Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
407
 

Hasta hakları nelermiş bakalım mı?

Hasta hakları nelermiş bakalım mı?
 

Güzeller güzeli dostlarım, sağlık konusunda bu da ek yazı olsun sizlere. Bunun da bilincinde olalım istedim...

Ben oğlumun ameliyatında, daha ilk müracatımız aşamasında, baş hemşireden rica ettim; özel oda imkanımız var mı acaba hanımefendi dedim:

-Elbette Nilgün Hanım, siz buyrun normal odaya biz hallederiz denildi,

Ve oğlum ameliyattan çıktığında, odamız tanzim edilmişti. Ücreti de hiç de abartılı değildi.

Demek ki istemeyi/ talep etmeyi ve karşımızdaki insanları varlığımız ile ikna etmeyi bileceğiz. Bu çok küçücük bir örnekti sadece.

http://www.zhd.gov.tr/newsdetail.asp?CatID=4&NewsID=148

Genel Olarak Hasta Hakları

1) Hizmetten genel olarak faydalanma:

Adalet ve Hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma. Irk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, felsefi inanç, ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınmadan hizmet alma hakkı vardır.

2) Bilgilendirme ve bilgi isteme:

Her türlü sağlık hizmetinin ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi sözlü veya yazılı isteme hakkı vardır.

3) Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme: Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık tesisinde verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.

4) Mahremiyet:

Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.

5) Reddetme, durdurma ve rıza:

Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.

6) Güvenlik :

Sağlık hizmetini güvenli bir ortamda almaya,

7) Dini vecibeleri yerine getirebilme:

Sağlık tesisinin imkanları ölçüsünde ve idarece alınan tedbirler çerçevesinde, dini vecibelerini yerine getirmeye hakkı vardır.

8) İnsani değerlere saygı gösterilmesi, saygınlık görme ve rahatlık:

Saygı, itina ve ihtimam gösterilerek, güler yüzlü, nazik, şefkatli bir ortamda, her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.

9) Ziyaret ve refakatçi bulundurma:

Sağlık tesislerince belirlenen usül ve esaslar çerçevesinde ziyaretçi kabul etmeye ve mevzuatın ve sağlık tesisinin imkanları ölçüsünde ve hekimin uygun görmesi halinde refakatçi bulundurmaya hakkı vardır

10) Müracaat, şikayet ve dava hakkı:

Haklarının ihlali halinde, mevzuat çerçevesinde her türlü başvuru, şikayet ve dava hakkını kullanmaya hakkı vardır.Hasta Haklarından herhangi birinin ihlal edildiğinidüşünüyorsanız kurumumuzda bulunan hasta hakları birimimine başvurabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sürekli (Benim gibi) ikide bir hastaneye düşen "Haklar"ını çoğu kez bilir de, hastanın haklarını bilen kaç kişi?... Yine konu güzel. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY

İBRAHİM PEKBAY 
 18.09.2007 17:48
Cevap :
Sağlam giderek hasta sakat çıkmamak için zannediyorum bilinçlenmemiz şart gibi görünüyor. Saygılar. Nilgün.  18.09.2007 18:15
 

gece gündüz, uykusuz çalışıp, nöbet sonrası istiharati kanunda bile olmayan salık çalışanlarınında hakkı ilgilenen bir birimde olsa, herkes hakkını dile getirse iyi olur

stilwater 
 18.09.2007 12:28
Cevap :
Ben hastahanelerde SAĞLIK PERSONELİ VE DOKTORLARIN, ne derece kutsal ve özveriisteyen bir savaş içinde mesleklerini icra ettiklerini de gördüm. Her kesimde olduğu gibi işine ve insana değer veren saygı duyanlar ve duymayanlar çıkabiliyor maalesef. Yazlıp çizilenler işte o 2. kesimde olanlaradır. Sevgiler ve başarılar size... Nilgün.  18.09.2007 14:26
 

Nilgün Hanım, güzel şeyler genelde kâğıt üzerinde bırakılır, gizlenir. Hastaya yapılan haksızlıklar çoktur. Önemli olan hastaya hak vermek değil, bu hakları duyurmak.
Hasan Hüseyin'inden birkaç dize: " Sağlık da insan için sayrılıkta / Dilerim kimse düşmesin yatağa/ Diyelim düştük yatağa... "

Süleyman EKİM 
 16.09.2007 14:59
Cevap :
O zaman da biz bilinçleneceğiz SÜLEYMAN BEY, hasta olmadan nedir hak hukuk öğreneceğiz ki mağdur olmayalım, geri dönüşü imkansız olaylarla karşılaşmayalım, sonra da adına ne yapalım KADERİNİZ BUYMUŞ, denmesin. Biz haklarımızı iyice öğreneceğiz ve istemeyi deneyeceğiz. Mecburuz buna. Katılımınız için çok teşekkür ediyorum. Bursa'dan güzellikler sevgiler.  16.09.2007 20:49
 

didaktik (eğitici) yazılarınız için çok teşekkürler.

Canan Öz 
 16.09.2007 11:41
Cevap :
Amacım benim yeni öğrendiklerimin sizlere de yansımasıdır. Sevgiler Canancığım.  16.09.2007 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 238
Toplam yorum
: 966
Toplam mesaj
: 227
Ort. okunma sayısı
: 1429
Kayıt tarihi
: 26.03.07
 
 

Bursa'dan bir milliyet okuru olarak, burada sizlerle olmak çok güzel. Bir ev hanımıyım, iki çocuk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster