Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '11

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1857
 

Hattat Holding ve Datong işbirliği

Hattat Holding ve Datong işbirliği
 

İmza töreninden bir görüntü


Ekonomisi zayıf bir ulus, yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz. Ekonomik kalkınma, Türkiye’nin hür, bağımsız, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin bel kemiğidir. Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla olur.” ATATÜRK

Davet üzerine, 31 Mart 2011 tarihinde Maslak Sheraton otelde oldum. Kimileri gözleri ve davranışları ile yakınlık gösterdiler. Özellikle Mehmet Hattat olduğunu sonradan öğrendiğim Holding’in yönetim kurulu başkanı, işinin takipçisi bir yaklaşımla görevlileri yönlendirerek gelenlerle bir bir ilgilendi. Görünen, takdire ve alkışa değerdi!

Masaya gelerek yanıma oturan yönetim kurulu başkan vekili, görevini yürüttüğünü öğrendiğim Şerafettin Yılmaz ile tanıştım. Trakyalı olduğundan söz etti. Tekirdağ Yeni İnan Gazetesi’nin sahibi Cahit Çelebi ile yıllar önce Çerkezköy’de tanıştıklarını belirtti. Görüşmeyi umduğunu da ekledi. Bir ara çağrıyı yapan kurumsal iletişim yetkilisi Onur Yüksel ve yine Trakyalı enerji grubu proje koordinatörü Emin Kireççi ile tanıştık ve söyleştik.

Amasra-Bartın ve Karadeniz Ereğlilisi’nde termik santral kurma tasarımları için hazırlanan program doğrultusunda uygulamaya geçildi.

Hattat Holding A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcısı Halil Beyenal, çalışmalarını özetleyen özlü ve kısa konuşmasını gerçekleştirdi. Ardından Çinli ortak yöneticisi, çevirmen eşliğinde birlik ve galeri açma- kömür çıkarma gibi tasarımlarından söz ettiği konuşmasını yaptı.

Hema Holding A.Ş. yönetim kurulu başkanı Mehmet Hattat kürsüden seslendiği konuşmasında; basın üyelerini ve katılanları selamladı. Amasra-Bartın taş kömürü işletmelerini aldıklarını, Çinli Datong Coal Mıne Group Co. Ltd. ile birlikte çalışmaya karar verdiklerini, Amasra-Bartın ve Karadeniz Ereğlisi’nde termik santral kurma projelerini, Çek Cumhuriyeti’nden kredi aldıklarını dile getirerek, “Birilerinin felaketinden kendinize saadet aramayınız! ” atasözümüzü kullandı.

İşine hakim olduğu tez anlaşılan Mehmet Hattat, çabalarında hükümet desteğinin de arkalarında olduğunu vurguladı! Ülkemizde kullandığımız elektriğin % 74’ünü dışardan almakta olduğumuzu belirtti.

Girişimlerine olumlu yönde katkı sağlamak amaçlı görüntülü gösterim ve bilgilendirme sonrası Hattat Holding Hema Endüstri A.Ş. ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük kömür firması Datong, Bartın Amasra’da kömür galerileri açmak ve kömür üretimi yapmak üzere anlaşma imzaladılar.

***

Hattat Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattatı’ı tanıyalım:

Mehmet Hattat, 1982 yılında aile şirketinden ayrılarak kendi yoluna gitti ve işlerinin ağırlığını endüstriye kaydırdı. Çerkezköy'de Hema Endüstri’yi kurdu. Mehmet Hattat'ın amiral gemisi olan Hema Endüstri, 2006'yı 600 milyon dolar iş hacmi ile kapattı. 90 milyon dolar ihracat yaptı.

Grubun 14 şirketi var. 13'ünün yönetim kurulu başkanlığını Mehmet Hattat bizzat kendisi yapıyor. Otomotiv grubunda başkanlık görevini oğlu İbrahim Hattat yürütüyor. Holdingin yönetiminde kendisi ile birlikte üç çocuğu da yer alıyor: İbrahim Hattat, İpek Hattat ve İlçim Hattat Kılıç. İpek Hattat, finansman bölümünde çalışıyor. İlçim Hattat Kılıç, inşaat turizm yan sanayi endüstri kısmında. Mehmet Hattat, son zamanlardaki yatırımları ile dikkat çekiyor. Maslak'taki gökdelen ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) tekerlekli zırhlı araç üretimi ve Güzelce sahilindeki yatırımları bu dikkat çeken işlerden bir kaçı…

Edindiğim kimi bilgiler:

“Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük taşkömürü madeni yatırımı hızla ilerleyecek. Hattat ve Datong yer altı tünellerini açacak. Bolu Tüneli’nin 4 katı uzunluğundaki tünellerde ve yeraltında 500-700 metre derinliklerde, Hattat ve Datongişbirliği ile gerçekleşecektir. Hattat Holding’e bağlı Hema Endüstri A.Ş. ve Datong Coal Mine Group Foreign Trade Economic Cooperation Co. Ltd. Bartın iline bağlı Amasra ilçesinde açılan 3 adet 8 metre çapında ve 700-1000 metre derinliğindeki kuyuları yeraltından birbirine bağlayarak taşkömürü üretimi yapacaklar.

Bartın – Amasra bölgesinde dünyada eşi çok nadir görülen 3 adet 8 metrelik çapa sahip, 700-1000’er metrelere ulaşan mega kuyular Hema Endüstri A.Ş. ve Datong ortak yapımı ile tamamlandı.

Anlaşmaya göre; taşkömürü üretimi için gerekli yer altı panoları, konveyor ve monoray sistemleri, havalandırma sistemleri, haberleşme sistemleri ve yeraltını patlayıcı metan gazlarından arındırmak için geliştirilen güvenlik sistemleri Çin ve Türk teknolojisinin ortak gücüyle yapılacak. İlk üretim hedefi olarak belirlenen yılda 5 milyon ton taşkömürü üretimi için tasarlanmaktadır. 40 tonluk vagonları taşıyan asansörlerle saniyede 16 metre hızla taşkömürleri yeryüzüne çıkarılacaktır.

Günümüzde büyük şehirlerde 300-500 metrelere ulaşan gökdelenleri inşa etmek artık marifet olarak görülmemektedir. Birçok bilinmezle yeraltında inerken fay hatları, çeşitli gazlar, yeraltısuları, yer altı boşlukları ve mağaraları gibi birçok sürpriz ile karşılaşılmıştır. Bunlar çelik kullanılarak çimento enjeksiyonları ile emniyete alınmış, yeraltında 700 ila 1000 metre’de binlerce personelin emniyetle çalışması temin edilmiş, adeta hikayelerde adı geçen Atlantis yeraltına kurulmuştur ve kurulmaya devam etmektedir.

Gerçekleştirilecek olan bu dev yatırımda ilk etapta 5 milyon ton / yıl olan üretimimiz, takip eden yıllarda 10 milyon ton / yıl ‘a çıkarılacaktır. Ülkemiz ortalama 25 milyon ton taşkömürünü 31 farklı ülkeden maalesef ithal etmektedir. Bu şekilde dışa bağımlılığımız da bir nebze olsun azaltılmış olacak, kendi insanımızın ürettiği yer altı zenginliğimiz ekonomimize kazandırılıp binlerce kişiye istihdam sağlanacaktır.

Datong ve Hattat ortak çalışması ile açılacak bu tünellerden elde edilecek taşkömürü üretimi ile Bartın ve Zonguldak illerinde yapımı planlanan Enerji Santralleri beslenecektir.

Hattat Holding enerji yatırımları projeksiyonuna gözatıldığında 11 bin kişilik devamlı istihdam olacağı öngörülmektedir. Tesislerin inşası döneminde bu sayı daha da yüksek olacaktır.

Yer altı zenginliklerimizin çıkarılarak ülke ekonomisine getireceği faydaların yanı sıra yöre halkının da refah seviyesi artmış olacaktır. Bu projede kullanılan çimento, çelik vb malzemeler karşılaştırma yapıldığında İstanbul’a on adet boğaz köprüsü ya da İstanbul-Zonguldak arası yeni bir otoban yapabilecek miktardadır.”

Hattat Holding A.Ş. :

“Halen, ‘enerji’, ‘gayrimenkul’, ‘otomotiv’ ve ‘tarım makineleri’ alanlarında faaliyet gösteren Hattat Holding, 3.000’in üzerinde çalışanı ve Çerkezköy’de 1 milyon m2 alan üzerinde kurulu üretim tesisleri ile Türkiye’nin önde gelen kuruluşları arasında yer almaktadır. Holding enerji yatırımları ‘Batı Karadeniz Enerji projesi’ adı altında Zonguldak, Amasra ve Kandilli’de taşkömürü madenciliği, metan gazı arama ve üretme faaliyetleri kapsamında devam etmektedir.

Gayrimenkul alanında ise İstanbul’un ilk yüksek çelik binası olan ‘Diamond of Istanbul’ projesi devam etmekte olup, bu projeyi Güzelce’de 500 yat kapasiteli marina, deluxe otel, apart otel ve alışveriş merkezi ile ‘Pearl of Istanbul’ projesi izleyecektir. Holding bünyesinde 2001 yılından beri tarım makineleri alanında faaliyet gösteren Hattat Tarım, 2002 yılında Universal traktörlerin Çerkezköy’de üretimine başlamıştır.

2003 yılında AGCO ile Hattat Tarım arasında traktörler için başlayan bu işbirliği, Hema Endüstri’nin üretim yetkinlikleri ve kapasitesi sonucu karşılıklı bir sinerjiye de dönüşmüş, Valtra Finlandiya ve Brezilya fabrikaları için transmisyon, aks ve hidrolik sistemler ihracatına başlanmıştır.”

***

Ülke ekonomisine belirgin ölçüde katkı sağlayacağı noktasından hareketle başta Sayın Mehmet Hattat olmak üzere, tüm çalışanlarını alkışlamak gerekir.

Yazıma Türkiye Cumhuriyet’imizin kurucusu K. Atatürk’ün ekonomiye ilişkin bir özdeyişi ile başladım ve yine o büyük önderin başka bir özdeyişi ile sonlandırıyorum: “Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.1937

*

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 762
Toplam yorum
: 491
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1281
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster