Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1165
 

Hava döndü işçiden yana

Hava döndü işçiden yana
 

TEKEL İŞÇİSİ DİRENİŞİN SİMGESİ


TEKEL işçileri açlık grevine başladı

Binlerce TEKEL işçisi özlük hakları için önce şehirlerde toplanıp seslerini duyurmaya çalıştı. Sonra 12 bin işçi Ankara'ya geldi. Eylemleri günlerce sürdü. Zaman zaman polisle çatıştı, biber gazlı müdahalelere maruz kaldı. 36 gündür eylem yapan işçiler geçtiğimiz pazar günü Ankara'da ‘Ekmek, Barış, Özgürlük İçin Demokrasi ve Haklar’ mitinginde toplandı, bekledikleri grev kararı çıkmayınca da Türk-İş'in merkez binasını işgal etmeye kalktı. Direnişlerinden vazgeçmeyen TEKEL işçileri bugün açlık grevine başladı.

Ankara’da 36 gündür özlük hakları için eylem yapan TEKEL işçilerinden 100'ü Türk-İş Genel Merkezinin girişindeki salonda alınlarında ve ağızlarında siyah bantla, üzerlerinde beyaz kefenle açlık grevine başladı.

Türk Tabipler Birliği’nin “36 gündür soğukta eylem yapan işçilerin dışarıda açılık grevine gitmesinin sakıncalı bulunması” uyarısı üzerine işçilerden sadece 100 kişi açlık grevine dahil oldu.

Tek Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mecit Amaç, Türk-İş Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada, Tekel işçilerinin eylemlerinin 36. gününde, ilk günkü kadar kararlı olduklarını söyledi.

Tekel çalışanlarının çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak için bu eylemi yaptıklarını anlatan Amaç, açlık grevini hiçbir zaman bir çözüm yolu olarak görmediklerini belirtti.

Amaç, “Tekel işçileri, açlık grevini siyasal iktidarın vurdumduymazlığı karşısında çaresizliğin çaresi olarak düşünüyor” dedi.

Türk Tabipleri Birliği'nin dünden bu yana, işçileri açlık grevinin yaratacağı sağlık sorunları konusunda bilgilendirdiğini ifade eden Amaç, bütün işçilerin açlık grevine katılma konusunda istekli olduğunu ancak sendika yönetimi olarak greve katılacakların sayısını 100 kişi ile sınırladıklarını bildirdi.

Açlık grevinde ortaya çıkacak yaşamsal sorunlardan hükümetin sorumlu olacağını savunan Amaç, şunları söyledi:

“Dünyanın gözleri önünde burada bir dram yaşanırken Başbakanımız Suriye'de başkalarının hakları için uğraşıyor. Tabii ki Filistin bizim için de önemli. Dünyanın neresinde bir acı olursa biz onların yanında oluruz.

Ama dün mazlum edebiyatı yapıp bugün mazlumları görmeyenlere sesleniyoruz. Burada gözleri yaşlı babalar, anneler, çocuklar var. Ağlayanlar var, şiir yazanlar var. Başbakan konuşmalarından sonra şiirler okuyor. Bir de bu anaların şiirlerini okusun.”

Açlık grevine katılacak işçilerin herhangi bir sağlık muayenesinden geçmediğini, çünkü Türk Tabipleri Birliği'nin açlık grevine karşı olduğunu dile getiren Amaç, yaşanabilecek sağlık sorunlarına karşı yine de kendilerinden yardım isteyeceklerini kaydetti.

Amaç'ın konuşmasının ardından, açlık grevine katılacak işçiler, isimleri okunarak Türk-İş Genel Merkezi'ndeki toplantı salonuna alındı.

Greve katılacak işçilere, toplantı salonuna girişlerinde siyah kurdele takıldı. Açlık grevi eylemine katılan işçilerden Abdurrahman Turaç, karısının kanser hastası olduğunu belirterek, “Ben ölüm orucuna başlıyorum” dedi.

Bu arada, açlık grevine başlayan işçilerin kefeni temsil eden beyaz önlükler giydikleri gözlendi.

Öte yandan, oturma eyleminde hastalananların sayısının 2 bini aştığı öğrenildi. İşçilere gün boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşlarından destek ziyaretleri yapıldı.
Yolunuz açık olsun...

Zafere Kadar...

HAVA DÖNDÜ İŞÇİDEN YANA

Hava döndü işçiden
İşçiden esiyor yel
Dumanı dağıtacak
Yıldız-poyraz başladı
Bahar yakın demek ki
Mevsim böyle kışladı
Bu fırtına yarınki sütlimanlara bedel
Hava döndü işçiden
İşçiden esiyor yel!

Tekliyor işte çağın
Çarkına okuyan çark
Ve durdu muydu bir gün
Bu kör avara kasnak
Bir zincir yitirenler
Bir dünya kazanacak
Sen de o dünyadansın sınıfın bir safa gel
Hava döndü işçiden
İşçiden esiyor yel!

Köylükler uykusunda
Döndü dönüyor sola
Güne bakıyor bebek
Büyüyen yumruğuyla
Başaklar göverdi bak
Baş koydular bu yola
Şaltere uzanıyor tanrıya açılmış el
Hava döndü işçiden
İşçiden esiyor yel!

Senlik benlik bitip de
Kuruldu muydu bizlik
Asgari ücret değil
Hür ve günlük güneşlik
Beklenen gün olacak
Aldığın son gündelik
Halk kalacak geride gidince bu zalım sel
Hava döndü işçiden
İşçiden esiyor yel!

Tarihle yürüyenler tarihle adım adım
Safları sıklaştırın tarihle hızlanalım
Lakin hızlandık derken kolu dağıtma sakın
Başları bozuklar var şimdi bize tek engel
Hava döndü işçiden
İşçiden esiyor yel!

Sen ki Ferhat'sın işçi günün senin gelecek
İndir yumruğun indir del şu karanlığı del
Del ki dağlar ardından önümüzde bir çiçek
Çiçek açsın aydınlık tekmil olunca tünel
Hava döndü işçiden
İşçiden esiyor yel!

Can Yücel

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tekel işçilerinin hak isteme değil, özlük haklarının yok edilişinin çığlığıdır!...Açlık grevi;işkence çekerek ölüme gidiştir.İş, aş,emek mücadelesi veren;Tekel işçisinin şanlı direnişine destek vermek insanlık onuruna, emeğin yüce değer olgusuna sahip çıkmaktır... (....)" dikersin gözlerini masmavi yarınlara insanlığın insanca yaşamını özlersin ve söylenirsin kendi kendine çağının tanığı her şair gibi sen de ne açlık ne zulüm ne de kan ancak biz kazandığımız zaman ve bütün insanlık insanca yaşadığı zaman."Emek ve Yürek dolu paylaşımına,Adnan Yücel üstadın bir şiirinden alıntıyla katkı vermek istedim... Saygı ve selamlarımla.

Zaman Tüneli 
 21.01.2010 11:25
Cevap :
Biber gazı, tazyikli su, tekme tokat, Ankaranın ayazı açlık, ayrılık TEKEL işçilerini yıldıramadı. Bunu fark eden Başbakan önce TV.lerden tehditler savurdu. Yanıtı emekçilerden geldi "ölmek var kazanmadan dönmek yok" Bu kez Valilik çevreye zarar verdikleri gerekçesiyle çadırlarını tahliye etmelerini istedi. İşçiler onurlu direnişlerine devam ediyor. Her an bir saldırı olma olasılığı olabilir. Direne direne kazanacaklar. Selam olsun onuru için direnen Tekel işçilerine.  25.01.2010 18:08
 

EVET EN DOĞRU KARARI VERMİŞİM BELLİ...DUYARSIZLIK ALDI BAŞINI GİTTİ...İNSANLARIN GÖZLERİ ÖNÜNDE AÇ VE SOĞUKTA KALAN İNSANLARA HALA YATARAK AYLIK ALDI DENEBİLEN BİR ZAMAN DİLİMİNDE .. YAZMAK TA ANLAMINI YİTİRİYOR MALESEF... SEVGİLİ YAZARIM ELİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK DİYORUM.... HOŞÇAKALIN..

TÜRKİYEM. C.D. 
 21.01.2010 1:04
Cevap :
Birleşe birleşe kazanacağız. Gün güçlerimizi birleştirme,, işleri, ekmekleri, gelecekleri için direnen tekel işçileriyle birlikte mücadele günüdür.  21.01.2010 20:43
 

5__ Özelleştirmeye gelince...İşte can alıcı nokta size..TEKEL HİÇ BİR ZAMAN ZARAR ETMEMİŞ AKSİNE YILLIK KARI 3 KUSUR TRİLYON OLAN ÜLKENİN CAN DAMARLARINDAN OLAN BÜYÜK BİR PİYASAYA SAHİP İŞLETMELER BÜTÜNÜDÜR.EVET 1,5 SATILDI. BÖYLE KARLI BİR KURUMU SATMAK dengeleri bozmak ve bunu yaparken '' kenilerine yer ayarlamalıydılar demeniz bence abesle iştigaldir..ONLAR DEVLET KADROSUNDA OLAN ÇALIŞANLARDIR VE DEVLETLE İLİŞKİLERİ KESİLMEDEN BAŞKA BİR YERLE ANLAŞAMAZLAR VE ONLARA BUNU YAPMASI GEREKEN HÜKÜMETTİR... 5__ Evet hükümet onları başka kurumlara yerleştirecek onu söylüyor fakat siz biliyormusunuz ki ''4/C '' kapsamında neler var?? TÜM ÖZLÜK HAKLARI YANİ TÜM EMEK VE KAZANILMIŞ İŞÇİ HAKLARI YOK SAYILACAK 670 TL SABİT ÜCRETLE VE 10 AY ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE Kİ SÖZLEŞMEYE GEÇİRİLMİŞ OLACAKLAR Kİ kurum istediği zaman işten çıkarabilme hakkına sahip olacak.. ŞİMDİ SORUYORUM ÖZELLEŞME ADI ALTINDA HALKINI FAKİRLEŞTİRMEK VE KARLA ÇALIŞAN KURUMLARI SIRTINIZDA KAMBUR OLARAK TELAFİ ETMEK EN BÜYÜK YALNI

TÜRKİYEM. C.D. 
 21.01.2010 0:58
Cevap :
Samimi ve aydınlatıcı bilgilerle yazımla koyduğunuzkatkı nedeniyle çok çok teşekkür ederim. Saygılarımla.  22.01.2010 8:25
 

Bakınız siz tv ler den dinlediğiniz ve öğrendiğiniz kadarıyla olayları görüyor ve yorumluyorsunuz... 1__TEKEL İŞÇİLERİ YATARAK MAAŞ ALMAZLAR(işçileri portiflerin yetişmediğ yerde düne kadar 50 kg tütün balyeriyle kocaman tırlara yükleme yapıyorlardı. 2__hükümet tütne kota koyup ektirmediği için ve olan tütnleri satıp depoları boşalttığı için son 1 ay önce ki yine YATMADILAR çünkü depo boşalttılar , tırlara yüklediler.. 3__40 kusur milyarı da önüne gelen işçiye değil yıllık çalışmarı karşılığında '' yıpranma yani kıdem tazminatı ki'' kim kaç yıl çalıştıysa öyle dendiği gibi herkese değil( örnğ 10 yıl çalışan ile 15 yıl çalışan aynı kıdem tazminatını alamıyacak... 4__Yıpranma payı ( kıdem tazminatı: yapılan işin ağırlığına göre verilen en haklı bir ücrettir.. Tütün içinde ilaçlama yada bakımdan dolayı ciğer hastalıkları risk li olmasından dolayı ...yada madenciler( tekel çalışanında daha fazla yıpranma payı sahibidirler yada TEK çalışanları..HAYATİ TEHLİKE ARTTIKÇA YIPRANMA PAYIDA

TÜRKİYEM. C.D. 
 21.01.2010 0:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1848
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster