunuz. Kapanmıştır! (durun yanlış oldu! Sol elinizle sağ kol istikametine doğru çevirin!)

Musluğu açın! Tıss sesi geliyorsa ya da gelmiyorsa vana kapalıdır. Su geliyorsa vana açıktır!

Musluğun başlığındaki kırmızı ya da mavi tapayı çıkarın! Yıldız başlı vida göreceksiniz! Yıldız tornavida ile sağ elinizle sol kolunuz tarafına doğru çevirerek gevşetin! Yalama yaptırmamaya dikkat edin! Musluk başlığı pat diye lavaboya düşecektir!

Bu onun söküldüğüne işarettir! Takım çantasından İngiliz anahtarını çıkarıyorsunuz iç takımı söküyorsunuz. Eskimiş su kaçıran conta bozuntusu oradadır. Değiştiriyorsunuz!

Not. Kaynak eser.

Nilgün Akad. Tesisatçının el kitabı. Conta yayınevi. Sayfa 19-20.

2.Dolap kapağı nasıl ayarlanır?

Herkesin bir dolabı olmuştur değerli hanımlar! Herkesin sandığı da olmuştur! Hatta sanmadığı da olmuştur! “Vay be hiç ummazdım senden bunu Şaziye!” dediğimiz anlarınız da olmuştur. Duymuşumdur.

Dolap kapakları zamanla düşerler. Düşerler derken yere düşmezler de ya yanındaki kapağa sürterler ya da yamuk dururlar, göz zevkini bozarlar. Yeniden ayarlanması gerekir. Kapaklarda menteşe dediğimiz metal bağlaçlar vardır. Menteşelerin orta yerlerinde tombul vidalar vardır. Üzerinde yazmaz ama ayar vidalarıdır isimleri. Yıldız tornavida ile bu vidaları sağa sola çevirerek dolap kapağını ayarlayabiliriz!

Kaynak eser.

Vakayinüvis. Nasıl mobilyacı oldum? İkitelli yayınevi. Sayfa 180-181.

Saygıdeğer hanımlar; dikkat etmişsinizdir sanırım, her iki konuda da başrolü yıldız tornavida oynadı! O olmasaydı bu işler olmazdı. Boşuna yıldız dememişler. Bunu antiparantez olarak bildirmek vatandaşlık görevimdi! Ayrıca belirtmek istedim!

Tecrübelerinden faydalandığım çok değerli Nilgün Akad hanımefendiye ve Vakayinüvis hanımefendiye huzurlarınızda teşekkürü bir borç bilirim!

Yarın.

Lamine parke nasıl döşenir?

Ayağı çıkan masa nasıl tamir edilir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kitabımdan alıntı yaparken adımı vermişsiniz. Benim o kitabı hazırlarken amacım halkıma (!) yardımcı olmaktı. Siz hem kitabımdan faydalanmış hem de yazar olarak adımı zikretmişsiniz. O yüzden Vakayinüvis'in beklediği gibi dava açmayı düşünmüyorum. Hatta yorumlarıyla ortamı gerdiğinden ötürü onun hakkında dava açmayı düşünebilirim. Yazınızdan haberdar olmam için taaa Ankara'lara kadar ulaşıp mesaj yazması hafifletici nedendir, dava açmaktan vazgeçiyorum şimdilik. Şu martaval yazımı en kısa sürede yazıp onu da sobeleyeyim de görsün!

Nilgün Akad 
 12.01.2010 0:25
Cevap :
Ama o öyle düşünmüyor. Halkın yararına da yazmamış zaten kitabını. Rant peşinde. Mobilyacılara hediyesi elli liradan gönderiyor! Yazını dört gözle bekliyorum.  12.01.2010 14:30
 

Az önce köstebeklik yapıp Nilgün Hanım'a SMS yolladım. Meğer Ankara'da oğlunun yemin töreninde imiş. Sağlayabildiği ilk Net bağlantısında size ulaşacak. Bakalım onun yorumu ne olacak. Bu arada portmantomu seviyorum. Ne yapıp edip kapaktaki dengesizliği çözeceğim. Taktım bir kere. Buz Devri filminde sincap vardı ya... Fındık mı palamut mu ne, onunla bozmuştu hani... Uçurumlardan aşağı yuvarlansa da palamutunu bırakmıyordu. Bir gün mutlaka kapaktaki o dengesizliği çözeceğim. Yine de teşekkür ederim nezaketiniz için...

vakayinüvis 
 09.01.2010 21:01
Cevap :
Nilgün Hanım yemin etmemiş miydi? Ankara Mamakta oğlu. Ben de orada yaptım acemi eğitimimi. Akıllı insanlar yetiştiriyorlar. Iraktan gelirken beş altı tane makina getirmiştim Black&Decker. Alan götürdü. Sigorta paramla almıştım. Ucuzdu o zamanlar Irak. Sincap palamutun peşindeydi. Ben de seyrettim Ertuğrulun sayesinde. Sözümdeyim yani.  09.01.2010 21:12
 

bina giriş vanasını illa sol elle kapattırıyorsunuz anlamış değilim! Ben solak değil salak (!) isem n'olacak... siz bakmayın benim gibi salak olanlara; bilek gücü yoksa akıl gücüyle bir çaresini bulurlar. Yeni seriniz hayırlı olsun Ahmet Bey! Blog anasayfadaki rakamlar çok düşük. Herkes çekilmiş. Biraz daha didişirlerse n,olur gerisini Allah bilir. Editörlerler size barış madalyası vermelidirler. Moral bulmak için Mr. Blog olmasa blogküre batacak gibi... Sevgiler, selamlar.

mine objektif 
 09.01.2010 19:51
Cevap :
Bir tanıdığım vardı otobüs işetmecisi. Bunun üç tane otobüsü vardı. Rakip firmayla rekabete girdiler. Bedavaya yolcu taşımaya başladılar. Sonunda ikisi de battı. Kaldı buna eski bir otobüs. Olay bu kadar basit. Selamlar Mine Hanım.  09.01.2010 20:36
 

Bundan sonra cumartesi-pazarı iple çekeceğim, ne kadar yararlı bilgiler veriyorsunuz öyle? Volkan Efendi at yarışı seyretsin ben de muslukları tamir edeyim...Hele hele parkenin nasıl döşendiğini de öğrenirsem, Volkan Efendinin parkeci çağırmasına bile gerek kalmayacak, ne ala bir dünya! Sevgiyle kalın efendim...

sevilay gülcek sensözlü 
 09.01.2010 19:40
Cevap :
Volkanı rahat bırak Sevilay. Onun bütün derdi bir altılı tutturup seni rahat ettirmek! Sor bak öyle diyecek!!  09.01.2010 20:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1639
Toplam yorum
: 13554
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 455
Kayıt tarihi
: 27.01.07
 
 

Doğum tarihim değişmedi ama çok şey değişti bu güne kadar. En başta, dede oluyorum! Evet; şaşırdı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster