Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
250
 

Havacıyız biz

Havacıyız biz
 

Bugün alanda hepimiz oturuyor ve uçağı bekliyorken, kokpit ekibi uçuş planlarını almış harıl harıl üstünde çalışıyor ve konuşuyorlardı. Fotoğraflarını çekmek istedim, güzel görünüyorlardı. Dış dünyadan kopmuş, aralarında durum muhakemesi yapıyorlardı. İşini çok seven ve olduğu yerin ötesine geçenler gibi, başka bir boyuttaydılar. Dışarıdakilere göre onlar hiç çalışmadan, havadan çok para kazananlar ya... Bilmezler ne kadar titizlendiklerini. Can'ları emanet alırlarken ki özenlerini, herşeyden sorumlu oldukları için extra gururlanmalarını. Severim onları ben, sözleri itimattır, bilgidir. Kararlarına tartışmasız uyum sağlamayı aklın yolu bir olarak almaktır.
 
Ekip arkadaşlarımı severim, kader arkadaşımdır onlar benim. Bilinen bütün geyikleri, sıkıntıları ve komiklikleri paylaştığım, extreme zaman ve yerlerin ortaklarıdır. Herkes uyurken, herkes ortak tatilleri ve zamanları paylaşırken; Hanya istikametinde son sürat seyrederken, eğlenerek ve yorularak ve hiç susmadan, biyolojik saatlere birlikte direndiğim aklı havaya kaçmış uçmuş tutulmuş yarı akıllılardır. Aklı tam olan gider insan gibi normal saatlerde çalışır, yaşar. Öyle değiliz biz, biraz kafa kırık zannımca. Eksi on saatten, artı sekiz saate bir hafta içinde gidip, yolda 72 milletten insanla bir tüpte seyehat edip, onlara çözüm üreten biri ne kadar normal olabilir? Farklı çalışır kafamız, hep bir adım önde, hep birkaç kültür bir arada yaşarız.
 
Uçakları severim ben. 10.000 bin defa alçalma görsem sokaktayken, döner 10.001'inciye bakarım. Çok güzel süzülür o çelik kuşlar. Kanadından yansıyan ışığa takılıp kalmıştır gönlümün bir teli. Kopmaz. Salonumu ezbere bilmem, uçağın ön kısmındaki mutfak kadar. Haftanın altı günü izlediğimi bilirim haftalarca. Orayı temiz, derli tutmak adına kendi evimde bile o kadar titizlenmem. Nasıl bir manyak kaçıyorsa artık içimize, öyle bir sahipleniyoruz. Teknisyen bandıyla gezen, kabinde ufak arızaları tamir etmeyi öğrenen çoktur aramızda. Teknisyenleri izler, çaktırmadan öğreniriz. Evimizi kollar gibi kollarız biz kabini. Kimse anlamaz niye o kadar sevdiğimizi, ama severiz..
 
Arabanızla kaza yapıp hiç hasarlı halde serviste bırakınız mı?. Bende tabii kaza da çok. Çok bıraktım. Her seferinde onu başka kazalı arabaların yanında bırakmak içimi bir acıtır. Sanki kalır bir parçam serviste. Öyle yaralanmıştırda, sanki tek bırakırsam olmaz. Komik ama tuhaf, enteresan bi hal. Sahiplenme sanırsam...
 
Bugün Star Tv ekranlarında; slideları patlamış A330'u görüncede içim kötü oldu. Katmandu'da pistten çıkmış, sisler içindeki hasarlı uçak... Kapılar açık, pistin dışında, içi boş, sanki sahipsiz. Uçağın ruhsatı ya da her neyiyse bende olmayabilir, o uçakta uçmayabilirim, ... Ama o uçakların hepsi benim.
 
O insanların hepsi; kabindeki ve kokpitteki herkes, hepsi kader arkadaşım, yol arkadaşım, güzel ve zor zamanlarımın arkadaşı ve o uçakların hepsi bizim gözbebeğimiz. Uçaklara ya da içindekilerin bir teline zarar gelse bizim canımız yanar.
 
Yolculara girsem yazı bitmez.. Ki bugün uçağımda, bir kaç uçuşuna denk geldiğim yolcu da vardı. Sohbeti görsen, amcamın oğlu. Öyle içten, oysa kurumun müşterisi. Sağolsunlar severiz birbirimizi. Çok paylaşımlarımız vardır bizim, kimse anlamaz. Bakmayın bazılarının sonradan atıp tuttuklarına. Gerektiğinde en zor anları, can'ı, bazen şen bir kahkahayı, bazen dünyaya kabinde gelenin ilk nefesini paylaşırız. 
 
Işte insanın canı, kaza kendi başına gelmese de bu yüzden yanar. O kadar çok parametrenin bir araya gelişidir ki birlikteliğimiz, bizi ancak gönül bağlar. Hepimiz kendimize olmuş gibi üzülürüz çünkü biz havacıyız, bizde kişi değil ekip olur. Kalabalık, koskocaman bir aileyiz. Katmandu uçağının eibine ve yolcularına, Türk Hava Yolları ailesine cok büyük geçmiş olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1110
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster