Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '07

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
1321
 

Hasat dönemi (Başak) 2. bölüm

Hasat dönemi (Başak) 2. bölüm
 

Zarif bir orman çiçeği olan bitki toteminiz menekşe, insanın yüreğinin ince titreyişine benzer.

Menekşelerin hem yaprakları hem de çiçekleri antiseptik ve balgam sökücü olarak kullanılır. Bilimsel olarak saptandığına göre menekşenin insan gövdesinde yalnızca kılcal damarlar ve lenf yollarının ulaşabildiği en derin noktalara sızabilme ve buralarda biriken zehirli maddeleri çözüp atma özelliği vardır. Menekşe kızılderili hekimlerin kanser hastalıklarında kullandığı en önemli bitkilerdendi.

Menekşe çayı mideve bağırsak zehirlenmeleri sonucu ortaya çıkan nefes darlığı, boyun ağrıları ve boyun tümörlerine karşı çok iyi gelir. İçten ve dıştan kullanıldığında her türlü hastalık ateşinin düşürülmesine yardımcı olur. Baş ve boyun ağrılarıyla, deride beliren sorunlarda, diş ağrılarında kompres olarak mucizeler yaratabilir.

Bozayı insanları çevrelerine menekşe gibi serin bir hava yayarlar ama bu yalnızca menekşe gibi duyarlı olan iç dünyalarını gizlemeye yarayan bir görüntüdür. Bu totemin insanları çok yoğun duygulara sahiptirler. Ancak duygularını sözler yerine sevdikleri kişinin yaşamını daha iyi geliştirmesine yardım ederek gösterirler.

Bozayı-İnsanlarının bitkileri gibi antiseptik, çözücü ve söktürücü özellikleri de vardır ve bunu eylemleriyle gösterirler. Sıkı bir iş disiplini ve görev sorumluluğu taşır ve herkesin de böyle davranmasını isterler. Hangi kuruluş içinde yer alırlarsa alsınlar böyle davranmayan kişileri, disiplin ve düzeni en azından teorik olarak kabul etmeyenleri işten uzaklaştırmayı hedeflerler.

Tasarıların, düşüncelerin güçlü bir şekilde uygulanıp hayata geçirilmesini isterler. Bir işin düzgün, dürüst ve iyi biçimde yapılmasında herkesin etkin bir çaba göstermesini beklerler.

Bitkileri gibi onların da çevrelerindeki insanlarıın düşünce dünyalarının gizli derinliklerine sızabilme özelliği vardır. Yakın dostunuz olan bir Bozayı-İnsanından hemen hiç bir şeyi saklayamazsınız. Yalanınızı hemen farkeder ve sık sık aldatıldığını farkederse size saygı göstermez.Böyle bir durumda onun tüm öfkesini üstlenmek durumunda kalırsınız ancak bu öfke ne kadar büyük olursa olsun genellikle soğukkanlı, hesaplı bir biçimde ortaya dökülür.

Hasat Döneminde doğan insanların hayvanlar alemindeki totemi bozayıdır. Renkleri sarıdan kahverenginin bütün tonlarına ve siyaha kadar değişebilir. Genelde mağaralarda, yıkık ağaçların kuytusunda, terkedilmiş yerlerde ya da çağlayanların arkasındaki oyuklarda yaşarlar. Pençelerine geçirdikleri herşeyi yerler. Ot, tohum, bitki, sebze, fındık, fıstık, balık, sincap, çöp…Ama en sevdikleri yiyecek bal ve böğürtlendir.

Sakıngan ve çekingen yaratıklardır. Tek düşmanları insanlar ve orman yangınlarıdır. Ayılar meraklı hayvanlardır.Belki de tüm hayvanlardan daha meraklıdırlar. Rahat, geniş, düşünceli ve zevkli bir hayat sürerler.Çevrelerini inceleyerek birşeyler öğrenmekten geri kalmazlar.

Ayıların kış uykusu sürekli bir uyku değildir. Hatta bazı güneşli kış günlerinde uykularını yarıda kesip dışarı çıkar ve uykulu dolaşırlar.Genellikle kasım-mart arasındaki kış uykusundan sonra dişi ayılar yavrular. Yavru ayılar genellikle ikiz doğarlar. Ayılar yavrularına büyük bir sevecenlikle davranırlar ancak dediklerini yapmadıkları zaman sözcüğün gerçek anlamıyla onları pataklarlar. Erkek ayılar çocuğun eğitimine karışmazlar. Ayılar neşeli ve iyi huyludurlar ve insanları pek rahatsız etmezler.Onlarla karşılaştıkları zaman genellikle dönüp kaçarlar. Yanında yavruları olan dişi ayılar insanlar için daha tehlikelidir. Köşeye sıkıştırıldıklarına inanırlarsa yavrularını kaçırıp güvenli bir yere bıraktıktan sonra korunma içgüdüsüyle saldırıya geçebilirler. Pek çok işte insanlar kadar beceriklidirler. Arı kovanlarından inanılmaz bir beceriyle bal alırlar ve pençelerini zıpkın gibi kullanarak balık avlarlar.Kızılderililer ayıyı çok özel bir hayvan olarak görürlerdi. Hayvanlarla ilgili efsanelerde dürüstlüğü, gücü ve cesareti nedeniyle ayı hayvan meclislerinin başkanı olarak adlandırılır. Birçok Kızılderili boyunda Ayı Kabilesi, hekimlik, yönetim ve savunma kabilesidir.

Bu burcun insanları da ayılar gibi yuva olarak tek bir yere bağlanmaz, buldukları her yuvada rahatça yaşarlar. Ancak kaldıkları yer nasıl bir yer olursa olsun orada belli bir düzen ve disiplin isterler. Bozayı -İnsanları hiç rahatsızlık duymadan uzun süre susabilirler. Kendilerine ilginç gelen ya da heyecanlandıran şeyler olursa duygularını şaşılacak bir konuşkanlıkla dile getirirler. Totemleri gibi oburdurlar. Diyet yapmıyorlarsa çok değişik şeyleri tatmayı severler.Ancak eğer rejimdelerse bunu da sıkı biçimde yaparlar. Çünkü dayanıklılık en önemli niteliklerindendir. Dünyaya meraklı gözlerle bakarlar. Gerek insanlar aleminde gerek diğer alemlerde ne olup bittiğini öğrenmek isterler. Bilgi ve görgü edinerek çarpık gördükleri işleri düzeltmek isterler. Ağır ve düşünceli kişilerdir. Yeni bir şeye alışmak onlar için vakit alır. Yaşamın zevkini çıkarmak, olabildiğince rahat yaşamak ister, çevrelerindekilerine de ayni duyguları aşılarlar.

Kışın totemleri gibi daha yavaş bir tempoya girerler. Bu mevsimi düşünerek geçirmek ve geçmiş yılla gelecek yıl üzerine kafa yormak isterler.İç dengelerini korudukları sürece yılın bütün mevsimlerinde iyi huylu, neşeli ve güvenilebilir insanlardır. Fakat çeşitli olaylar veya başka insanlar tarafından köşeye sıkıştırıldıklarını gibi bir duyguya kapılırlarsa beklenmedik biçimde korkutucu bir düşman kesilebilirler. Böyle durumlarda hiç düşünmeden karşılarındakinin üstüne saldırır, keskin pençeleriyle buldukları her zayıf noktayı öldüresiye deşerler.

Somut aleme önem verdikleri ve kendileri de bu alemin güçlü bir parçası olduğu için bazen soyut alanlarda da çalışabileceklerini, bu alemden değerli bilgiler kazanabileceklerini unuturlar.Oysa bu bilgiler başka insanların ve kendilerinin zayıf ve güçlü yanlarını daha iyi tanımalarını sağlar.

Zeki ve aydın kişilerdir. Akıllarına koydukları herşeyi, kolay olsun, zor olsun gerçekleştirirler. Dürüst, güçlü, cesur ve kararlı tutumlarıyla bulundukları ortamlarda genellikle önder olurlar. Herhangi bir işle, o işe kafalarında tasarladıkları biçimi verene kadar uğraşırlar. Tıpkı ayılar gibi onlar da sorumluluk duydukları kişiyi sonuna kadar savunurlar. Sonunda karşılarındaki kişi onların pençesinden uzak durmanın daha akıllıca olacağını anlar ve gider…

Bozayı -Kadınları ana olarak sevecen ama serttirler. Yavrularına kesin bazı sınırlar çizer, bunlara uyulmasını isterler. Ama onlar da tıpkı ayılar gibi zamanı geldiğinde yavrularını kendi hallerine bırakırlar. Bu burcun erkekleri de totemleri gibi baba rolüne zor alışırlar.Ancak bunu benimsedikten sonra çok sevecen olurlar. Sertlik ve abartılmış bir sevecenlik arasında gidip gelirler.Ana-babalar yavrularından temizlik, düzen ve displin beklerler.

Bozayı- Çocukları genellikle uyumlu ve maraklıdırlar. Fakat aldatıldıkları zaman tam bir öfke krizine kapılırlar. Zeki çocuklardır ama çekingen bir yapıları olduğu için bir köşeye çekilip kendi başlarına oynamayı yeğlerler.Başka insanlara karşı yakınlık ve ilgi göstermeyi ve bunu dile getirmeyi erken yaşlarında öğrenmeleri yararlı olur.

Diğer insanlar bu burçtan geçerken kavrayışlarıyla bilinçleri keskinleşir. Çözümlemeci ve mantıklı düşünme yeteneklerini keşfederler. Fiziksel ve ruhsal enerjilerini uyumlu şekilde tutarak ayni zamanda toprağın köklerine bağlı kalmayı öğrenirler.

Bozayı-İnsanları kendileri gibi Kaplumbağa kabilesinden olan Yabankazı ve Kunduz-İnsanlarıyla ve Kurbağa kabilesinden olan Ağaçkakan ve Yılan insanlarıyla iyi anlaşırlar. Puma –İnsanlarıyla ise bütünleşirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2230
Kayıt tarihi
: 26.07.06
 
 

 Hacettepe Üniversitesi'nde Psikoloji okudu. İ.Ü. Gazetecilik mezunudur. Öğrencilik yıllarında İn..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster