Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
2866
 

Hastalığın böylesi !!

Hastalığın böylesi !!
 

Hastalık hastası deyimini herkes duymuştur. Bazı insanlar hep kendilerine bir hastalık yakıştırır ve hiç iyi günleri olmaz. Sorsanız hep bir yerleri ağrır. Doktora giderler ama bir türlü çare bulamazlar.

Tabii bu arada doktorları da suçlar dururlar.Gerçi günümüzde hala iyi doktor olamayanlar veya hastaya gereken önemi vermeyenler yok değil. Neyse konumuz bu değil zaten.

Geçenlerde yabancı bir dizide bir kadın, kızının hasta olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini ısrarla belirtiyor ve doktorları adeta buna zorluyordu. Nihayet anlaşıldı ki... kadın da "Munchausen" sendromunun bir tipi varmış. Yani "uydurma hastalık " hastalığı.

Bu rahatsızlığı bulunanlar, kendilerinde bir takım hastalıklar bulunduğuna inanarak her türlü müdahalenin yapılmasını istiyorlarmış. Yani gerçekten hasta olmadıkları halde... hastane hastane dolaşıp hasta olduklarına inandırmaya çalışırlarmış. Hatta sayısız ameliyat olmak için bir sürü hikayeler anlatırlarmış.

Bu çok garip bir rahatsızlık ama burada... kendisinin değil de çocuğunun devamlı ameliyat olmasından, kesilip biçilmesinden mutlu olan bir anne !! bana çok enterasan geldi. Yani bir anne çocuğuna hastalık yakıştırıp onu hastane hastane doşatıracak, tahliller ilaçlar kullanmasını ve hatta ameliyat olması için ısrar edecek...
Valla korku filmi gibi geldi bana ama bunlar gerçekten yaşanıyormuş.

Bizde de oluyor mu diye bir araştırma yaptım ve sonuçlar gösteriyor ki,Türkiye'de de bu vakalara rastlanıyormuş.Ve bu hastalıkta fail genellikle kadınlarmış...

Uzmanlara göre hastalık hastalığı diye bilinen ve çocuklara da zarar veren 'munchausen by proxy sendromu, tedavi edilmemiş lohusa sendromunun (baby blue) sonucu da olabilirmiş. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İ. Hamit Hancı, 'munchausen by proxy sendromu'nu yaşayanların öldürme kastı taşımadığını, daha çok çocuğunu hasta ederek bundan psikolojik tatmin sağladığını belirterek, şöyle demiş:

"Munchausen by proxy sendromu, hastalık hastalığı olan 'munchausen sendromu'nun özel bir çocuk istismarı formu ve ilk kez 1977'de tarif edildi. Aile çocukta bir hastalık varmış gibi yapmakta ya da hastalık yaratmakta ve 'hasta' çocuğu doktora götürmektedir. Bazı vakalarda ise anne direkt olarak zararlı eyleme neden olabiliyor (zehirleme, ilaç verme gibi).

Bazı aileler çocuklarını arılara sokturur. Fail, çoğu kez annedir. Anne genellikle zeki, sevimli biridir. Altta yatan fizyopatolojik yapıyı anlamak güçtür.

Uzman Psikiyatr Dr. Nihat Kaya ise bir annenin hangi durumlarda çocuklarına zarar verebildiğini ve "Ağır bir depresyon, psikoz, geçirilmiş ağır bir travma, uyuşturucu kullanımı ve doğum sonrası travma bu hastalığa neden olabilmektedir...diye açıklamış.


Bir de daha az tehlikeli olanlar var. Mesela dikkat çekmek, kendini acındırmak için hasta olduğunu söyleyenler. Böyle biriyle tanışmıştım ve bu numarayı bana da yapmıştı. Sonunda foyası meydana çıkmış ama neredeyse 1 hafta üzüntüden kahrolmuştum.

Neden yaptığını sorguladığımda,babasız büyüdüğünü...ailenin büyük ablası olduğundan erken sorumluluk aldığını ve hiç sevilme duygusunu tatmadığını söylemişti.Halbuki biz onu seviyorduk ama o aşırı ilgi bekliyormuş meğerse.

İnsan, ne anlaşılmaz şeyler yapabiliyor. O günden bu yana bu konuda hep dikkatli davranırım ve hastalık hastası insanlarla,tahmin edemeyeceğiniz kadar çok karşılaştım. Ama ismini yeni duyduğum hastalık çok değişik ve tehlikeli geldi bana.

Sevgimle...Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bakınca etrafıma insanların mutsuz hallerini görüyorum, sevgisizlik, zamansızlık, maddi imkanların yetersizliği... Bir yerlere sürüklüyor bizi. Kendimizce bir çıkış bulmaya çalışırken yanlışlıklar yapabiliyoruz. Blog yazın her zaman ki gibi ilgi çekici ve güzel kaleme alınmış. Rengarenk yazıların yazarısın.. sevgimle...( ŞİLEYE GELİYOR MUSUN)

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 15.01.2008 18:08
Cevap :
Bu hastalık bir acayip...Teşekkürler yorumun için. Şile'ye gelmeyi çok isterim ama işlerin yoğunluğundan sıyrılabilir miyim bilemiyorum. Biraz daha zaman yaklaşsın bakacağım:)) Sevgiler.  15.01.2008 18:47
 

Her işin başı sağlık deriz de.O başımızı bir türlü sağlıklı yaşamak için yormaz bilhassa hangi şey neye sebep oluyor diye bazen oturur bir uzman edasıyla araştırırız.Bence fazla evhamlanmak insanın ruhsal yapısını ve içindeki bionik saatin işleyişini bozuyor.Vesvese neticede panik atak doğuruyor.Hassas bir konu ve değişik .nerden bulursun bilmem.Tanıtımından b ir korku filmi senaryosu çıkarabilirim de.am an bu kez de neden olurum .Bizlerden böyle şerler uzak olsun .Allah sana sağlıklı ve uzun bir ömür ihsan eylesin .Amin.

ütopik 
 12.01.2008 17:53
Cevap :
Valla ben de öğrendiğimde nerdeyse kanım dondu.Bunlar ruh hastası ve var maalesef.Sevgiyle kal teşekkür ederim o güzel duaların için.Rabbim seni de korusun inşallah Amin...  12.01.2008 19:33
 

DEHŞETE DÜŞTÜM...SENİNDE DEDİĞİN GİBİ "KABUS"...(dağlara taşlara)

Lavinya 
 11.01.2008 20:40
Cevap :
Ahh canım ne kadar dehşet verici değil mi? İnsanın inanası gelmiyor...ama varmış böyle hastalıklar....Sevgiler.  12.01.2008 9:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 1482
Toplam mesaj
: 167
Ort. okunma sayısı
: 3136
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Emekli olmaya çalışan bir sanatçı,yazmaktan büyük keyif alıyorum. Kocaeli Gölcük' de oturuyorum e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster