Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '17

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
79
 

Hattiler

Hattiler
 

İşte bahsettiğim yöre.


Hattiler: Bildiğim kadarıyla ve Fikri Kulakoğlu'nun da yazdığına göre m.ö.2.bin yıl Anadolusunun en büyük Krallığı'nın adı.

Başkenti  Kayseri yakınlarındaki Kültepe olup çeşitli dönemlerde  Kaniş,Neşa, Anisa.Kariye-i Kınış adlarıyle anılmıştır. Kayseri, Sivas, Yozgat, Çorum, Amasya v.b. yerleri Hatti Ülkesi diye tanınmakta. Zaten Hattiler de kendilerine Neşalı demekte ve Neşa Dili konuşmaktalar. Sanırım m.ö.1200 yıllarında Doğudan gelen bir kavim Hindistan tarafları olabilir, Neşa Şehri'ni ele geçir ve Hatti Ülkesine hakim olur. Başşehri de Çorum-Boğazköy, o zaman ki adıyla Hatuşa'ya nakleder. Doğduğum yer olana Amasya-Taşova-Ballıca köyü civarında da Hattilere ait ip uçlarına rastlamaktayız. Ne gibi diyeceksiniz. Bir vatandaş bahçesini çapalarken 8 şeklinde küçücük, bronzdan bir Hatti idolüne rastlar.

Hatti İdolü diyorum çünkü elimde Ord.Prof.Dr. Ekrem Akurgal'ın kitabi mevcut. İşte o kitapta bu idolün aynısı betimlenmiş. Bu idolün fotoğrafını da buraya ekliyorum.

Ayrıca bu idolün bulunduğu yere çok yakın bir alanda keçilerini otlatan bir çoban, toprak yığınları arasında kil üzerine mühür baskısına rastlamış. Mühür baskısına göz attığımda Hitit hiyeroglifi olabilecek işaretlere rastladım.

İnşallah bir ilgili şahıs bu hiyeroglifleri tanır ve okuyabilir. Bu kil üzerine mühür baskısının fotoğrafını da buraya ekleyeceğim. Bu mühür baskısını ve bronz idolü bulan şahıslara en yakın müzeye teslim etmelerini tenbihledim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 925
Kayıt tarihi
: 15.10.12
 
 

Ben Ali Önder. 3 mart 1948 günü Amasya ili Taşova ilçesi Darma köyünde bugünkü adıyla Ballıca köy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster