Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
155
 

Hariri'den Veciz Anektotlar: "Makamat"

Hariri'den Veciz Anektotlar: "Makamat"
 

Bir insanı tanımak genellikle zordur, insan değişkendir ve duruma göre pozisyon alır, her durum ve hale göre yeniden pozisyon alır. Büyük bir yanılgı genellikle daha iyiyi hedefler önceyi, kötüyü daha öncesini pek hatırlamak istemez.

Daha dün köylerde yaşayan bir tuvaleti birden çok ailenin kullanmak zorunda olduğu, emeklilik gibi bir sistemin icadının dahi yüz yıldan fazla bir zaman geçmediği günümüz dünyasında bir taraftan insanların az bir kısmı söz konusu ayrıcalıklara sahipken, önemli bir kesiminin günlük bir dolarla geçimini idame ettirdiği ve açlığın, sefaletin hala kol gezdiği bir dünyada birçok inancın, davranışın şeklini insanlar açısından hayatta kalabilmek, hayatta kaldıktan sonra ise; daha fazla barınma, daha fazla dünya nimeti arıyorlar ki bu da gayet normal görünüyor.

İnsanları menfaatler üzerinden değerlendirmek değerlendirme yaparken en önemli değerlendirme kriteri olsa gerek. Büyükler “kenarına bak bezini al…” demişler, “kır atın yanında duran ya suyundan ha huyundan…” demişler, “asıl azmaz, bal kokmaz…” demişler de demişler.

İyiler vardır, doğru söylerler söyleyemediklerinde susarlar, kötüler vardır her daim güçlünün yanında olur, güçlüyle güçlünün diliyle konuşurlar. Güzel konuşurlar, her duruma uygun tavır alırlar. Pozisyonlarını çok önceden ayarlar. Zaman onları işledikleri suçların ölçüsünde birbirine öyle bir bağlar ki, ayrılmaları mümkün değil.

Makamat; Kabalcı Yayınevinden çıkma Hariri’ye ait bir kitap işte tam da zamanın uyanığını her ne kadar kutsal varsa onu zamanında da menfaatleri hususunda kullanmaktan çekinmeyenlerin kısa öykülerinin anlatıldığı bir kitap…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1732
Toplam yorum
: 283
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 177
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ihti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster