Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
434
 

Hastaların "Aile Hekimi" Korkusu

Hastaların "Aile Hekimi" Korkusu
 

Kaynak: http://www.aliagaekspres.com.tr/?p=2161


Günlük hayatta sık karşılaştığım ve mutlaka çözülmesi gereken bir konudur Aile Hekimliği. Şu an sertifika almış Genel Pratisyenler ve Aile Hekimliği uzmanları, Aile Hekimi olarak çalışmaktadırlar. Sağlık Bakanlığının başlatmış olduğu ve ihtiyaç duyulan bir branşdır aslında ama...

...ama belli önyargılar, aile hekimliğinin doğru bir şekilde kullanılmasına izin vermemektedir. Şimdi söyleyeceğim şeyleri, kesinlikle aşağılamak amacıyla değil; tam tersine halkın iyiliğine olması içindir. Halkımız; bilinçsiz bir şekilde, ahkam kesercesine hastanelerde yanlış bölümlere gitmektedirler. Şu ana kadar yaptığım stajlar içinde, hangi bölüm olursa olsun, hastaneye gelen hastaların probleminin en az %50'sinin 1. basamak sağlık merkezi olan Aile Sağlığı Merkezleri'ndeki (ASM) aile hekimleri ile çözümlenebileceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Herkesin canı tatlı, herkesin canı kıymetli... Sizleri anlıyoruz ancak bu şekilde, hem daha ciddi durumda olan hastaların sağlık bakımı gecikmekte, hem de iş gücü kaybına sebep olunmaktadır. Üstelik; daha önceden boşu boşuna yaptırdığı onlarca tahlille gelen hastalara, sadece "Bir şeyiniz yok" demek de hayal kırıklığı olmaktadır.

Biliyorum ki, bazı aile hekimleri hâlâ yetersizdir. Bunu söylediğim için "O zaman aile hekiminize gitmeyin" şeklinde anlamayın. Gerekirse aile hekiminize, bu konudaki görüşlerinizi kibar bir şekilde söyleyiniz. Genel itibariyle, hiçbir hekim eksik olmak istemez. Sizin istekleriniz doğrultusunda çaba gösterecektir. Göstermiyorsa, çaba gösteren başka bir aile hekimine gidiniz.

Üzerinde durmak istediğim önemli bir konu daha var ki; o da DAHİLİYE'nin her şeyden anladığı şeklindeki yanlış anlamadır. İnsanlar, şikayetlerinin hangi alanla ilgili olduğunu bilmeyince; Dahiliye(İç hastalıkları)'ye  gitmektedirler. Oysa ki, aile hekimlerine gitmelidirler. Dahiliye'ci sizi yönlendirmeyecek, sadece kendi alanı ile ilgili bir durum var mı ona bakacaktır; eğer yoksa size "Bir şeyiniz yok" diyecektir ve sonrasında da gidip o doktor boşu boşuna şikâyet edilecektir. Bölümlerin isimleri aldatıcı olabilir. Geçen yıl, estetikle ilgili bir problemi olan hastanın Genel Cerrahi Polikliniğine gelmesine şahit olmuştum.

Kayıplar bu kadarla da kalmamaktadır. Sizin, hastaneye gelmeniz demek; her bir bölümdeki muayeneniz için en az 5 TL kayıp demektir(Ücret konusunda emin değilim, artmış da olabilir).

Bu sebeple; eğer şikâyetinizin neyle ilgili olduğundan emin değilseniz, lütfen önce Aile Hekiminize başvurunuz.

NOT: Bir de; küçük yaştaki çocukları "Ağlama, sus; yoksa doktor iğne yapar" şeklinde tehdit etmeyiniz. Böyle denildiğinde, hekimleri görür görmez ağlamaya başlıyorlar ve muayene, tedavi imkânsız oluyor.

Sevgilerimle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ferhat Kardeşim, sevgili meslektaşım merhaba. Siz hiç televizyonda, internette (kısaca medyada) bir sağlık sorunu olanlara Aile Hekimine başvurunuz, gidiniz sözünü duydunuz mu? Tam aksine "Bir uzmana gidiniz!" denir. Konunun uzmanına denir! Ne yazık ki eskiden sağlık ocakları, şimdi Aile Hekimleri ilaç yazan yerler olarak görülmektedir. Ben 28 yıl sağlık ocaklarında çalıştım, kendimi yetişirdim, herkese fazlasıyla yardımcı oldum ama bir türlü halkın "doktoru" olamadım. Onların gözünde çoğunlukla "ilaçlarını yazan" biriydim... Bu ezikliği hep yaşadım, halkımızla beraber, büyüklerimiz ve uzmanlar bunu yaşattı bize! Ülkemizde doktor deyince akla uzmanlar, hastanın gideceği yer olarak da hastaneler gelmektedir ve şu anda bu işe devlet el atmadan hiç bir güç bunu değiştiremez! Feriştah dahi! :))) selam ve sevgiler.

Dr Atanur Yıldız 
 01.03.2013 14:53
Cevap :
Atanur Hocam; devletin, "temel" görevi yapan bu hekimliğe en kısa sürede el atmasını en içten isteyenlerden biriyim. Umarım en kısa zamanda bu sorun ve bu iş yükü ortadan kalkar. Saygılar, sevgiler...  01.03.2013 17:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3073
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster