Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '11

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
566
 

Havalı Ülke İngiltere’de kara kış yaşanırsa…

Havalı Ülke İngiltere’de kara kış yaşanırsa…
 

Tarihinin en sert soğuklarıyla mücadele eden Avrupa'da zorlu hava koşulları hayatı olumsuz etkilediği yönünde son günlerde birçok haber okuyor, görüyoruz.

Ben durumun başka bir boyutunu sizlere aktarmaya çalışacağım bu yazımda.

Havalı Ülke İngiltere’nin bu hava koşullarına nasıl yenik düştüğünü, halkının yaşadığı sıkıntıları yine onların ağzından bana aktardıklarını yansıtacağım.

İngiltere için bu koşullar, 1993 yılından bu yana yaygın kar yağışının en yaygın olduğu vaka.

Ama nedendir bilinmez hep kendiyle övünen ülke bu konuda oldukça başarısız oldu.

Neden mi? Bakın insanların bu süreçte yaşadıklarına kararı siz verin.

Büyük Britanya’da kar ve buzlanma nedeniyle yollar tıkandı, 2 bini aşkın okul kapalı kaldı.

Okula gidenler ise okula gitmişler ama evlerine dönememişler, geceyi okulda geçirmek zorunda kalmışlar.

Kar yağışının olduğu sürede buzlanmayı göz ardı eden yetkililer sırf tuz biteceği düşüncesiyle yollara tuz atmamış buzlanma olduktan sonra tuz atılmış ama bununda faydası olmayacağını zaten biliyoruz ve olmamışta.

Oluşan buzlar 4 gün erimediği için acil kapılarında buzlanmadan dolayı kayıp düşen kaza zedelerle dolup, taşmış.

Süpermarketlere ulaşılmadığı için biten ürünlerin yerlerine yeni ürünler konulamamış. En basitinden marketlerde süt kalmadığı için birçok aile mağdur kalmış.

Kamyonlar yolda kalmış, otobanlar kapanmış. Trenler çalışmaz hale gelmiş. Şehir içi ulaşımda bazı yerlerde tek otobüse mahkûm kalınıp tıklım tıklım gidecekleri yere ulaşmaya çalışmışlar.

Noel zamanı insanlar bu hengâme yüzünden alışverişlerini bitirememiş mağdur bir halde noele girerek kutlamalarını yapmak zorunda kalmışlar.

Havaalanları kapandığı için birçok insan uçuşlarını gerçekleştiremediği için havaalanında mahsur kalarak uçacakları günü beklemişler. Bu arada yemek ve su gibi temel gereksinim maddeleri de bittiği için kızıl ay redcoss onlara yardım etmek zorunda kalmış.

İnsanların tatilleri bu yüzden mahvolmuş.

Ara yollarda da durum pek farklı değilmiş. Benzini biten insanlar bittiği yerde bırakıp evlerine yürümek zorunda kalmış.
Benzinde kara kışın gazabına uğradığı için sonunda bitmiş.

Borularda oluşan patlaklarda sucuların üç dört gün tamir etmeye gelememeleri yüzünden yer yer sellere sebebiyet verecek akıntılara sebep olmuş.

Borular donduğu için evlere su gelememiş devlet evlere su dağıtmak zorunda kalmış.

Bazı yerlerde yakıt problemleri yaşandığı için insanlar ısınmakta da bu kara kışta oldukça zorluk yaşamışlar. Günler sonrasına verilen randevularla evlerine yakıt ulaştığı için ellerinde olanı tedarikli kullanmak zorunda kalan halk isyanda.

Ölümleri hiç saymıyorum bile.

Tüm bunlara bakınca ciddi ciddi düşünüyor insan. Dünyayı yöneten bir ülke kendi ülkesine yetemiyor. Bir kara kışa yenik düşüyor. Bunun benzeri birkaç yıl önce aşırı sıcaklarda da yaşanmıştı.

Alışık olunmayan durumlara karşı hazırlıklı olmayan bir ülkenin bir anda karşısına çıkabilecek durumların karşısında bocalaması ne kadar doğal bilemiyorum açıkçası. Zira bu ülke dünyayı yönetirken.

Ekonomik krizin genel anlamda yarattığı bocalama gibi.

Oysa biz öyle miyiz? Her türlü krize alışkın bünyemiz her şeye de hazırlıklı bu yüzden yaşadığımız hiçbir kriz başka ülkeler gibi bizi sarsmıyor.

Havalı Ülke İngiltere tüm bunlardan ders çıkarır mı, gelecekte yaşabileceği krizlere hazır olur mu bilinmez ama biz her zaman her şeye hazır olacağız. Bünyemiz buna hazır ve nazır hem ülkemi yönetenlerin hem de biz halkının.:))

Dilerim Avrupa kışı kolayca atlatır ve kendine geldiğinde yeni krizlere hazır olması gerektiği dersini çıkarır

Engelleri Kaldır Hareketi

oyatekin@gmail.com

Not: Burada yazılan tüm yazılarım elektronik imza ve zaman damgası güvencesi altında yasal hakları korunmaktadır. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 3665
Kayıt tarihi
: 01.10.06
 
 

Milliyet Bloğa nasıl geldim ve nasıl yerimi aldım bilmiyorum. Sanırım uzun yıllar okuduğum bölüml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster