Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
4267
 

Hastanın namusu olmaz

Hastanın namusu olmaz
 

Hasta dediğiniz kimse kadın ya da erkek değil mi? Hasta olması arzuyu azaltsa da sonuçta zevk alınan cinsellik duyulan bir vücudu var. Gidiyorsun elin adamına her tarafına bakıyor; ya da elin kadınına… Bence bu konuda hassasiyeti olan kimseler haklı.

Benim için namus önemli. Namus için adam öldürülüyor. Sonuçta doktor nikâhlı kocam değil. Kocamdan daha serbest. Soyunup elin adamının önüne… Hadım doktor olsa bile, namus başka şey. “Mahremime erkek eli değmedi” Değdi işte. Dokunan, taciz eden ne yapıyor ki? Aynısı…

Sağlık önemli ama şimdi gerçekçi olalım yani biraz tuhaf kaçıyor gibi! Kadını soyup erkek doktorun muayene etmesi bana mantıklı gelmiyor! Ben dini hassasiyeti olan bir kadın olayım erkek doktorun karşısında soyunmam!

Ne olacak peki? Bir kere dini ve ahlaki hassasiyetleri nedeniyle (ki bu da şart değil, nedensiz) bazı kadınların erkek, erkeklerin de kadın doktora muayene olmak istememeleri tutuculuk değil, normal.

Normal olmayan birilerinin çıkıp kadın hasta erkek doktora muayene olamaz diye fetva vermesi. Sana ne be! Vücut benim, sen muayene olma benim hassasiyetim yok, ben oluyorum. Yani burada bir özgürlük olmalı. İsteyen muayene olur, isteyen olmaz. Niye muayene olmuyorsun diyemezsin; ya da niye muayene oluyorsun.

Özgürlerin erkek doktora/ya da kadın doktora muayene olmak istemeyen kadınları/erkekleri tutuculukla suçlaması yanlış. Diğerlerinin de kadın hasta erkek doktora/ya da erkek hasta kadın doktora muayene olamaz diye fetva vermesi yanlış. Benim yok öyle bir hassasiyetim. Hatta özellikle erkek doktor istiyorum. Olamaz mı?

Yeterli sayıda doktor yoktur. O dalın iyi doktoru belki erkektir. Bu durumlar bizi zorlayabilir. Değilse isteyen eğer imkân da varsa kadın doktor isteyen erkek doktor tercih eder. Bu kadar basit.

Kerim Korkut düzenleri inancınızı en iyi şekilde yaşayabileceğiniz düzenlerdir.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçek düşünceler ve zor bir konu...Sağlık ta çok önemlidir...Size de hak veriyorum...Haydi kolay gelsin...

Abdülkadir Güler 
 29.11.2015 10:26
Cevap :
Teşekkür ediyorum Abdulkadir bey.  30.11.2015 9:03
 

Artık bunları geçsek diyorum toplumca.Sevgiler.

Nuray Ors 
 18.11.2015 19:16
Cevap :
İnşallah bir gün. Saygılar sevgiler can arkadaşıma.  20.11.2015 12:06
 

Tercih ve seçim hastanın insiyatifinde olmalı.Karışılmamalı bence de.Yoksa toplumsal ayrışmalar böylesi konularla keskinleşiyor...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 18.11.2015 13:16
Cevap :
Aynı düşünüyoruz.Zaten fikir olarak çok uyuşuyoruz.Siz biraz daha saygılı,daha derin, daha sabırlı...Ben de bunlar yok.  18.11.2015 19:47
 

Ciddi bir konu için çok fazla laf kalabalığı var. Anlamak için okumayana yanlış anlam bile gidebilir. Namusa kavramı biraz yüzeysel, yani görüntüde asılı kalmış. Namus biraz da niyettedir. Bu yüzden doktor muayenesini tacizciyle kıyaslamak hatalı. Metnin hiç olmazsa sonunda maksadın özeti sunulsa iyi olurdu. Hastanın doktor cinsiyetini seçmesinde sorun yok. Özgürlükten sayarım. İnançtan veya namus anlayışından bile olmayabilir; sadece hastanın kendisini daha rahat hissetmesi yeterli bir özgürlük hakkıdır. Zaten hasta istemezse tedavi bile edilemiyor. Fakat herhangi bir neden bağıyla hastanın sadece eş cinste bir doktora muayene olabileceği kuralını getirmek tehlikelidir. bunun sonu cinsiyet ayrışımlı bir toplum yapısına gider. Şunu da bilelim ki doktorlar mahrem yerlere çıplak elle dokunmazlar; eldiven giyerler. Kendilerine güvenmediklerinden değil elbette; hijyenik olma kaygısıyla. Bir tacizci hijyen hesabı yapar mı, yapmaz.

Muharrem Soyek 
 18.11.2015 11:53
Cevap :
Mahrem yerlere çıplak elle dokunmadıklarını bilmiyordum ama fark etmeyebilir. Ben yazılarımı bazen bilerek yanlış ve eksik yazıyorum. Böyle daha çok tartışılıyor. Zaten çok bilgili biri de değilim. Sallama yazıyorum!  18.11.2015 20:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5779
Toplam yorum
: 14555
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster