Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
13389
 

Harem nedir?

Harem nedir?
 

Harem ne demektir? Sarayda padişahın ailesinin ve evinin bulunduğu yerdir. Ayrıca girilmesi yasak alandır.

Haremde kimler bulunur? Padişahın annesi valide sultan, padişahın eşleri, hasekiler, şehzadeler, padişah kızları, ustalar, kalfalar ve cariyeler bulunurdu.

Haremde kaç çeşit cariye vardır?

1. Hizmetçi konumundaki cariyeler.

2. Padişahın eşi durumundaki cariyeler.


Sayıları kaçtır?

1. Hizmetçi cariyeler, kadın hizmetçi konumunda ve aldıkları belli bir ücret karşılığında haremde hizmet etmekte oldukları görülmektedir. Sayısı değişkendir.

2. Padişahın Eşi konumundaki cariyeler ise; padişahın nikah yaparak ya da nikah yapmadan karı – koca hayatı yaşadığı cariyelerdir.


Padişahın eşi durumundaki cariyeler kaça ayrılır ve sayıları?

1. Nikah yapılmayan cariyeler en fazla 12 olur ve bunlara gözde, ikbal ve peyk olarak adlandırılırlardı.

2. Nikahlı cariyeler ise en fazla 7’ye kadar çıkardı.


Yorum ve Analiz: Bu bilgileri niye verdim biliyor musunuz? Yukarıdaki bilgiler ve bakış açısıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun hakkında olumsuz bir imaj çizmek asla amacım değildir. İş bu noktaya gelirse o dönem Avrupa’nın hem dinsel hem de yönetsel olarak kadınlara neleri reva görüldüğünü anlatmakla bitmez. Yani sicili bir hayli bozuktur. Anlatmak istediğim konu bu değildir. Ama ileride bunları da yazacağım.

Karşımızda iki resim durmaktadır. Birincisinde Osmanlı İmparatorluğu'nda harem teşkilatı ve kadının durumu; ikinci resimde ise Laik Türkiye’de kadının durumu.

Bu iki resmi göz önünde tutarak; Tandoğan, Çağlayan ve bugünki İzmir mitinglerinden şöyle bir çıkarımda bulunalım. Galiba cumhuriyet kadınları laiklik ekseninde kazanılmış kadın haklarının geriye götürülmesine yüksek sesle dur demişlerdir. Elimde sayısal bilgiler yok ama görüntülerde kadın ağırlığı çok ama çok hissediliyordu. Başka türlü cumhuriyetine sahip çıkma mitingleri bu kadar etkili olamazdı diyorum.

Neden kadınlar? Laiklik ekseninden çıkan bir Türkiye’de bir çok alanda elde ettikleri edinimlerini ya kaybedeceklerdi ya da tırpanlanacaktı.

Son söz: Yukarıda "Osmanlı’da harem" konusu ve bugünki İzmir mitingi ne alaka diyen çıkabilir. Ancak bilinçli Türk kadınlarının iki konu arasında irtibatı hemen kurduğuna inanıyorum.

Saygılarımla.

METİN ÜSKES bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Verdiğiniz cevap çok güzeldi gerçekten... Testiyi kırmışsınız. O zaman su içemezsiniz işte...

Ahmet YILMAZ 
 15.05.2007 10:23
Cevap :
Ahmet bey! Küresel ısınma var. Zaten kimse su içemeyecek. Ben içmemeye şimdiden başladım. Yorumunuz için gerçekten çok teşekür ederim. Saygı ve sevgilerimle. Not: Ben polemiği severim.  15.05.2007 10:58
 

Ömer bey Osmanlı İmpartorluğuyla Türkiye Cumhuriyeti arasında yönetim değişikliği oldu bunu hepimiz biliyoruz, rejim farkı var, fakak mitinglere başta bende hak vermiştim ama amaç değişti zamanla solun birleşmesine kadar gitti. Diyeceksinizki siz sol partiye karşımızınız hayır değilim, oy vermiş bir insanımda fakat solun tabanıda değişti zaten. Cumhuriyet sağ sol diye de ayırmıyor insanları, dindar yada dinsiz diye de ayırmadı. Haremlik ayrı bir oluşum, sizin anlatımınız kadınlar harem hayatına doğru gidecek bu mitingle herşeyin önüne geçildi gibisine bir anlam çıkarttım. Tabiki yazı diliyle bir şeyleri anlatmak zordur konuşma diline göre. Laiklik benimde her zaman savunduğum bir konu, kimseninde geriye gitmek gibi bir niyeti yok zaten. "Türkiye laiktir laik kalacaktır" cümlesine de gerek yok sanırım. Bazı kafa karışıklıkları olsada Türkiye zaten laik, geri gitmek isteyenlerede, değiştirmek isteyenlere de kapı gösterilecektir. Saygılar.

Işıl 
 15.05.2007 9:34
Cevap :
Işıl hanım! Aslında yazıda bir birinden farklı 2 ayrı resim var. İsteyen için alaka hem kuruyor hem kurmuyor. Ben işte böyle bir şey yapmaya çalıştım. Daha açıkcası hem mitinglerde kadınların rolünü vurguladım, hem de harem denen sözcüğü tekrar hatırlatıverdim. Yorum ve katkınız için çok teşekür ederim. Saygı ve sevgilerimle  15.05.2007 11:04
 

Osmanlı'da Harem konusuyla. İzmir mitingi arasında zorlarsanız biraz alâka kurulabilir belki de, kadınların kazandıkları hakların elinden alınacağı konusunu neyle bağlantı kurarak oluşturduğunuzu tam anlayamadım. Böyle bir şeyin mümkün olabileceğini nasıl düşünüyorsunuz? İnsanlar bulundukları konumdan geriye gitmeyi asla kabul edemezler. Böyle bir şeyi onlara kim teklif edebilir ki...

Ahmet YILMAZ 
 14.05.2007 21:59
Cevap :
Ahmet bey! Ben testiyi baştan kırarım. Böyle bir şey kimsenin aklına gelmez ama ben yine de yazdım. Akla hayale gelmeyecek bir çok şey oldu mu? olmadı mı? Siz olmazsa harem konusunu dikkate alırsınız, diğer bağlantıyı yok sayabilirsiniz. Yorumunuz ve katkınız için teşekür ederim. Saygılarımla  14.05.2007 22:23
 

Valla y,ne muhteşem bir yazı yazmışsınız.Gerçekten İzmir'de kadın ağırlığı çoğunluktaydı.Çünkü hep kadınlar laiksizlikten nasibini aldı!

Miss.Consinus 
 14.05.2007 13:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 689
Toplam yorum
: 3569
Toplam mesaj
: 343
Ort. okunma sayısı
: 2402
Kayıt tarihi
: 17.01.07
 
 

 2007 yılından beri Milliyet Blog'da yazarım. 2009 yılında 'Normal Ötesi Aşk' ve 'Normal Ötesi Aş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster