Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '13

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
278
 

Hatırladıklarımız ve sosyal medya

Hatırladıklarımız ve sosyal medya
 

“Neden yakın olmadığım insanlar benim resimlerimi görmek, her yaptığımdan haberdar olmak zorunda? Kimse benden haber alsın istemiyorum!” diyerek her defasında aile çevremiz ile ilgili haberleri facebooktan öğrenen akrabalarımız ile karşı karşıya gelen sevgili anneannem pek de haksız sayılmaz aslında.

Bir psikolog olarak bende sosyal medya ve paylaşımlarımız ile ilgili düşüncelerimi yazıya dökmek istedim. Anneannem her ne kadar hala sosyal medyanın artık günümüzün bir parçası haline geldiğini kabullenemese de, sanırım bir sonraki kuşaklar için bu artık vazgeçilmez bir kavram oldu.

Facebook, instagram, twitter gibi sosyal medyadaki paylaşımlarımız ile farkında olmadan bir çok insanın öz güvenini, kendilerine verdikleri değeri, kendilerini toplum içinde gördükleri yeri etkiliyoruz. 1940lı yıllarda “İnsan, diğer bütün insanlardan sorumludur” diyen Fransız düşünür Jean Paul Sartre’a katılıyorum. Belki siz sosyal medyada arkadaşlarınızla gittiğiniz mekanları ilan ederek listenizdeki başka bir arkadaşınızın kendini asosyal hissetmesine sebep oluyorsunuz, veya belki de hiçbir mekanı ilan etmeyerek başka bir arkadaşınızın kendisini fazla sosyal hissetmesini sağlıyorsunuz. Yani attığınız her adım, yaptığınız her paylaşım, birilerinin kendine dair düşüncelerini olumlu veya olumsuz etkiliyor.

Bir de yine sosyal medyanın hayatımızın önemli olaylarını başlatıp ve bitirme gibi güçleri var. Sosyal medya ilişkileri bitirme ve başlatma gücüne sahiptir. Hayatımızın aşkı ile sosyal medya aracılığı ile tanışabilir, ondan sosyal medyada yaptığı bir paylaşım, veya ona yapılan bir yorum yüzünden ayrılabiliriz. Sosyal medya, insanları kavga ettirme ve sonra barıştırma gücüne sahiptir. Bizden habersiz gidilen bir etkinlik yüzünden bir arkadaşımız ile kavga edebiliriz, daha sonra o arkadaşımız bir resmimizi beğenerek bize zeytin dalı uzatmış olabilir ve barışabiliriz. Sosyal medya, insanları işe aldırabilir, işten de kovdurabilir. İşe alım sırasında ölçülü sosyal medya paylaşımlarımızı gören patronumuz bizim uygun bir aday olacağımızı düşünebilir, fakat hasta olduğumuzu söyleyerek izin aldığımız bir gün dışarıda arkadaşlarımızla resimlerimizi gören bir iş arkadaşımız bizi işten attırabilir.

Evet belki herkes sizden daha güzel bir hayat yaşıyor, sizden daha çok geziyor, daha çok dışarıda yemek yiyor – facebookta. O kişilerin profillerine bakarken dikkatinizi ve farkındalığınızı kendi hayatınıza getirerek hayatınızda var olan değerli insanları, gittiğiniz güzel yerleri düşünün. Sosyal medyada yayınlamamış olsanız da, hafızanızda olanlar sosyal medyada yayınlananlardan çok daha kalıcı, çok daha değerlidir.

Ipek Bilen 

twitter: @ipekbilen

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 5348
Kayıt tarihi
: 07.10.09
 
 

Ayse Ipek Bilen Koc Universitesi Psikoloji Bölümü  California State University Long Beach..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster