Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '06

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
2130
 

Hava su toprak = yaşam-1

Hava su toprak = yaşam-1
 

İlk yazıda sorunu tanımlamıştım. Gelen soruya yanıt olarak şunları önerebilirim.

Öncelikle kentlerin anormal büyümesi ve sanayileşme birincil kirletici durumundadır. Kentsiz ve sanayisiz olamayacağına göre ne yapmalı?

Sanayileşme kentleşmeyi beraberinde taşıyor. O zaman öncelikle sanayiyi kırsal alanlara kaydırmalı. (kırsal sanayi) yalnız tarıma dayalı sanayii anlaşılmamalı. Özellikle belirli bölgelerdeki yoğunlaşma beraberinde hızlı ve plansız bir yapıyı getiriyor. Kırsal sanayi alternatif bir çözüm olarak görülüyor.

Diğer bir konu birinci ve ikinci sınıf tarım arazileri, meralar, orman alanları, su havzalarının yerleşim ve sanayiye açılmasının önüne geçilmesidir. Bu konuda yasal düzenlemeler gerekmektedir. 1. ve 2. Sınıf toprakların yerleşim ve sanayiye açılması engellenmelidir. Tarıma elverişli olmayan araziler ve bölgelere sanayi bölgeleri kurulmalıdır.

Tarımdaki kimyasallardan kaynaklanan kirlenmeye karşı organik tarım özendirilmelidir. Sadece karlılık değil sürdürülebilir bir tarımsal yapı oluşturulmalıdır. (İlginçtir AB müktesebatının 40 küsur bin sayfası tarıma ayrıldığı halde bizim siyasi partilerin programında öylesine yer almaktadır. elle tutulur çözümlerde bulunmamaktadır.)

Su kaynakları toplumun ortak malıdır. su kaynaklarını koruyucu yasal önlemlerin caydırıcılığı önemlidir. kontrol ve denetimler ne yazık ki yeterli ve caydırıcılıktan uzaktır. Özellikle kamu çalışanları üzerindeki siyasal baskılar bu konuda önemli bir engel oluşturmaktadır. Bazen cezalar dahi uygulanamamaktadır. (son günlerdeki zehirli varil vakasında yaşananlar aysbergin su yüzündeki kısmı sayılır ve sonuçları düşündürücüdür) Bu durumu tüm sivil toplum kuruluşları takip etmeli. özellikle yasadışı şekilde atıklarını bırakan kuruluşları teşhir etmelidirler.

Bizler kendi yaşam alanlarımızda ürettiğimiz her çöpün nelere mal olduğunu bilmeli ve israfı önlemeli, deterjan kullanımını minimuma indirmeli, yaşamımızda ekolojik hayata zararlı şeyleri olabildiğince azaltmalıyız. Suyu tasarruflu kullanmalı. Toplu taşıma araçlarını tercih etmeli, hatta motorlu taşıt yerine bisiklet vb araçları kullanabiliriz. (spor yapmayan bir toplum olarak hem spor hem sağlık)

Kısacası daha farklı alternatifler üretilebilir fakat önemli olan çözümlerin uzun vadeli, dönüştürücü, uygulanabilir olması gerekir. Kurumların ve toplumun duyarlılığı gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster