Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
265
 

Hatay...

Hatay...
 

Hatay… Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden birisi. Fransız işgali zamanında İskenderun Sancağı, I. Dünya Savaşı’ndan sonra Fransızlar tarafından Suriye Devletleri Federasyonu kurulunca da Federasyon’a bağlı olan Halep Devleti içinde yer alan Türk yurdu. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk halkına son armağanı…

Atatürk 15 Mart 1923’te Adana’ya geldiğinde kendisini Antakyalılar karşılar. Kalabalığın içinden; “Ey Ulu Gazi, bizi kurtar!”  diye yalvaran bir ses duyulur. Bu dokunaklı sesin sahibi, Antakyalı Ayşe Fitnat’tır. Gazi Paşa da genç kıza, kurtuluş vaat eden ve tarihe mal olan o ünlü cevabını verir:

“Kırk asırlık Türk yurdu ecnebi elinde kalamaz!”

Atatürk 1 Kasım 1936’da TBMM’yi açış nutkunda “Sancak” konusunda devletin tavrını açıkça ortaya koyar ve ertesi gün Sancak’a “Hatay” adını verir. İlhaktan önce kurulan Hatay Devleti’nin bayrağını bile bizzat kendisi belirler.

Atatürk, ağır hastalığına rağmen, Hatay konusundaki mücadelesinden asla vazgeçmedi. Yabancı ajanslarda yer alan hastalık haberini yalanlamak ve düşman ülkelere fırsat vermemek için 20 Mayıs 1938 tarihinde yani ölümünden yaklaşık altı ay önce Mersin ve Adana’ya gitti. Atatürk’ün başarılı politikaları sonucunda Hatay, Anavatan’a katıldı. Büyük Atatürk Hatay’ın Anavatan’a katılışını göremedi ama Hatay, onun, Türk milletine en son hediyesi oldu. Bu nedenle de Hatay onu “Hatay Şehidi” olarak anmaktadır. 

Atatürk, dış politikada asla maceracı değildi. Neyi alıp, neyi alamayacağını, nerede durması gerektiğini bilen bir komutandı. Nitekim Hatay konusunda da kendisine; “Yarın bir tümen asker yollasanız Hatay’ı alırsınız. Almanlar Renani’ye girdiler de sanki Fransızlar ne yaptılar? Renani için harekete geçmeyenler, Suriye’nin bir sancağı için mi Türkiye ile harbe kalkışacaklar?” diyen bir sivil misafirine şu cevabı vermiştir; “Evet, yarın sabah bir tümen asker yollasam, Hatay’ı alabilirim. Renani için harekete geçmeyen Fransızlar, bir Suriye sancağı için bizimle harbe girmezler. Bunu da bilirim. Fakat ya bu sefer, şeref ve namus meselesi yaparlarsa? Milletler belli olur mu? Ben bir sancak için Türkiye’yi harp tehlikesine sokmam.”

Hatay, günümüzün sorumsuz ve basiretsiz siyasetçilerinin izlediği maceracı dış politikalar yüzünden sıkıntılı günler yaşamakta. Komşumuz Suriye’de yaşanan iç savaş ve yine bizim siyasilerin ABD güdümlü dış politikaları, Suriye ile aramızın açılmasına neden oldu. İç savaştan kaçan ne olduğu belirsiz binlerce Suriyeli Türkiye’ye sığındı. Pek çoğu da Hatay’da yerleştirildi.

Üç dinin buluştuğu, ezan seslerinin çan seslerine karıştığı, hoşgörünün en önemli temsilcisi Hatay’da huzur diye bir şey kalmadı. Sığınmacıların karıştığı hırsızlık, gasp, olay çıkartma, hasılı her türlü olumsuzluk ayyuka çıktı. Sınırlarımız âdeta “yolgeçen hanı” na döndü. Giren çıkan belli değil. Sığınmacıların yarattığı olaylar neticesinde zaten diken üzerinde oturan Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde arka arkaya patlayan bombalarda, son alınan bilgilere göre, 49 vatandaşımız hayatını kaybetti. 24’ü ağır olmak üzere 55 kişi de yaralandı. Ölü sayısının daha da artacağından korkuluyor.  

Atatürk’ün ince bir politika izleyerek, bir tek kişinin burnunu bile kanatmadan Anavatan’a kattığı Hatay, bu günlerde ölülerine ağlıyor. Türkiye, yas tutuyor.           

Yetkililerin açıklamalarına göre bombaları patlatanlar tespit edilmiş. Çok güzel de; onlar maşa... Önemli olan asıl suçluları bulabilmek. Bu olay da Suriye’nin parmağı varsa onu tespit etmek ve gereğini yapmak. Ama hiç kimsenin şüphesi olmasın, iki pilotumuzda olduğu gibi, Hatay şehitlerinin de kanları yerde kalacak. Tıpkı teröre kurban verdiğimiz binlerce şehidimiz gibi… Katiller, ellerini kollarını sallaya sallaya çıkıp gidiyorlar… 

Suriye bataklığına ve terör belasına –elbette sözde Kürt açılımı da dâhil olma üzere-  başka şehitler vermeden bu günleri atlatmak en büyük arzumuzdur. Sağduyumuzu kaybetmeden, tek yürek, tek bilek olarak iç ve dış hainlere karşı dimdik ayakta duracağız. Türkiye Cumhuriyeti, ulusu ve milletiyle bölünmez bir bütündür.           

Hatay şehitlerimizi, o büyük şehidin, Hatay şehidinin yanına uğurlarken, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve ülkemize baş sağlığı diliyorum.

Tülay Hergünlü

İstanbul, 13 Mayıs 2013 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Degerli yazarimiz Tülay hanimefendi, 1976-80 arasinda, Halep Baskonsoloslugu`nda görevli bulundugum yillarda, bu ülkenin demokratik olmayan bazi sancilari dogrultusunda, oyunlara acik bir sahne oldugunu görür, ancak, o zaamanki güclü Rusya`nin himayesi cercevesinde böyle sikintilara maruz kalinacagini hesap edemezdik.Ancak bu ülkeye yönelik istah ve hevesler, bugün ABD`nin BOP projesi, Israil karsisinda önemli bir güc sayilan Suriye`nin etkisiz hale getirilmesini öngörmektedir. 9,5 milyon nüfusun (bugün 17 milyon civarinda) 1,5 milyonunu olusturan Aleviler yanisira,2,5 Sünni vatandasin katilimiyla sürdürülen rejim icerisinde, diger asiri islamci kesim, var olan antidemokratik rejime karsi hosnutsuzluk gösterse ve sinirli mücadelesini sürdürse de,olaylarin böylesine kanli bir safhaya tasinacagini tahmin edemezdik. Ne var ki,isaret ettiginiz üzere, ABD`nin güdümünde,komsumuzla, böylesine carpik bir politikanin icine sürüklendik. Gercekci politikanin isiginda akliselime ulasiriz insallah.

Refik Başdere 
 15.05.2013 14:33
Cevap :
Sayın Refik Başdere, Değerli açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Orada yaşamış bir görevli olarak eminim çok daha fazla bilgi ve birikime sahipsinizdir. Bu bilgileri paylaşmanızdan büyük memnunluk duyarım. Size e posta adresimi bildiriyorum. (hergunlu@ttmail.com)Belki birikimlerinizi başka vatandaşlarla da paylaşma imkanımız olur. Saygıyla...   16.05.2013 14:29
 

SEVGİLİ TÜLAY KARDEŞİM! AH, AH İÇİMİZ YANIYOR, BU GİDİŞİN SONU KARANLIK GÖRÜNÜYOR.SELAM VE SEVGİLER.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.05.2013 21:03
Cevap :
Sevgili Nahide hanım,Yanmış bayrağını eline alıp, olayları protesto eden esnaf, karanlık günlere izin vermeyecektir. Sevgiler...   15.05.2013 11:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 498
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1097
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster