Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
272
 

Hareket metafiziği

Görünen ve bir kütleye sahip olan her şey hareket içindedir. Düşünelim. Hiçbir şey hareket etmese ne olurdu. Öncelikle zaman diye bir şey olmazdı. Çünkü değişmeyen her şey zamanın dışındadır. Bir şey hareket edecek ki onun farkı zamanı meydana getirecek. Biz hareketi bir varlık olarak düşünürsek onu ancak soyut olarak algılayabiliriz.

Hareket maddeden bağımsız değildir. Bu ancak insan zihninde bağımsız olabilir. Metafiziği iyi bilen biri şöyle diyebilir. “Elimize bir taş alalım. Ve taşı ileriye doğru atalım. Ve soralım. Taş neden ileriye doğru gidiyor da geriye doğru gitmiyor. Yoksa taşın üzerindeki hareket varlığına ‘atılınca ileriye doğru git’ bilgisi mi yüklenmiş.” O kişi devam eder derki “Hareket varlığını maddenin üzerinden kaldırırsak her şey o zaman ağır mı olacak.

Veya o şeyin görüntüsü olacak ama kütlesi olmayacak mı?”. Eğer biz hareket dene soyut varlığı çözebilirsek bu foton zerreciklerini durdurmaktan daha önemli bir şey olacak. Soyut olan hareket varlığına ancak şöyle nüfuz edebiliriz. Hareket varlığından vücudumuzun merkezi olan kalbimize çay renginde, kırmızı bir kutsal ışığın aktığını düşünürüz. Bu kendimizi bir çeşit nüfuz edeceğimiz ve anlayacağımız şey ile birlikte oldurmaktır.


führer

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

fizik ilmi görünenle baş edebiliyor değerli MB Dostum. rölativiteye göre hareket ya da fizikteki "büyüklük" adıyla "hız" arttıkça kütle azalıyor, zaman yavaşlıyor ve ışık hızına ulaşıldığında kütle yok oluyor zaman duruyor. tersini söylemek de mümkün. çok yüksek hızda ve sürekli devinim halindeki atom altı parçacıkların bir an durduklarını düşünürsek, kütle ve zaman sonsuzlaşır. neyseki durdukları vaki değil henüz. işte fiziğin açıklamakta yetersiz kaldığı kavram. sonsuzluk! ve fiziğin çözümleyemediği gerçek. kütlesizlik! metafizik felsefeler bu noktada türetilmeye başlanıyor. gerisi "alakaya çay demlemek" diyebilirim. itü fizik mühendisliği mezunuyum. "kuantum gerçeği" başlıklı 7 blogluk serim yayında. ilgini çekeceğine inanıyorum. "entropi" üzerine de bir blogum olacak. yorumlarını almaktan mutluluk duyarım. hoşgörünün diyarında, fikrim fikrine yar olsun, fikirlerimiz yad olsun...sevgiyle,

can HasYürek 
 21.06.2008 10:27
Cevap :
teşekkürler  18.08.2008 20:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 472
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

İlköğretim mezunuyum. Müzik dinlemeyi severim. Çalışmıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster