Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '21

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
16
 

HASAN HİLMİ DİLMEN

Ispartalıların yakından tanıdığı Hilmi Dilmen 13 Ağustos 1894 günü Isparta doğdu. İlk, ortaokul ve liseyi de burada okudu.1911 yılında İstanbul’a giderek Mercan İdadisinde bir yıl daha okudu.1914 yılında İstanbul öğretmen okulunda kimya bölümüne girdi. Birinci sınıfı bitirmişti ki Çanakkale Savaşları yüzünden okul tatile girince gönüllü olarak savaşa katılmak istedi. İstanbul yedek subay okulunda eğitimden sonra bir yıl da öğretmen olarak kaldı.1916 yılında Galiçya cephesine gönderildi. Bu cephede Ruslar geriletilince görevli olduğu ordu Filistin’e gönderildi. Burada İngilizlere esir düşerek Mısıra götürüldü ve orada yirmi iki ay tutuldu.1920 yılında İstanbul’a dönerek 1920-1922 yılları arasında açılan okulunu bitirerek mezun oldu.

1922 yılında Isparta İlk öğretmen okuluna Tabiye (Tabiat) ve Fransızca öğretmeni olarak atamasını yaptırdı. Daha sonra branşını Fen gurubu olarak değiştirdi. Bu sırada İstanbul’da öğrencilik yıllarında tanıştığı Türk Ocağının Isparta şubesini açılışında görev alarak başkanlığını yaptı. 1924 yılında teyzesinin kızı Fitnat hanımla evlendi ve Isparta Ortaokulunda göreve başladı. İstasyon caddesinin başındaki tarihi binada hizmet veren okulda dört yıl öğretmen olarak çalıştıktan sonra 1927 yılında aynı okula müdür olarak görevlendirildi. Isparta ortaokul müdürü olarak on iki yıl görev yaptı. İlimize en çok hizmetinin geçtiği dönem bu zamandır. Isparta Halkevinin kurulmasında ve Ün dergisinin çıkarılmasında adını duyurdu. Bastırdığı kartvizitlerine mutlaka ‘’Ortaokul Müdürü’’ ve  ‘’Ispartalı Kimyager’’yazısını bastırırdı.

Ispartadan ayrılmak istemedi, bir ara Elazığ merkezli çalışan müfettiş gurubuna önerilmiş ancak kabul etmemişti.1939 yılında isteği dışında Antalya lisesine müdür olarak görev yeri değiştirildi. Belki şehrinden uzak kalmak istemediğinden belki de yakın olduğundan bütün boş vakitlerini Isparta’da geçiriyordu.1943 yılında oğlunun üniversitede okumasını bahane ederek İstanbul Kabataş lisesine tayin istedi. Kimya öğretmeni olarak on yedi yıl bu okulda çalışan Hilmi Dilmen 38 yıl görev yaptıktan sonra 1960 yılında atmış beş yaşında emekli oldu.  Bir ara özel Anadolu lisesinde müdür olarak çalıştıysa da kısa zamanda vazgeçti.

Ankara’ya gittikçe öğrencileri Muammer Erten ve Süleyman Demireli ziyaret ederdi.1965 yılında Isparta ilini Kalkındırma Derneğini kurdu, hatta dernek Yeni Ün ismiyle dergi de çıkardı. Ancak uzun ömürlü olamadı.13 Nisan 1969 günü Ispartalıların İstanbul’da yaptırdığı Fatih Yüksek Öğrenim Yurdunun açılışında Süleyman Demirelin ricasıyla kısa bir konuşma yaparak kurdeleyi kesmişti.

İki oğlu, iki kızı vardı. Oğlu Orhan Sirkecide Ebusud caddesinde Gül Nakliyat Ambarını kurarak Isparta’ya mal göndermek işini üstlenmişti. Diğer oğlu Doğan Dilmen doktor olmuş, daha sonra Isparta Devlet Hastanesinde başhekimlik yapacaktı. Kızı İnci Bayırlı Çapa Diş hekimliği Fakültesinde Prof.Dr Gündüz Bayırlı ile evli, Sezen Aldan eski vali Mehmet Aldanın eşiydi.

Hasan Hilmi Dilmen özellikle laiklik konusunda çok hassas birisi olarak tanınır. Görüş olarak CHP kanadına yakındı. Milletvekili olarak hizmet etmek istemiş, tek parti döneminde her seçim öncesi bir problem çıkmış, çok partili hayat başlayınca yaşanan yarışı hazmedememişti.6 Haziran 1974 günü karaciğer yetmezliği sebebiyle vefat etmiş, Isparta’da yeni kabristana gömülmüştür. İsmi bir ortaokula verildiyse de okul daha sonra dönüştürülünce kısa ömürlü oldu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 24
Kayıt tarihi
: 25.07.20
 
 

herkese iyi günler dilerim,Isparta doğumluyum,  teknik öğretmenim.TDF Dağcılık eğitimi aldım.Doğayı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster