Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1130
 

Harvard'a ilk kadın rektör

Harvard'a ilk kadın rektör
 

Dünyanın tanınmış ve saygın üniversitelerinin başında yer alan Harvard Üniversitesi’nde 371 yıllık geçmişinde ilk kez bir kadın rektör görev yapacak. 1 Temmuz 2007 tarihinde göreve başlayacak olan 59 yaşındaki Drew Gilpin Faust en küçük Harvard okulu olarak bilinen Radcliffe Enstitüsünde dekanlık görevini yürütüyordu. Drew Gilpin Faust’un rektör olarak görev yapacak olmasının bir diğer ilginç yanı 1672 yılından bu yana ilk kez Harvard’dan lisans ve/veya yüksek lisans diploması almayan bir kişi rektörlük görevini yerine getirecek.

Üniversitenin bir önceki rektörü Lawrence Summers kadınların bilim ve matematik kariyerlerinde daha az başarılı olmalarını, 'doğuştan gelen özelliklerine bağlayarak büyük bir tartışma yaratmıştı. Tartışmalar sonucu büyük tepki çeken Lawrence Summers, Harvard Üniversitesi Rektörlük görevinden istifa etmişti.

Babası üç ağabeyinin ikisi, kuzenleri Princeton Üniversitesi’nde eğitim almalarına rağmen 1960’lı yıllarda Princeton bayan öğrenci almadığı için Princeton Üniversite’nde okuyamayan Drew Gilpin Faust yine saygın üniversitelerinden Bryn Mawr College mezunudur. Doktora derecesini University of Pennsylvania’dan alan Drew Gilpin Faust ‘a 1 Temmuz 2007 tarihinde başlayacak olan yeni görevinde gönülden başarılar diliyorum.

Başarı kadın veya erkek diye tercih yapmaz. Gönülden isteyen ve bunun hayalini gözünde canlandırarak, hedefe çalışarak ilerleyerek sabreden herkes başarılı olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 189
Toplam yorum
: 131
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 6345
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Endüstri Mühendisi olan Işıl Tabağ, Avrupa Okullar Birliği görevinden sonra 1998 yılından bu yana..