Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '21

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
31
 

Hasan Akıl ile sağlığa dair

Beden sağlığı ile ruh sağlığı aslında bir bütündür. İkisinden biri sağlıksız olursa diğeri de aynı mağduriyeti yaşar... Biz de işte tam bu minvaldeki soruları sağlık yöneticisi olan Hasan Akıl beye yönelttik. 

İşte o sorular ve cevapları;

Hasan bey öncelikle yoğunluğunuz arasında bize vakit ayırdığınız için teşekkür ile başlamak istiyorum. Beden sağlığını ve tedavilerini toplum olarak genelde biliyoruz ama ruh sağlığı ile ilgili bize ne söylemek istersiniz?

Öncelikle merhaba, bana böyle bir imkan oluşturduğunuz için başta Milliyet Blog ailesine ve size çok teşekkür ediyorum. Hepimizin malumudur ki, ruh sağlığı aslında yaşadıklarımızın arka perdesinde birikenlerle ilişkilidir. Sinema oyuncusu olduğum için aynı zamanda örneğimi perde arkasındaki çekim hatalarından vermek isterim. Şöyleki; sette bizler senaryoyu oynarken aynı bölümü defalarca kez oynar içinden en güzel olanı seçer ve yayına hazırlarız. Hatalı olan çekimler ise kamera arkası hataları dediğimiz perde arkasındaki gereksiz görüntü ve sesleri çıkarırız. İzleyici kitle de bölümü ve bölümün içindeki tüm karelerin en güzel olanını seyreder ve hayranlıkla izler. Ama arkadaki çekim hatalarını göremez. Gerçek hayatta aslında işte tam da budur. Biz dışarıya içimizde gizlediklerimizin en güzellerini sergiler ama hatalı veya acılı olan bölümlerimizi de bizde saklarız. Zamanla da bunlar patlamaya hazır yanardağ hali halır. Bir de üzerine beden sağlığı gelince de depresyon gibi alanlara veriliriz. 

Hasan bey, çok güzel izah ettiniz. Peki, bu iki alanı orantıda nasıl yürüyebiliriz yaşamımızda?

Şöyle açıklayayım, kişi kendisine hediyeler almalı ve armağan etmeli. Her şey materyalden veya süslü eşyalardan ibaret değildir. Örneğin kuaföre gitmek, futbol maçı izlemek veya seyahat etmek de birer armağandır. Kişiye çok iyi gelir. Bizde sağlık yöneticileri olarak diyoruz ki, yüzünüzde veya görselinizi olumsuz yönde etkileyen bir şeyler varsa gelin estetik veya farklı kolay yöntemlerle istediğiniz şekle döndürelim. Mesela saçlarınız dökülmüşse gelin eski halinize hatta eskisinden daha da güzel hale getirelim. İşte bunlar aynı zamanda ruh sağlığına da iyi gelen küçük dokunuşlar ama hayata dair büyük adımlardır.

Anlam yüklü duygularla dolu bu röportajımızın devamı için sizden bir gün daha randevu almak istiyoruz Hasan bey!

Tabiki efendim, toplumsal meselelere duyarlılık anlamında ben her zaman varım. Yeterki huzur olsun, sağlık olsun, mutluluk olsun. Herkes mutlu olsun. Herkes sağlıklı olsun.

Hasan Akıl Kimdir ?, Hasan Akıl Biyografisi ve Hasan Akıl Hayatı…
Hasan Akıl / Sağlıkçı - Yönetici
Sağlık Yöneticisi olan Hasan AKIL; 1986 yılında Eskişehir Sivrihisar’da doğmuştur. Atatürk İlköğretim Okulu ile Sağlık Meslek Lisesi’nde eğitimine devam etmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Sağlık Kurumları İşletmeciliği lisans eğitimini tamamlamış, saç ekimi ve medikal estetik üzerine sağlık sektörüne adım atmıştır.

Akıl, 2008 yılından bu yana estetik ve güzellik sektöründe çeşitli hastanelerde koordinatörlük pozisyonunda görevler üstlenmiştir. 2010 yılında “Estemylife” markasını kurdu. Böylece kurucusu olduğu markanın Genel Müdürlük ve Saç Ekim Koordinatörlüğü görevlerini başarıyla yürütmüştür. 2020 yılında ise merkezi İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bulunan 2000 m2 kapalı alanda ve 100’e yakın personeli ile ‘Özel AKL Poliklinik’ markasının Aile kurucuları arasında yer almıştır.

Dermatoloji, Plastik Cerrahi ve kozmetik ürünlerin alanların da Sağlık turizminin lider markaları ile önde gelen firmalarının danışanı ve sektör yöneticilerine danışmanlık veren Hasan Akıl: ‘Tüm Dünyada ve özellikle Avrupa ülkelerinde sağlık turizminin gelişmesi anlamında çeşitli katkılarda bulundu. Bunlarla birlikte Hollanda, Arnavutluk, Makedonya, İsrail ve Moldova gibi sektöre daima yeniliklerle bakan bazı ülkelere saç ekimi başta olmak üzere, yeni açılan ve mevcut hizmet veren birçok kliniğin kurumsal danışmanlığını yaptı. 

“Türkiye’de uzun yıllar Futbol Hakemliği yapan ve TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) Lisanslı Futbolcusu olan ve Sinema oyunculuğu ile çeşitli Dizi ve Kliplerde rol alan Akıl, Eskişehir Sivrihisar Spor Kulübü Başkan yardımcılığı görevini halen yürütmektedir.’’

Engelliler, Şehit ve Gazi yakınlarına yönelik gerçekleşen ve Ulusal basında yer alan birçok Sosyal Sorumluluk projelerine Sponsor desteğinde bulunan Hasan Akıl, Programlarında ise sürdürülebilir bağlamda gönüllü olarak görev almıştır. Üniversite öğrencilerinin eğitimine yönelik destek amaçlı düzenlenen Burs programlarına öncülük etmektedir. Toplumsal duyarlılık amaçlayan yayınlarla Sağlık başta olmak üzere, Kültür ve Sanat içerikli programlar ile farkındalık oluşturarak uzun yıllar kamuoyunu bilgilendirmeye önem vermektedir.

Avrupa Birliği riyasetinde hizmet veren European İnstitute, İBB İsmek (İstanbul Meslek Edindirme Kursu) ve çeşitli kamu kuruluşları bünyesinde birçok sertifika ve katılım belgesi ile DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)’nün iş birliği ile sağlık sektöründe hizmet vermiş birçok STK’lardan plaket ve ödüller alan Sağlık Yöneticisi Hasan Akıl (Hasan Hüseyin Akıl), Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 19.11.17
 
 

..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster