Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '11

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
779
 

Hava değişimleri ve hastalık ilişkisi

Eminim herkese olmuştur: Sıcaktan soğuğa veya soğuktan sıcağa doğru olan hava değişimlerinde, uzun yola gittiğimizde, nemli ortamlardan nem oranı düşük yerlere gittiğimizde; bir burukluk, bulantı veya benzeri durumlar gözlenebilir.

Ani değişimler, vücudumuzun kimyasal özelliklerini, fiziksel etkilişimlerini değiştirdiği gibi bizim gibi kendi başına yaşamaya çalışan vücudumuzun doğal elemanlarının da özelliklerini değiştirir. Bu durumda, hasta olmamızın aslında 2 temel faktörü var. Birincisi bizden kaynaklanan, ikincisi vücudumuzun diğer konaklarından kaynaklanan bozukluklardır.

Bu durumlar, insanın hastalanmasında ne kadar oranda etkilidir pek araştırmadım ancak ben bakterilerin önemini bir kez daha vurgulamak için onlardan bahsetmek istiyorum...

İşgalci bakterilen dışında, vücudumuzda bizimle barışık halde yaşayan bakteriler aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Bu bakteriler, bizim uğradığım her türlü değişime karşı uyum sağlamak zorundadırlar. Bu sebeple, nemli yerlerden kuru bir yere gittiğimizde, onların yaşama ortamına zarar vermiş oluyoruz ve sayılarını azaltıyoruz. Bunun sonucunda, gittiğimiz bölgenin bakterileri, onlara alışkın olmayan vücudumuzu işgal ettiğinde kolaylıkla hasta olabiliriz. Genelde bu durumun uzun sürmesi beklenmez. Kendiliğinden iyileşme gösterir.

Ani hava değişimlerinde, (belki) bizim bakterilerimiz(çok sevecen oldu böyle), yaşama koşullarına adapte olamayarak, değişen ortamdaki işgalci bakterilerin vücudumuza zarar vermesini engelleyememektedir. Bu sebeple bahar aylarında, hastalanma oranları artış gösterir.

Bu durumda yapmamız gereken, vücudumuzun değişikliklere olabildiğince yavaş bir şekilde maruz kalmasıdır. Yani, rüzgarlı havalarda ağzımızı yüzümüzü kapatıp çok miktarda bakterinin vücudumuza girmesini önlemeli, sıcaktan soğuğa geçerken yavaş yavaş kalın giyecekler giymeli, soğuktan sıcağa geçerken kademeli olarak üstümüzdeki giysileri inceltmeli, nem oranından etkilenmemek için kuru bölgelerde daha çok su içmeliyiz(Nemli bölgelere gidenlerde pek sorun oluşmuyor).

Hastalanmak demişken; bu gibi durumlarda ilaç kullanımından bahsetmek istiyorum. Bilinçsiz antibiyotik kullanımını önlemek için, doktora gitmeden ilaç almayınız. Unutmayınız ki, bakteriler ilaçlara karşı her geçen gün direnç kazanıyor. Günün birinde, mikroorganizmaları öldürmek için insan sağlığını direkt tehdit edecek kadar güçlü ilaçlarla tedavi edilmek istemiyorsak, mutlaka bilinçsiz ilaç içenleri uyarmalı ve bunu kendi hayatımızda da uygulamalıyız. Bakterileri öldürmek için kendimizi de öldürmeyelim, bu; çamaşır suyu içmekten farklı bir durum olmaz..

Unutmadan; saydığım iki başlığın dışında, çevresel ve genetik bir çok faktör de, bu değişimlerde rol oynayabilir.

Sağlıklı günler dilerim...

Ferhat YILDIZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3116
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster