Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '12

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
259
 

Harekete geçmek

Harekete geçmek
 

Mutluluk adına harekete geçmek


Günlük alış verişimi yaptığım  (süt, ekmek, gazete aldığım) mahallenin bakkalına varmak üzereydim. Her şey bir anda gelişmişti. Bir kız çocuğu bakkaldan aceleyle çıkarken tökezleyip düşmüştü. Elindeki poşette bulunan aldığı süt şişesi ile birkaç tane yumurta kırılmış ve kırık şişeden dökülen süt ile kırılan yumurtalar ekmekleri bulaştırmış, ıslatmıştı.

Bu talihsiz anda kızın korkuyla sararan yüzünü hatırlıyorum. Sanıyorum kız çocuğu komşularımızdan hem de fakir sayılabilecek komşularımızdan birinin kızı idi. Giydiği elbiseler kendisi için büyük, ayağında çeke çeke sürüklediği terliklerde annesine aitti. Zavallı kız şimdi ne yapacaktı? Korku içindeydi. Eve ne söyleyecekti?

Sarsılmış öylece bakakalmıştım. Az ilerimizde olayı izleyen bir adam hiç duraksamadan yaklaştı. Kıza yanaşıp, saçını şefkatle okşayarak; “üzülme kızım, benimle gel” dedi. Birlikte bakkala girdiler, onların arkasından bende bakkaldan içeri girdim. Adam, bakkal Hasana yumurta, şişe süt ve ekmek vermesini istedi. Hasan istenen malzemeleri poşete koydu. Adam poşeti küçük kıza uzatarak; “Haydi Kızım”, “doğru evine, ama dikkatli yürü.” dedi. Kız çocuğu hiçbir şey söylemeden adamın yüzüne sevgi ve minnetle baktı. Evden azar işitme veya dayak yeme olasılığı yok olmuştu. Bense kızın düşüşünü adamdan daha önce gördüğüm halde, olayı sadece izlemiş, etkilenmiş, harekete geçmemiş, yardım etmemiş. (edememiştim)

Oysa zaman zaman, merhamet, dayanışma, yardım, iyilik gibi erdemli davranışlara vurgu yapar, İnsan onurunun önemine değinirdim. Bu tür konuşmaların olduğu ortamda pek çok kez bulunmuş, bu kavramlara ait çokça psikoloji ve sosyoloji kitapları okumuştum. Ama bildiklerimi uygulamak bir yana harekete geçmek için düşünememiştim bile.

Küçük kıza yardım eden adamı mahallemizden uzaktan tanıyorum. Adam, benden çok daha fakir ve yine benim iddiamla benden çok daha cahil diyorum. Cebindeki tüm parasını kızın evde yaşayacağı olumsuzluğu bertaraf etmek adına harcamıştı. İnanılması bilinesi acı gerçek ki benim ondan onlarca kat daha fazla param ve teorik bilgim vardı.

Müthiş bir ders almıştım. “İyiliğin, (karşılık yapılan yardım) erdemin, ahlakın, onurun, yani insana ait tüm iyi değerlerin ne olduğunu bilmek değil, yapabilmek; bildiklerini yaşama geçirmek adına harekete geçmek önemliydi.

Bu olayda gerçek iyilik yapan, olayın kahramanı fakir komşuma gıpta ile baktım. Onu kıskandım, onun ruhunun yüceliği, kalbinin büyüklüğü karşısında ezildim. Cebimdeki fazla para ile yaşadığım bu olaydan sonra mutsuz bir insan olmuştum.

Üzüldüm, utandım, kıskandım, burkuldum! İçimde fırtınalar kopar halde mahallemizden uzaklaşarak kentin kalabalık sokaklarında bu çökük, bitik ruh halinde küçük kızı ve ona yardım eden adamı düşünerek, yürüdüm, yürüdüm, yürüdüm, yürüdüm.

Bu olayın üzerimdeki etkilerini her hatırladığımda delicesine yürüyorum, ruhumu dinlendirmek ve bir daha ki sefere harekete geçmek için.

 

Nizamettin BİBER

Uzman İnşaat Mühendisi

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizin oradaki göreviniz bu idi!. Bunlara tanık olmak, ruhunuzu bilemek, ders almak ve bize de ders vermek! Daha yüce bir tablo için saklandınız. Teşekkürlerim ve sevgilerim ile,

DuyguCan 
 03.12.2012 12:35
Cevap :
Duygucuğum, İçimi ferahlatmaya yönelik yapmış olduğunu düşündüğüm ve ablamlı bir yere oturttuğun yorumuna teşekkür eder. Sevgiler sunarım. :)  03.12.2012 13:58
 

"Küçük bir kız çocuğu/Yolun ortasında duruyordu/Yapayalnızdı ve korkuyordu/Bilmem gidecek yeri var mıydı... Küçük bir kız çocuğu/Yolun ortasında duruyordu/ Aklım o kıza takıldı kaldı.." Bu benim rüyamda gördüğüm küçük kız çocuğunu unutamayışımdan yazdığım dizeler... Halen okur ağlarım... Bak yine ağlıyorum... Yazınız beni ağlattı... Gerçi çocukluğum da iyi geçmedi belki de odur beni ağlatan ama bir şey söyleyeceğim; iyilik yapmak için zengin olmak gerekmez! Verecek bilinç gerekli.. Azından vermekten daha büyük daha makbul bir iyilik bilmiyorum. Sağolasın kardeşim... Saygı ve sevgilerimi sunuyorum...

Halil Güven (Sökeli) 
 02.12.2012 16:55
Cevap :
Merhaba Halil Abi, Senin o kocaman yüreğinde biriktirdiğin harika duygularınla sağ olasın. Şiir yazan bir insanın ruhunun her zaman iyilik beslediğine inanırım doğrsusu. Elin yüreğin dert görmesin iyilikler yapma adına sağlıcakla kal.  04.12.2012 8:29
 

sen küçük kızın fakirliğinde kalmışsın. bu yazıyı yazan biri eminim gözünü kırpmadan yardım da ederdi.

Esma KAHRAMAN 
 01.12.2012 14:31
Cevap :
Evet harekete geçemeyen bir insan yüreğinin ifade ettiklerini paylaşmak istedim bu öykü ile selam ve sevgi ile.  01.12.2012 14:42
 

Kıymetli Nizamettin Biber:Güzel bir hatırlatma,güzel bir yazı,Has an bey küçük kızın üzüntüsünü,anlamıştı,cebindeki parayı hiç düşünmemişti, küçük kızın düştüğü anın anısını hatırladı.sizden önce alıp bakkala götürdü,siz belki ondan daha iyi durumdaydınız ama siz böyle olayları yaşamamış tınız,Hasan amca geçmişte benzer olayları yaşamıştı, üzüntünün ne olduğunu biliyordu,maddiyat insana bir şey öğretmiyor, malumat ve başa gelen olaylar insana bir şeyler,Sizinde gördüğünüz olaydan itibaren yüreğiniz,bakış açınız,yardımlaşma duygularınız değişti.Bu gün öyle bir talihsiz olay olursa siz daha önce koşar yardım edersiniz.. güzel di güzelin ötesinde yazılmıştı anlatımı çok hoştu.Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 01.12.2012 10:28
Cevap :
Sevgili Mehmet abim, Yine son derece çarpıcı ve açıklayıcı bir bakış açısı ile harika bir yorumlama örneği gösterdiniz. Eliniz yüreğiniz dert görmesin, evet şimdi hareket zamanı selam ve sevgiler. Hoş kalın.  01.12.2012 14:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 883
Toplam yorum
: 3748
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2670
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster