Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '08

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
4369
 

Havadan su elde etmek - "Watair projesi"

Havadan su elde etmek - "Watair projesi"
 

Watair sistemi (Ters piramit şeklinde paneller)


Havadan su elde etmek.

2007 Yaz aylarında özellikle büyük şehirlerimizde su sıkıntısı çektiğimizi unutmadık değilmi?

İktidar yaz ortasında kömür dağıtmış, ama su dağıtamamıştı, çünkü barajlarda suyumuz kalmamıştı.

İçinden geçtiğimiz kış aylarının da yeterince yağış almadığını yaşayarak görüyoruz, sanırım önümüzdeki yaz aylarında daha büyük su sıkıntıları ile karşı karşıya kalacağız.

Ancak dünya çapında bu soruna çözüm bulmak için çok yoğun çalışmalar yapılmaktadır. 2007 Haziran ayında Arup adlı bir mühendislik firmasının düzenlediği "su eldesi" adlı uluslararası yarışmaya 100 proje başvurmuş. Birinciliği havadan su elde eden yukarıda resmini gördüğünüz "Watair" adlı proje kazanmış.

İsrail Teknoloji Enstitüsü - Technion 'da mimarlık doktorası yapan Joseph Cory ve Eyal Malka'nın "Watair" adını verdikleri sistem 30 metrekarelik yüzeye sahip pramit şeklinde bir huniden başka bir şey değil aslında. Bu sistemle havadan yoğuşma prensibi ile hergün 48 litre su toplanabiliyor.

Sistem katlanabilir portatif ve çok hafif panellerden oluşuyor ve bu ters piramitin yüzeyinde yoğuşan havanın suya dönüşmesi ve aşağıdaki depoda suyun biriktirilmesi esası ile çalışıyor. Kullanılan panellerin yüzeyi ne kadar arttırılırsa elde edilen su miktarıda o kadar artıyor. Sistemin özellikle su kaynaklarından uzak kırsal bölgeler için kullanımı kolay bir içme suyu kaynağı olarak göz kamaştırdığı söylenebilir.

Kaynak: American Technion Society Basın açıklaması, 4 Haziran 2007

Hidrobiyolog

Muzaffer Alper

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yeni teknolojilere açık olmalıyız. En azından bilmeliyiz. Paylaştığınız için teşekkürler. Sevgiler..

sevgiii 
 23.01.2008 1:22
 

Havadaki buluta iyodür atarak yağmur elde etmek, çevrenin de nemini alıyormuş. Burada da böyle bir risk söz konusu mu? Kaloriferli evler düşünün... Kuru bir hava sizin nefes almanızı engeller. Havayı kurutmaz mı böyle bir yöntem, diye merak ettim... Selamlar...

vakayinüvis 
 21.01.2008 17:25
Cevap :
Sn. Vakayinüvis, Açık havada portatif bir cihazla günlük 40 - 50 litre seviyelerindeki su eldesinin havanın bileşik yapısına olumsuz bir etkisi olmaz. Üstelik üç tarafı denizlerle çevrili olan ve havadaki nem miktarı çok yüksek olan ülkemiz için böyle bir risk asla söz konusu değil. Hatta bu yöntemle havadan su elde ederek havadaki nem miktarının insanları daha az rahatsız edecek bir seviyeye düşürülmesi keşke mümkün olsa.  21.01.2008 17:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 117
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 4225
Kayıt tarihi
: 28.09.07
 
 

Fotoğraf sanatı, çevre ve siyaset, özel uğraşlarımdır. Manifestom'da sadece iki madde vardır, bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster