Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '14

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
192
 

Hasan Ali Yücel, hepimizin öğretmenidir.

Hasan Ali Yücel, hepimizin öğretmenidir.
 

ARGUVANLILAR DERNEĞİ, BOSTANCI 7 KASIM 2013


Büyük Aydınlanmacı Öğretmenim Hasan Ali Yücel, (İş Bankası Yayınları)

 Mehmet Başaran

1.Bölüm

“1950 sonrasında ülkemize gelen halk eğitimi uzmanı Watson Dickerman, ‘Halkevleriyle siz bizden ilerdesiniz’ diyordu. Uzman Ms Kate Wofort ise, ‘Köy Enstitüleri ile eğitimi yaygınlaştırmada dünyada tek örneksiniz’ (s,171-172)

 2. Bölüm

. Hasan Âli Yücel’in kendi yazdıklarıyla/yaptıklarıyla oluşturulmuş. Şöyle ki; “Bilimler Felsefesi Mantık” adlı kitabının Önsöz’ü konmuş, o dönemdeki yazılarına yer verilmiş. Kısaca küçük bir ufuk turu ile Yücel, Yücel’e anlattırılmış.

3.Bölüm

 Yücel’in “El koyduğumuz ilköğretim davasını gerçekleştirerek Türk vatanının dağlarında, bayırlarında ve kırlarında hatta en ücra yerlerinde kendi kendisine açıp solan çiçek bırakmayacağız” (s.87) dediği Köy Enstitüleri'ne yaptığı ziyaretlerinde yaşadıkları, Fevziye ile Ali Çuhadar öğretmenlerle Arifiye Köy Enstitüsü Müdürü Arif Balkır’ın anıları ve Tonguç’un ziyaret boyunca yaşadıklarını anlattığı izlenimlerini okuyoruz. Hele Pazarören Köy Enstitüsü’nü ziyaretlerinde Kâmil Arı’nın “Babamız Geldi” adlı şiirini okuduktan sonra Yücel’in “Bu akşam insanlara, bu ölümlü mahlûklara verilebilen sıfatların en iyisini bana verdiniz, bana baba dediniz. Hiçbirinizin şurada oturan çocuğumdan farkı olmadığını söyleyebilmek, benim için bütün bir hayat mükâfatıdır” (s.102) diye konuşması gözlerimi yaşarttı, çok duygulandım.

 4.Bölüm

 Başaran’ın kendine özgü ürettiği ve gerçeğin yalın bir ifadesi olan “Özgürleşme Eylemi, Köy Enstitüleri” başlığı altında o destansı yaşamı karşımıza getiriyor. Bu kısacık bölüm, daha çok okumalara çağırıyor sanki okuru…

 5.Bölüm

 Köy Enstitüleri'nin önce sönümlendirilişi sonra da kapatılışı aktarılıyor. Hasanoğlan köyü muhtarının “Ne iki partisi yahu, öküz pislemiş kağnı tekeri ortasından geçmiş, ikisi de aynı tezek.” (s.163) diyerek o süreci kestirmeden anlatışı unutulacak gibi değil… Varın ötesini siz düşünün!

 6.Bölüm

 Yücel’e hak ettiği değeri veren gerçekçi değerlendirmelerle bezenmiş. “Yazınımızı, müziğimizi, tiyatromuzu, dilimizi, düşüncemizi, bilimimizi onsuz düşünemeyiz” diyerek Mehmet Başaran bir yerde son noktayı koyuyor.İzninizle ben de artık rahatlıkla göğsümü gere gere diyebilirim: “Hasan Âli Yücel, hepimizin öğretmenidir.”
             

(Hepimizin Öğretmeni Hasan Ali Yücel, Mutahhar Aksarı, Anafilya, Türkçe Edebiyat Kültür ve Sanat Dergisi, Yıl 2009, Eylül dergisi, sayı 99 )

 

Abbas Oğuz, Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Halkevleri ve Köy Enstitüleriyle ne hünerler edinip de ne güzel dinlenme evleri dikecektik göğün katmanlarına.Hasan Ali Yüceller çoğalmasınlar diye tuzakları kurdular zaten baştan.Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi:"Eğitimdir ki,bir milleti özgür,bağımsız,şanlı,yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder"...Elinize sağlık değerli Türkay bey dostum.Ne güzel bir paylaşımdı.Selam ve saygılarımla sağlıcakla kalınız...

Abbas Oğuz 
 10.02.2014 21:30
Cevap :
Sayın Abbas, Eğitim tarihimizde övünç kaynağımız olan bu atılım ne yazık ki kuranlarca baltalanıyor.Toplumların iyileşmesi doğrultusunda sürüyor bu süreç. Sizin dediğiniz mavi göğün altında gelecek kuşaklar güzel günlere ulaşacaklar.Bu bir dileğin ötesinde bir zorunluluğun adıdır.Sevgi, saygı sunarım.  11.02.2014 6:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster