Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
293
 

Hassas süreç...

Hassas süreç...
 

Türkiye çeyrek asırdan beridir yaşadığı acılarından kurtulmak için belki de hiçbirzaman bu kadar ümitlenmemişti.

Türkiye çeyrek asırdan fazla bir zamandır her ayağa kalktığında eteğinden tutup yere çeken, düşmesine, sendelenmesine neden olan PKK sorunu ile hiç bu kadar somut yüzleşmemiş, çözüm adına hiç bu kadar önemli bir aşama kaydetmemişti.

Hakkını teslim etmek gerekir AKP iktidarının, taraflı tarafsız lütfen herkes düşünsün adeta ateş topu gibi onyıllardır önümüzde duran ve düştüğü yeri yakan "Kürt sorunu" için hangi iktidr bu kadar cesurca adımlar atma cesaretini gösterebildi, bu uğurda yeri geldiğinde tüm gemileri yakmayı hangi iktidar göze almaya cesaret edebildi?

Her defasında "Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir" sözünün gölgesine sığınıp bu ülkenin çocuklarının birbirilerini öldürmelerine, yaralamalrına ve dahası büyük kamplaşmaların ve kutuplaşmalrın oluşmasına neden olan bu kan davasının önüne kim geçebildi?

Evet ne acıdır ki çok bedel ödendi ve ne yine ne acıdır ki akan bu kanın durması için; ölüm ve gözyaşının bir daha olmaması için gösterilen çabalara hala muhalefet sekte vurmaya çalışmaktadır. O halde MHP ve CHP açık ve yüreklilikle bu savaşın sürmesinden yana olduklarını söylemelidirler, unutlmasın ki barışa karşı çıkmak, savaşa "evet" demektir.

Türkiye Habur'dan ülkeye geçiş yapan PKK lıların girişinden sonra çok hasssas bir döneme girmiştir , bu olay yargılamadan tutun, kitlelerin kendilerine göstermiş olduğu coşkulu kalabalığa kadar bir çok konuda eleştiri aldı ve alması da pek tabiki doğaldır. Evlatlarını bu uğurda kaybeden asker ailelerinin hassasiyetini anlamak ve bu bağlamda sorumlu davranmak gerekmektedir ;kuşkusuz acının ve gözyaşının dili yoktur her iki tarafında acısına anlayış göstermek lazım.

AKP'nin yoğun çabalarına çizgisini "Kürtler" üzerine belirlemiş DTP'nin özellikle yardımcı olması, olayları muhtemel bir şova veya gövde gösterisine dönüştürmeden destek olması unutulmamalıdır, çünkü insanlar çocuklarını bu uğurda toprağa gömdüler.

Kürt ve Türk halklarının ezelden dost ve kardeş olduğunu kabul eden ve bunun böyle devam etmesi gerektiğine inanan herkes bu gelişmelerin sekteye uğramasına çalışan güçlere engel olmak zorundadır!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 526
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster