Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '09

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
983
 

Hasan Hüseyin Eğil'e geldi mi?

Hasan Hüseyin Eğil'e geldi mi?
 

Eğil Kalesinde Bulunan Kuyulardan biri


Hayatımda bana en çok zevk veren değerlerin başında, çok kimsenin bilmediği efsanevi yaşanmış hikâyeler gelir. Bunları biriktirmek başkasını da haberdar etmek bir başka mutluluk. Diyarbakır’ın Eğil ilçesini tanıtmak amacıyla yaptığım çalışma esnasında yöre halkının anlattıklarını paylaşmak istiyorum. Halk tarafından sevilen ve tarihte iz bırakan birçok kişi için çeşitli efsaneler farklı coğrafyalarda sürekli anlatılır.

Eğil Kalesini bilenler mutlaka var, kale üzerinde birçok kuyu bulunmaktadır, kimileri bunların tahıl ambarı ve ceza evi olduğunu söyler. Kayalar yontulmuş bu kuyuların bazıları da alt taraftan bitiştirilmiş. Anlatılanlar biri birine Altan bağlı 2 kuyu ile ilgili, yöre halkı bu kuyuya Hasan-Hüseyin kuyusu demekte. Anlattıklarına göre, Hasan ve Hüseyin bu kuyuya saklanmış uygun zamanı beklemek için, uzun süre kaldığı bu kuyuda erzaklarını bile alt bağlantıdan paylaşmışlar, bir süre sonra kuyunun başında bulunan cinsi farklı olan ağaca bir keklik konmuş, keklik ötmeye başlayınca muhafızlar haberdar olmuş ve Hasan-Hüseyin yakalanmış. Kekliğin bu ispiyonundan sonra cezalandırılması amacıyla kafeslere konulduğu söyleniyor. Kuyunun başında bulunan ağacın bir başka türü çevrede yok ve bu ağaç yaz-Kış hep yeşilliğini muhafaza ediyor, bazı yöre halkı bu ağaçtan bir tutam alıp evlerine takıyor, bu ağaçtan bulunduranların evlerine şimşek çakmıyormuş.

Mezopotamya kültürünün en önemli yansımalarından biri olan Eğil ilçesi Diyarbakır’ı tanımanın başlangıç noktası olması gerektiğini belirtmek isterim.

Yine yöre halkının anlattıkları bir başka bilgide, Eğil-Ergani-Dicle-Hani dörtgeninde vaktiyle 1 milyondan fazla insanın yaşamış olduğudur, bir o kadar yabani hayvanın da bu coğrafyanın Meşe ormanı olduğu rivayet ediliyor, Yaşayan insanlarının büyük birçoğunun metafizik ötesi şekilde hareket ettiği, Ay’dan aldığı güçle uzun yolları kısa zamanda aldıkları söyleniyor. Kuran-ı Kerimde yer alan ayetler doğrultusunda Belkız’ın Tahtını Kısa bir sürede getiren Hz. Süleyman’ın Kâtibi Nebi Harun’un türbe sininde Eğil’de olması anlatılan bu bilgilere farklı bir tema katıyor..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 6581
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

1972 Diyarbakır, üniversite terk, 13 yıldır basın-yayınla uğraş vermekteyim. Haber kökenli olup, pro..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster