Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
624
 

Hatalarla barışık olmak…

Hatalarla barışık olmak…
 

Hatanız var !


Şarkıyı bilirsiniz. “Hatasız kul olmaz”. Doğrudur.

Okul yaşamında yeni bir konuyu öğrenirken hata yapmak kadar doğal bir şey olamaz. Oysa öğretmen ve yetişkinler nedense öğrencilerin hatalarına takarlar. Derslerde hata yapmamaları için bir baskı oluştururlar. Bu da başarıyı olumsuz etkiler. Yapılması gereken nedir?

Öğrencilerin en sevmedikleri şey “Hatalarının olduğunun” söylenmesidir. Öğrenciyi dersten soğutur. Uzaklaştırır. Öğrenciler de “Nerede hata yaptım?” diye düşünmeli, hatasını düzeltmeye çalışmalıdır. Çünkü,

“İnsanlar hata yapa yapa, - doğal olarak – hata yapmamayı öğrenirler.”

Bunun için de hatalarınızla barışık olmayı bilmeniz gerekir. Nasıl mı olacak ? Hata yapmaktan asla korkmayınız. Hata yaptığınız zaman küçük görülmekten, başkaları tarafından eleştirilmekten çekinmeyiniz. Bunu kafaya takmayınız.

Başarmak için “Yapamam deme, yapan senden üstün değildir.” cümlesi prensibiniz olmalıdır. O zaman başardığınızı göreceksiniz.

Öğrenme bol tekrar ile sağlanır. Bir müzik aletini çalmayı, yüzmeyi öğrenmek gibi. Bu arada mutlaka başaracağınızı da kendi kendinize söz vererek, kendinize güvendiğinizi başkalarına da gösteriniz.

Çok şişman ama bir o kadar da şen ve şakrak bir arkadaşımın zayıflamaya çalışırken, şişmanlığını hiç kafaya takmadığını gördüm. “Nasıl gidiyor?”diye sordum. Bana şiir gibi bir cevap verdi. “Etliyim, butluyum ben böyle de mutluyum”. İşte sorunuyla barışık olmak, onu kabullenmek, başkalarının ne diyeceğini düşünmemek buydu.

Okul yaşamında tüm öğrencilerin aynı başarıyı göstermesi elbette beklenemez.

Öğretmenlerin öğrencilerine karşı yakınlığı, sevgisi, onlara değer vermesi, öğretim metot ve teknikleriyle dersini sevdirmesi öğrencilerin hatalarıyla barışık olmasında önemli bir rol oynar.

Öğrenci derste konuyu anlatırken, öğretmeni tarafından hatalarının düzeltilmesi için anında sık sık sözü kesilirse, o öğrencinin özgüveni sarsılır. Derse katılmak istemez. Oysa öğrencinin yapması gereken şey, hatasını kabullenerek hatasıyla barışmasını sağlamaktır.

Öğretmenin öğrencilerini her zaman tebessüm ederek cesaretlendirmesi; asla yıkıcı, olumsuz ve ümitsiz ifadeler kullanmaması; kendisini öğrencileriyle özdeşleştirmesi; her öğrencisiyle diyalog kurarak ona değer verdiğini göstermesi; öğrencilerinin “hatalarıyla barışık “olmasında ve başarısında önemli rol oynar.

Hatalarınızla barışık olmanız dileğiyle.

Sevgiyle kalın. Saygılarımla.


Ali İhsan ÖZÇAKIR

MEB. Bakanlık Başmüfettişi (E)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4746
Kayıt tarihi
: 07.04.09
 
 

50 yıllık eğitimciyim. İngilizce öğretmenliği ve Bakanlık müfettişliği yaptım. Bunca yıllık eğiti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster