Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '17

 
Kategori
Kimya
Okunma Sayısı
381
 

Harf = Oluş = Kimya

Harf = Oluş = Kimya
 

HARF = OLUŞ

"Yoktan VAR Eden Formül" = HARF = Konuşmak ~ Çizgilemek ~ Resmetmek

Dünyayı ve Dini birbirinden farklı, kopuk varsaymak ne dini ne de dünyayı bilmemektir. Din, YET derken, Bilim, Done ~ data ~ veri ~ bilgi ~ bulgu - algı ~ duyu ~ beceri demektedir. Din, Melek der, bilim Meleke = aynıdır.

Din Şeytan der, Bilim Zekâ.. aynıdır..

Din, bu verileri ~ bilgileri ~ yetleri ~ doneleri ~ aşamaları, ZİKİR kelimesi başlığı altında toplamış ve sunmuştur.. Buluşulan nokta aynıdır. Adı ister Zikir, ister Söylem ~ Konuşma ~ Okuma ~ Çağrı ~ Call ~ vb olsun, oluş aynı oluştur. Dolayısıyla, Din = Dünya = Evren => İNSÂN =

Yaratmak için tek gerek = HARF .. Sonrası tüm soyut somut varlıklar kendiliğinden zincirleme olarak oluşmaya başlayacaktır.. Zâten, KÂİNÂT ~ EVREN ~ FELEK ~ ÂLEM ~ MÜLK de böyle VÂVoldu,  olmaktadır ve oLacaktır..

DİKKAT!: Harfler, Sahibine Âittirler. Harf çıkarımı yapan (Yazan, Konuşan), karşılığı Zarar olan sözcükten yaratılan soyut ve somut varlıkların, nesnelerin  Zararlarını da yine kendisi öncelikli yaşar. FAYDALI yarattıklarından (yazıp konuştuklarından) da Fayda görür. İstisnası, " öğretim amaçlı" olandır.. Kötü ve iyi söz sahibinindir.

--------------------

Oluş Evreleri vardır.. 1. Evre ~ 2.Evre ~ 3.Evre ~ 4.Evre ~ 5.Evre ~ 6.Evre ~ 7.Evre

KÂYYÛM= PARA = MÂL MÜLK ..

KİMYÂ'NIN YARATANI < kâyyûm="" DUR.

KÂYYÛM => KİMYA = KÂİNÂT

Harf = Oluş, farkındağı neticesi, ÜRETİMİ ~ İMÂLÂTI ~ YOKTAN VAR ETMEYİ ~ YARATMAYI öğretir.. Rızık için, dünya ~ ahret nimetleri için "birbirimizi boğazlamamıza gerek olmadığını" anlatır, öğretir, hatırlatır.

Bu çıkarımın ~ keşfin ~ farkındalığın bize/insanlığa faydası nedir? Soyut Somut ~ Maddi Manevi ~ Gayb Âşikâr ~ Bâtın Zâhir ~ Nesnel ve Nesnel olmayan "TÜM MAHLUKAT" , Harfler ile Yaratılır (tecelli eder).. İşte bu keşif, OLUŞ SIRRI dır..

Her bir içerik, sözcük, nokta => TECELLİ.. yâni, OLUŞ.. Harflerin ~ Hecelerin ~ Sözcüklerin bu tecellilerine ben, "Harf, Hece ve Sözcük EVRENİ", adını koydum.. Çünkü, her bir HARF => EVREN.. Duygu Evreni > Bilinç Evreni > Eylem Evreni > Madde Evreni

---------------

F :> Felek...Fayda...Fonksiyon...Fiil...Faal...Fark...Fil...Fes...Form...Forse........

"Lİ İLÂ FÎ": L L F .. Lâm Lâm F .. /.. doldur içini, al sana anlam.. en kapsamlı anlamdan en nokta anlama kadar yaz yazabildiğin kadar..doldur boşlukları, içerik olsun..LÂM:> âLem..iLim.........Lâf.Lakırtı...iLmek......

..Allâh'ın dilini bileceksin bir, iki, Halkın dilini bileceksin.. Yoksa meâle ne gerek var.. Ben anlamıyorum ki, sokaktaki anlasın.. Herkes anlayacak. Herkesin, herkesimin anlaması için de onlara ait dilleri konuşacaksın. Yunus kuşa anlattı, sen insana anlatamıyorsun..

"KIYÂME(T~H)", kelimesine doğru karşılık ~ meal yazan bi Allâh'ın kulu yok!!! KIYÂMET: Diriliş, Doğum, Yeniden Başlamak, Tamam olmak, Tamamlanmak, Olmak, Dem.. Bitmek ve Başlamak.. Kemalat.

KIYÂMET: Akşam insân yattı uyudu. Bu insanın Kıyâmetidir. Sabah oldu, uyandı kalktı. Bu da insanın KIYÂMETİ'DİR. Bu örnek, Her bir şey için geçerlidir. İnşâllâh anlaşıldı.

-------------

Harf - Hece - Sözcük Evreni = EVREN

Sırasıyla; Duygusal Evren, Bilinçsel Evren, İşlevsel Evren, Nesnel Evren..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 631
Toplam yorum
: 182
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 533
Kayıt tarihi
: 07.09.13
 
 

Şiiri, yazmayı seviyorum..hepsi bu kadar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster