Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1236
 

Hasan Cemal kitaplığı - 1 (Kimse kızmasın, kendimi yazdım)

Hasan Cemal kitaplığı - 1 (Kimse kızmasın, kendimi yazdım)
 

Kimse Kızmasın, Kendimi Yazdım kitabı


Birkaç söz 

Oldum olası biyografi, otobiyografi ve hatırat kitaplarını zevkle okurum. Yazarın dünyasına bir tecessüs tür (merak) belki bu ama aynı zamanda olay ve kişileri 1. elden okumanın imkanını bulmuş olmanın da payı vardır bu işte. Elbette objektifliği (nesnel) tartışılabilir kaleme alınanların. Abartılmış olsa da en azından yalan değildir ortadaki metin. Yine de diyebilirim ki 3. kişilerin yorumlarla “şişirilen” kitaplarını okumaktansa meseleyi “iç”ten anlatan birinci ağız çıkışlı kitapları yeğlerim. Yorum hakkının bana geçmiş olmasıyla da 3. ağızların manipülasyonundan kurtulmuş olurum. 

Hasan Cemal 1980’in ikinci yarısından sonra önemli kitaplara imza attı: Tank Sesiyle Uyanmak (1986) Demokrasi Korkusu (1986) Tarihi Yaşarken Yakalamak (1987) Özal Hikayesi (1989) Kimse Kızmasın, Kendimi Yazdım (1999) Kürtler (2004) Cumhuriyet'i Çok Sevmiştim (2005) Türkiye'nin Asker Sorunu (2010) İttihat Terakki’nin üç liderinden biri olan Cemal Paşa’nın Siyasal mezunu torunu Hasan Cemal’in yazar olarak en önemli özelliği düzenli “not” alışlarıdır. Bu yazdıkları için mükemmel ve zengin bir malzeme sağlamış. 

Kimse Kızmasın, Kendimi Yazdım  

Diyebilirim ki en çok ses getiren kitabı “Kimse Kızmasın, Kendimi Yazdım “ oldu. Kimilerine göre bir camianın (kalenin içinden üstelik) ipliğinin pazara çıkarılması idi, kimilerine göre “dönek”liğin özel tarihi idi. Ama şu var ki hiç kimse (kitapta öyle ya da böyle adı geçenler de dahil) yazılanları tekzip etmedi, yalanlayamadı. Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, 1960’lı yıllardan başlayarak geçen olayları ve o olayların etrafındaki kişileri anlatıyor. 

Hem bir özel tarih hem de o özel tarihten yola çıkılarak bir camianın (Türkiye’deki legal/illegal sosyalist hareketin) özeleştirisi. 68 Hareketi, Devrim dergisi etrafında kümelenenler, Doğan Avcıoğlu’nun ürettiği Milli Demokratik Devrim Hareketi, gençlik eylemleri, sosyalizmin pratikteki yenilgisi, bunun yarattığı hayal kırıklığı, 9 Mart 1971’in iç yüzü… gibi olaylar iç soru ve konuşmalarla zenginleştirilmiş. 

“Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım”a, bir yakın tarih kitabı da denebilir. Özellikle “başı dumanlı”, kanı “deli” gençlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Özellikle yıllarca "ülkücü komandolar" tarafından öldürüldüğü iddia edilen Mustafa Kuseyri'nin ölümünün ve 9 Mart 1971 tasarlanan darbenin anlatıldığı bölümler çok ilginç. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 300
Toplam yorum
: 178
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 984
Kayıt tarihi
: 13.06.10
 
 

Tarih, edebiyat, şiir, dil ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster