Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
35
 

Hava Su Bedava Felsefe Bedava

Mostar köprüsü üzerinde dikilir, altından akan harika nehrin nefis turkuaz renkli sularına bakarken kavuşamayan kıyıları görünce aklıma çocukken izlediğim bir Türk filmi geldi. Fikret Hakan sal ile insanları bir yakadan bir yakaya taşıyordu da sonra okumuş dostu Cüneyt Arkın köye dönmüş ama iki yaka arasına köprü yapmaya karar vermişti. Köprü iki dostun arasına, sevdiği kızla arasına, köylüler ile arasına girmişti. Fikret hocam kazancını kaybetmek istemiyor köylüleri köprü inşaatına karşı fişekliyordu. Köylüler Cüneyt Arkın'a saldırıp duruyordu bu sebeple..

Değişime gösterilen dirence karşı iyi filmdir. İnsanların kendi çıkarları uğruna red ettikleri toplumsal kazanımları iyi ifade eder. Artık öyle filmler yok.

Fabrikada çalışan işçinin (yine Fikret hoca), karısı Fatma Girik'in, onun anne ve eş oluşunun, mahallede kadınlar arasında cereyan eden dünyaların hikayeleri.. Fakirliğin getirdiği güçlükler, eve onurlu bir şekilde götürülen ekmeğin değeri (bkz. mafya lideri Kadir İnanır) vs...

Keza Müjde Ar'ın rol aldığı Şalvar Davası filmini de izleyenler hatırlar. Kadin dayanışmasının ve örgütlenmesinin, erkeklerin zorbalıklarına baş kaldırmasının bir köy hikayesi üzerinden anlatıldığı inanılmaz doğal ve sıcak bir filmdir. Güldürürken düşündürür, ince ince kadının hakkını aramasını anlatır.

Yeşilçam'ın zenginliği oradaydı belki. Jönlü-güzelli aşk hikayelerinin yanında; bizi, normal insanları anlatması. Türkan Şoray hep tek tip kalsa çıkar mıydı Sultan, Dila karakterleri?. Her zaman şarkıcı ya da sosyetik güzel olsa; dört çocuklu, gecekonudu kadını Suktan'ı, Sultan üzerinden şehrin göbeğine her gün gündelik için koşuşturan ve akşam yine ailesine yetişmeye çalışan gariban ve yoksul kadınları, onlarin dünyasını nasıl anlayacaktık?.

Adamlar Uzay filmi bile çekmiş daha ne olsun?. Yok yok..

Oralardan, bu deli renk skalasından, konu cümbüşünden kalk; holding patronu-jipli-kirli sakallı zengin erkek & fakir kız dizilerine ve konusu yazın geçen elle tutulur hiç bir zenginliği olmayan plaj filmlerine hapsol. Çünkü İstanbul'da herkes köşklerde yaşıyor, hiçbirimiz de sıradan çalışanlar değiliz. Gecekondu ve köşk dışında bir format yok bu memlekette. Ya Rang Rower ile gezeceğiz ya da trafiğe çıkmak yok :)

Ve eğer zengin erkeğin aşık olacağı fakir kız olacaksanız da muhakkak fakir ve gururlu, asi, atarlı giderli bir kız olmak zorundasınız. Zeki ve eğitimli ya da orta halli bir ailenin orta halli kızı olamazsınız. Muhakkak biraz saf biraz akılsız bir kız olacaksınız, sebep sonuç ilişkilerine kafanız basmayacak.

Mostar Köprüsünü görünce insanın aklına bunlar mı gelir?. Hiç işte.. Kaldırım felsefesi bedava, hava bedava, su bedava....

Yaktın beni salcı Fikret abi!. Yenilerden olsam senin adını cocukluktravması koyarlardı ama neyseki ikimizde zaman aşımındayız.

Eski güzel filmlerden istiyorum kardeşim... Toğan erkeği Şener Şen'i istiyorum. Ankara asfaltına Boeing indirsin. Görme engelli gözlükleri ve bilumum kıyafetleri ile tanımadığı nikahlardan nikah sekeri toplasın. Kendi nikahıicin para biriktirsin. Gün gelsin mikrofon ile "veriyor musun" diye şarkı söylesin.

Adile Naşit kahkahası, Hulusi Kentmen şefkati, Filiz Akın doğallığı, hakkını aramaktan yorulmayan Tarık Akan, Fikret Hakan, Cüneyt Arkın istiyorum.. Yılmaz Güney'ler çoğalsın istiyorum..

İsteyenin bir yüzü, vermeyen....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her sene ozlemlere ozlemler ekleniyor...sevgiler :)

Tülay EKER 
 04.10.2020 22:45
Cevap :
Merhaba Tülay hanımcım sizi tekrar görmek ne güzel... Sevgilerimle... Maalesef her alanda artan özlemlerin çocukları olduk..  06.10.2020 7:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1111
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster