Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '08

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
390
 

Hastalıklardan korunma yolları

Hastalıklardan korunma yolları
 

Uzmanlar yaz mevsiminin başlaması ve havaların ısınması ile su ve besinlerle bulaşan hastalıkların yayılmasının daha da kolaylaştığı nı bildiriyorlar.

Uzmanlar, özellikle hava sıcaklığının artış göstermesiyle birlikte sularda canlı kalabilen bakteri, virüs ve parazit gibi hastalık etkenlerinin yaşam sürelerinin uzadığına dikkat çekiyorlar.

Uzmanlar, İnsanların bu hastalık etkenleriyle karşılaşması, bu suların içilmesi ve ya kirli sular ile temas etmiş olan yiyecek, içeceklerin tüketilmeleri ile olmaktadır.

Çoğu zaman kişiden kişiye bulaşma da söz konusu olabiliyormuş. Mikropla kirlenmiş oyuncak eşya, kirli ellerle temas da bu hastalıkların ortaya çıkmasına sebep oluyormuş.

Su ve besinlerle bulaşan hastalıkların başında tifo, amipli ve basilli dizanteri, kolera ve hepatit A gelmekteymiş.

Bu hastalıkların en çok sindirim sistemi organlarını etkileyerek ateş, kusma ishal, genel halsizlik, su kaybı gibi belirtilerle ortaya çıktığına değinen uzmanlar, gerekli önlem ve tedavi edici yöntemler kullanılmadığı hallerde ölümle sonuçlanan ciddi durumların ortaya çıkabileceğini aktarıyorlar.

Bu nedenle yaz aylarında bazı şeylere daha da dikkat etmek gerektiğini ifade eden uzmanlar, Yemek öncesinde, sonrasında ve tuvaletten sonra eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Diyorlar.

Temiz olduğundan emin olunmayan sular kaynatılarak ve klorlanarak kullanılmalıymış. Belediyeler su kesintilerinden sonra, su depolarının gerekli dezenfeksiyonları mutlaka yapılmalıymış.

Okul, hastane, bağ evleri gibi su deposu bulunan yerlerde de gerekli dezenfeksiyonlar mutlaka yapıldıktan sonra su tüketilmeliymiş.

İnsan atıkları uygun şekilde uzaklaştırılmalıymış.

İşte ülke ve insan yararına hizmet üreten gerçek uzmanların yaptığı bir hizmet daha.

Bu ülkenin böyle uyarıcı görevlerini bilimsel anlamda yapan, bilim adamı ve aydınlara ihtiyacı var.

Ülkenin gelenek ve göreneklerinden utanıp, ülke insanının garibanlığı ile alay eden, gerçekte ne olduğunu(!) kendi de bilmeyen, sözde aydın ve bilim adamlarına değil.

Bu tip haberlerin; halkımızın tek eğlence kaynağı olan Televizyonlarda anlatılması ve birkaç bilim adamının bir araya gelerek, en doğruyu buluncaya kadar tartışmaları, ne kadar aydınlatıcı olur.

Lütfen herkes bu yukarıdaki, uzmanlarımızın uyarılarına kulak versin.

Bakın bir kene yüzünden ne kadar insanımız öldü.

Başka sağlık sorunları ile insanlarımız ölmesin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3072
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster