Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3687
 

Harp Tarihinde Görülmemiş Bir Kuşatma Şekli: Kerkük

Harp Tarihinde Görülmemiş Bir Kuşatma Şekli: Kerkük
 

Kerkük’te, zaman zaman dile getirdiğimiz, soydaşlarımızı canından bezdiren asırlık “kuşatma” vardı. Devam eden o kuşatma ayrı bir fasıl… Bu yazıda söz ettiğimiz kuşatma, hukuksuz “Barzani referandumu” meselesiyle ilgili olan kuşatma!

Bir kale veya şehir, onu fethetmek isteyen gücün dışarıdan sarılmasıyla kuşatılır. Kuşatan güç, genelde tek bir devletin veya papalık gibi dinî bir otoritenin (Haçlılar) askerî gücü olur.

2003-2017 arasında Kerkük’e uygulanan kuşatma ise bambaşka bir şey!

Kerkük, en az bin yıllık Türk şehri… Yukarıda söz ettiğim yüz yıllık kuşatma uygulanmasına rağmen, oranın Türk-Türkmen şehri olma özelliği değişmedi… Ta ki 2003’te ABD’nin Irak’ı işgaline kadar!

2003’TE NE OLDU?

Irak’ı işgal eden Amerika, bu ülkeye “demokratik” bir Anayasa hediye etti! Bu Anayasa’da Kerkük,“özel bölge” statüsüne alındı. Yani ne Kürt bölgesi, ne Arap bölgesi… Kerkük’ün durumu 2007’de yapılacak bir “halkoylaması”yla belirlenecekti. Lâkin o “halkoylaması” asla gerçekleşmedi.

Ne gerçekleşti?

Kerkük Türklerini yıldırma, öldürme, şehirden kaçmaya zorlama… Bunlar yapıldı… Buna rağmen Türk nüfus, çoğunluğunu korumaya devam ediyordu. Baktılar, bu yetmiyor, akın akın Kürt nüfus yerleştirilmeye başlandı. 2003’te ezici çoğunluğu Türk olmak üzere şehrin nüfusu 800 bin idi. Kürt göçleri sebebiyle Kerkük’ün nüfusu bugün 1 milyon 700 binlere ulaştı. Öldürme-yıldırma siyasetiyle de Türk nüfus eskiye oranla azalınca, Kürtler çoğunluk haline geldi. 14 yıl süren ilk kuşatmanın sonucu buydu.

İÇTEN VE DIŞTAN KUŞATMA

25 Eylül’de yapılacak referandum öncesinde ise, Kerkük’e Peşmerge ve PKK’lılar sevk edildi. Türkmenlere saldırılar, öldürülenler oldu. Şehirde gerilim gittikçe yükseldi. Kerkük, âdeta bir “barut fıçısı” haline geldi.

Kerkük’ün kalesine dev bir Barzani-Peşmerge flaması asıldı. Bu içten kuşatmanın en kışkırtıcı görüntü ve göstergesiydi.

Ayrıca, Peşmerge şehrin kuzeyindeki yerleşim yerlerini de kontrol ettiğinden, şehri kuzeyden de kuşatmış vaziyette…

Şehri güneyden ise, İran destekli Haşti Şabi güçleri kuşatıyor.

Son gelen haberlere göre, Amerika da Kerkük yakınlarına asker sevk etti. Şimdilik, bin kadar olan asker sayısının 3 bine kadar çıkarabileceği dile getiriliyor. (Fox TV, 22 Eylül)

Böylesine acayip ve azgın bir kuşatma! Kuşatma değil, çullanma!

Bu acayip çullanma neden?

Çünkü Kerkük’te acayip petrol var!

Bir şey daha acayip!

Herkes var Kerkük’te ama en fazla söz sahibi olması gereken iki ülke; Irak ve Türkiye yok!

Musul yakınlarındaki Başika kampında askerimiz, tankımız vardı. Hani, tepkilere rağmen çekmemiştik. Ne oldu onlara? Duruyorlar mı orada?

ETEM SEVİK, Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"çullanma" doğru ifade...

Kerim Korkut 
 14.02.2021 9:52
 

Emperyalizmle uğraşacak yetkinliğimiz ve olgunluğumuz yok sevgili arkadaşım... İş böyle olunca da bu sözünü ettiğiniz yürek yakan olgular da olup gidiyor işte... Her şeyden önce bizim diplomatik ve stratejik konularda ilerlememiz gerekiyor...Değilse boş...Böyle saptayıp kalacağız ve de ağlaşıp kalacağız işte...Sağlıcakla kalınız...

Halil Güven (Sökeli) 
 25.09.2017 22:50
 

Elinize ve klavyenize sağlık... ABD ve İsrail'in PKK'yı ve onun daha insancıl formu olan Barzaniyi kullanarak yapmak istediği işgal ve etnik temizlik harekatını oldukça net özetlemişsiniz. Buralarda tıpkı Suriye'nin kuzeyinde olduğu gibi bir etnik temizlik planlanıyor. Yüzbinlerce Türkmen'in imhası planlanıyor. Sonra sıra Müslüman Kürtlere gelecek. Onlar da başka bir güce temizletilip bölge İsrail'in yerleşimine açık hale gelecek. Umarım Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Rusya hiçbir hata yapmadan bu plana net ve ortak bir tavırla dur der. Yoksa çok büyük bir felaket yaşanacak

jack amca 
 25.09.2017 18:22
 

1926 daki anlaşmaları dikkate alırlar inşallah yetkililerimiz...Hâla kulaklarımda o Kerkük türküleri.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 24.09.2017 20:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1413
Toplam yorum
: 4983
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1201
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster