Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
5057
 

Hapishanede mahkûma parası yoksa yemek verilmiyor

Hapishanede mahkûma parası yoksa yemek verilmiyor
 

“Adam öldürmüş devlet bir de beslesin mi, suçu işlerken düşünecekti; devletin görevi katil beslemek değildir”

Bir defa insanlar hapse yeni mi giriyorlar? Hapishane, mahkûmluk yüzyıllardır var. Ben hiçbir tarihte mahkûmlara yiyecek verilmediğini duymadım. Yüzyıllardır verilmiş, icat mı çıkarıyorsun!

Yemek veriliyor; işleri hizmetleri görülüyor; ama ücreti alınarak. Adam mahkûm ya, işi yok gücü yok, nereden verecek!

Adam suç işlemiş alıp götürmüşsün. O artık cezası bitinceye kadar senin malın, senin sorumluluğunda. Parası yok yemedi içmedi ve bu nedenle öldü. Doktorlar açlıktan öldü diye rapor verdi. Bütün dünya yüzümüze tükürür! Böyle şey olur mu ya!

Esir kampı mı ki esir kampında bile böyle bir şey yok! Paran varsa yemek var, paran yoksa aç yat. Elektriğin, suyun da parayla. Dışarıdaki adamdan elektrik parası alamıyorsun, mahkûmdan elektrik parası istiyorsun. İmralı’da yatan da mahkûm. Gariban mahkûma yemek parayla, İmralı’da ziyafet bedava. Vermesene erkeksen!

Adam 20 yıl yatacak. Belki fakir, ailesi bakanı edeni yok. 20 yıl kendine bakacak. Nasıl olacak bu. Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Hapishanede yiyecek içecek ve diğer masraflarını mahkûm kendisi öder. Devlet hiçbir şey vermez. İçeri atacağına vur. Açlıktan öleceğine öyle ölsün!

Konunun detayını bilmiyorum, bilmek de istemiyorum; abuk sabuk bir gerekçe vardır. Belki hani dışarıda hayat zor bazı insanlar bilerek suç işleyip nasılsa devlet bana bakar diyerek hapse giriyorlar ya bunu önlemek için mi acaba?

Suçlu diye mahkûm ne yapacağız yani, cezasını veriyorsun işte. Gardiyanların her akşam bir de dayak atsın istersen. Kerim Korkut cezaların az olduğunu söylüyor ama böyle rezillikleri kabul edemeyiz. Mahkûmlara bakmak zorundasın. Zorla çalıştıramazsın da… Kendisi isterse dışarıda neyse ücretini verirsin, meslek öğrenir para biriktirir.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben konuya Fransız kalmış olmalıyım. Böyle bir uygulama eski koğuş sisteminde vardı. Mahkûmlar koğuşta çay yemek yaparlardı. koğuş ağası mali işleri düzenleyen 'babaydı". Şimdi yok biliyorum öyle şeyler. Belki geçici tutuklamalarda dışarıdan yemek siparişi falan veriliyordur. Gözaltı hâlinde de yiyecek içecek izinli olarak dışarıdan gelebiliyor. Ben mahkûmlara parayla yemek satıldığını inandırıcı bulmadım. Bazu paralı mahkûmlar çıkan yemeği beğenmezler de torpille dışarıdan yiyor olabilirler. Böyle bir şey varsa bence bu engellenmeli; hapishane yemeğini yemeyen aç kalmayı da göze almalıdır.

Muharrem Soyek 
 12.05.2015 18:20
Cevap :
Ben de bilmiyordum,duyunca şaşırdım. Ülkede çoğu kimse bilmiyor.  16.05.2015 12:18
 

Durum karmaşık. Bu konuda ceza evlerinin tedavi, ıslah, bilinç ve meslek eğitimi yapılan bir merkez haline dönüştürülmesi gerektiğini öneriyorum. Islah olduğu, bilinçli hale geldiği anlaşılmadan da tahliye edilmemelidir...

Kadri KANPAK 
 11.05.2015 7:46
Cevap :
Bunlar yapılabilir de adaleti zaafa uğratmadan elbette...  11.05.2015 20:45
 

Hapishanelerde dayak atıp ölüme terk etmek insanlık dışı.Selam ve sevgiler. NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.05.2015 6:28
Cevap :
Teşekkür ediyorum,selamlar.  11.05.2015 21:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4651
Toplam yorum
: 12561
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 672
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster