Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '11

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
710
 

Haritasız yolların yitiğiyim

Haritasız yolların yitiğiyim
 

"Sonunda sözün özü sinecekse satırlardan akıllara,
ister görünür, ister saklanan olsun,
bırak, senin bana benim sana olanını,
esas olan, önce benim bana yolculuğumdur ki;
aslında en uzak ve en ulaşılmaz olanı."
 

(İ.Ersin Kaboğlu)
29.12.2008  

.........veee! Milyonlarca beden duygusal doygunluklar, ölümü fark edecek kadar büyüyemediğimiz, milyonlarca doğuşlarımızdan, birbirine ulanan, deneyimin zor kazanılmış bilgeliğiyle dolan, sırlı kara kutularımız.  

Kalın gelir farkında olan insanın ruhuna, dünyadaki incelikler, ters düşer yüreğine, koydukları değerler, velhasıl dünyanın kar suyu kaçar kulağına, bir bakarsın gerçeğin kayası çarpar başına, şoktan çıkmış gibisindir, ne geri dönebilirsin artık, ne ileri gidebilirsin bir süre, o uyanış seni geriye bakıtmak istemez..  

Yürümek istersin ileri, yol yok, harita yok, bir bilinmeze girmişsindir artık; "seçersin"derler inanma, ilerlemektir tek seçeneğin. El yordamıyla başlarsın yürümeye, izi yok tozu yok bir yolda, geçtiğin yollar çizer haritanı, sürüden ayrılmışsındır, "kurt yer" derler sürüdekiler, oysaki o korku onlarındır, sana sökmez.  

Cesaret hep ileri iter seni. Umuda dönersen, cesareti giyinirsin, umuda sırt dönersen, korkuyu giyinirsin. Yüreği pek olmanın cesur yolculuğunda, büyük keşiflerin olur dibe her vurduğunda; bu, gerçeği arama, bir meydan okumadır varoluşuna, o yüzdendir saklı oluşu. Çünkü gerçeğin aranışı, gönüllülük ister, çünkü herkes yüzleşemez gölgeleriyle.  

Kolaydır sahte benliklerle yaşamak. Özün ayrı söyler sözün ayrı. Gerektiğinde isteyip de söyleyemediğin "hayırlar", sahte egoyla beslenen böbürlenişler, tüm çıkarlar senin içindir. Toplumsal düşünmek kime ne, boş ver duyarlılıkları, sen zihninle çarp tüm biresel çıkarları, hesapları, bırak kapalı kalsın, gönül kapıları. Büyük küçüğünü anlamasın, küçük büyüğünü saymasın, ne eğitim ne terbiye, bir aylık ramazanlarla gidilmez erdemlere.  

Sözüm karelere sığmaz, benliğimin uzayına yaptığım bir yolculuktur bu, kum olup dardan geçtiğim, bir bedenle bitmeyecek bu yollar, bir Yunus olma sevdasıdır.  

"Hayattaki en zor şey; geçeceğin köprülerle, yakacağın köprüleri ayırt etmektir." 

David Russell 

Ersin Kabaoglu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

olsun koskoca bir MERHABA...hem size hem de Ersin Bey'e...eyvallah...

nedim üstün 
 11.08.2011 11:41
Cevap :
Olsun sizede benden koskoca bir merhaba sevgili Üstün,değerli yorumunuz ve ilginize teşekkürlerimle,içtenliklerimle.  11.08.2011 22:21
 

Değeri yazarım Ersin Bey'in o güzel şiiriyle başlayan bu anlamlı yazınızı bir solukta okudum Şerife Hanım, hayata dair, kendimize dair çok şey saklı içinde. Hayatı satırlara damıtan duyarlı kaleminize ve yüreğinize sevgilerimi gönderiyorum..

Mor Okyanus 
 07.08.2011 11:17
Cevap :
Sevgili Okyanus,hayatı damıtıyoruz yaşarken,aynen yazarken ki gibi soluduğumuz hayatla,nefesimizle bize nüfuz eden hayatın,nefesimizle bizden çıkması arasında ki değişimle de büyüyoruz..:) Güzel yüreğine,en lacivert sevgilerimle,teşekkürler,sevgiler.  07.08.2011 13:29
 

evet, geçeceği ve yakacağın köprüleri ayrıt edebilmek gerçekten çok önemli. Eğer bir yanılırsan, toparlanman çok uzun sürebilir. Selamlar...

Mesut KARİP 
 02.08.2011 16:09
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum,ilgi ve yorumunuza,içtenliklerimle,Mesut Bey..:)  04.08.2011 21:31
 

Felsefe kitaplarının ders kitabı olarak okutulmadığı, hatta kitapçıların tozlu raflarına atıldığı günümüzde, felsefenin insan kişilğinin gelişmesindeki önemine vurgu yapan yazınız için binlerce teşekkürler. Birikimi olmayanların cesareti de olmaz. Cesareti olmayanların söyleyecekleride yoktur. Onlar ancak biat ettiklerinin fikirleriyle yetinirler. Onların kuyrukçuluğunu yaparlar. Kişilikleri ipoteklidir. “Kolaydır sahte benliklerle yaşamak. Özün ayrı söyler sözün ayrı” Ş.M. Saygılarımla. Bilincinize aydınlık, yüreğinize, emeğinize sağlık.

Yapukay 
 31.07.2011 22:36
Cevap :
Özlemle,sevgiyle selam!!! SINIRSIZ SEVGİNİN "SEVGİ üstadı!! "FELSEFE,DÜŞÜNCENİN MİKROSKOPUDUR,FELSEFE;NELERİ BİLMEDİĞİNİ BİLMEKTİR.(Socrates),FELSEFE;BİZİ BAŞKALARI İÇİN DEĞİL, KENDİMİZ İÇİN,,,,GÜÇLÜ GÖRÜNMEK DEĞİL,GÜÇLÜ OLMAK İÇİN YETİŞTİRENDİR."Eee!Sevgili Yapukay,topluma,kendini bilmeyen sürüler, güçsüzlüğüyle, muhtaçlık durumu yaratan gücü,kendinden fışkırtmak yerine,dışardan isteyen bilinçsiz insanlar gerekliyken,felsefe neyimize...:( Uzun bir aradan sonra çok mutlu oldum ziyaret ve yorumuna,sesini özlemişim sağol,güzel gönüllü insan,içtenliklerimle,,,;)  01.08.2011 14:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 580
Kayıt tarihi
: 05.02.08
 
 

Evrenin dilini çözmeye çalışan; sevenlerin diyarından, yeryüzüne sevgi elçisi olarak gelen, dünya ay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster