Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Erdoğan Özgenç DOST MECLİSİ

http://blog.milliyet.com.tr/erdoganozgenc

06 Ocak '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
364
 

Hastayım ama ölmedim (hastayım)

Hastayım ama ölmedim (hastayım)
 

Benim belki size garip gelecek bir alışkanlığım var, ben hiçbir hasta yanında karamsar durgun ya da üzgün bir halde bulunamam, olabildiğince rahat olur hatta ilk fırsatta da gülmeye güldürmeye çalışırım.
 
Bugün yine son derece değerli bir dostumu hastanede ziyarete gittim, odasına girdim sanki ölü havası vardı içeride, hanımı ve kızı duruyordu yanlarında, bir surat bir keder anlatamam. Çok önemli bir hasta olsam ve onlar gibi birileri yanımda olsa hasta olmasam bile kendi kendimi yerim…
 
Beni görünce şaşırdı, şöyle bir doğruldu öpüştük hanımı ve kızı dışarı çıktı, yüzü solmuştu hastalığını da biliyorum ölümcül değil ama zamansız yakalandı, yüzü hiç gülmüyor üzülüyor, belli ki karamsarlık kendini sarmış salladıkça da sallıyor…
 
Gözlerinden anladım, kendine eşine kızına güveni kalmamış, önce hastalığı hakkında azıcık konuştuk zaten bildiğim bir konuydu ona anlattım sonra çok güzel anılarımızdan arkadaşlardan bahsettim yeri geldi bir de güzel fıkra anlattım. Öyle gülmeye başladık ki yemin ediyorum yüzündeki solukluk gitti pembeleşmeye başladı. Öylesine sesli güldük ki hanımı acaba ne oldu diye girdi içeri…
 
Yanından ayrılırken son derece rahattım ama içerideki yaratılan soğuk ve ölüm havasından çok rahatsız olmuştum…
 
Hanımı ve çocukları beni takip eder yazımı okurlar onun için onlara ve hasta yakınlarına yararlı olacağına inandığım şu tespitlerimi paylaşmak istiyorum…
 
Hastanız var, zordur kabullenmek ama yaklaşımlardan birisi de “üzüntünüzü, üzüldüğünüzü” belli etmemenizdir.
 
Böyle zamanlarda “gülmek” yasaklanmamıştır kaldı ki bu düşünce bile başlı başına bir insanlık suçudur, hakarettir. Bırakın yasaklanmasını hastanın yanında olabildiğinizce dostça samimi gülümseyin içten gülün zararından daha çok yararı vardır.
 
Hayat iyiden kötüye kötüden iyiye anıların devamlılığında anlam bulur ve yürür. Onlarla hiç tereddüt bile etmeden birlikte mutlu olabileceğiniz zamanları geçirmeye bakın.
 
Hastalık ortamı ya da hastane ortamı yeni bir sosyal paylaşım haline gelecektir, olsun onun yeni sosyal paylaşımına size de ortak olun.
 
Kabullenmek demek umutları sona erdirmek değildir, üstelik ıstıraplar tekel de değildir. Gerçekleri anlamak denge kurmaktır.
 
Başlangıçlarda hastalığı hastalıkları inkâr edebilirsiniz, ancak bu bir yaşam tarzı değildir, inkârın hiçbir hastayı iyileştirdiği görülmemiştir, bilakis kabullenmek çaredir.
Bir başka ve bana göre çok önemli husus da sorumlu hissetmektir. Ancak şunu hiç kimse unutmasın hiç birimiz hastalarımızın hastalığından sorumlu değiliz, sorumluluklarımız onların varlığına karşıdır.
 
O hasta ben niye iyiyim keşke ben hasta olsaydım gibi garip yaklaşımların ne size ne hastanıza zerre kadar yararı olur. Hastalık için bir neden bir bahane aramaktan vazgeçin, suçlu ne sizsiniz ne doktorunuz ne de geçmiş, yani hiç kimse sorumlu değildir.
 
Yapılması gerekenler,
Abartmadan basite alın,
Hastanın güveninin kazanın,
Hastayı dikkatle dinleyin,
Sorularına hüküm vermeden cevap verin ve olabildiğinizce güzel konuları açın…
 
Bütün dostlarıma tavsiyem sakın ola hangi şartta olursa olsun sakın ola hastanın yanında ağlamaya kalkmayın. 
 
Unutmayın en mutlu zamanlarda bile “gözyaşları” hüzünlendirir insanları, kaldı ki kendi hastalığının farkında olan çevresinin dostlarının sevdiklerinin üzüntülerini gözyaşlarını görmek çok daha üzüntü ve acı verir hastaya…
 
Ona “hastayım” demek imkanını vermeyin hasta olduğunu unutsun, umutla beklendiğini bilsin…
 
Ve eğer mümkünse inancınızdan asla vazgeçmeyin, dualarınız özellikle sizin rahatlamanızı huzur bulmanızı ve yüzünüz gülmesine neden olacaktır. 
 
Gülün ve güldürün ki hasta çabucak şifa bulsun, şimdiden dualarını kabul olsun efendim…
 
Erdoğan Özgenç

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 846
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 419
Kayıt tarihi
: 26.06.12
 
 

Emekli banka müdürüyüm ama kart vizitimde "insan" yazıyor. Adana'da ikamet ediyorum. Herk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster