Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '06

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
2665
 

Havlayan köpek ısırır mı?

Havlayan köpek ısırır mı?
 

Sizce köpekler neden motorlu taşıtları hep kovalarlar hiç düşündünüz mü? Bir arabanın peşinden deli gibi havlayarak koşmayan bir köpek var mıdır acaba?

Bir gün benim de başıma gelirse, arabayı durdurup kapımı da açarak arabamdan inmeyi düşünüyorum, meraktan. Böyle bir durumda başıma neler gelecektir sizce?

Böyle bir olayla karşılaşan bir köpeğin ilk tepkisi ne olurdu? Gelin hep birlikte köpeğin aklından geçenlere bir göz atalım:

"Eee, şimdi ne yapacaktım ki? (Bu esnada köpeğin dili dışardadır ve soluk soluğadır) Sahi, ben kendimi bildim bileli arabaları kovalayarak içindekileri korkuturum. Eee, bu kız neden böyle yaptı şimdi? Yahu, ben atalarımdan öğrendim bu kovalama işini, keşke aklıma gelseydi de sebebini de sorsaydım. N'olcak şimdi? Ya tamam, bu kovalamaca gelenekselleşti, adettendir diye kovalıyoruz movalıyoruz ama, bu hiç hesapta yoktu! Ben havlayarak koşunca arabanın hızını artırarak uzaklaşması gerekmez miydi? Bu güne kadar hiç şaşmadı bu. Allah Allah, acaba artık yeterince korkutacak kadar genç ve dinamik mi değilim, yoksa bu kız uzaylı falan mı... anlamadım gitti. (Ben hala beklemekteyim köpek ne yapacak diye) Şöyle bir aniden havlasam mı acaba? (Havlar; ama ben yerimden kıpırdamamakta ısrarlıyım) Tüh, yine işe yaramadı! Oğlum madara olduk, gitti bunca yıllık karizma! İnşallah sağdan soldan bir gören olmamıştır. Valla buralarda artık barınamam ben. Utancımdan nasıl bakarım milletin yüzüne? Evet bu kez deveyi güdemedik madem, bu diyardan gitmeli bir an önce. Bu kız beni sahiplenir mi şöyle bir sokulsam? Ama yok ya, korktum ben, ne yapacağı belli olmaz bunun..."

...ve köpek kuyruğunu kıstırarak uzaklaşır olay mahalinden.

İşte böyle... Hayali de olsa ilginç bir deneyim oldu benim için.

Bize dayatılan her bilgiyi ve her fikri körü körüne benimsememek dileğiyle... Kalın sağlıcakla!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazıya eklediğiniz resimdeki köpek kesinlikle ısırır. Böyle bir köpeğe karşı asla yaratıcılık denemeyin. Saygılar...

tenbihname 
 05.12.2006 13:54
Cevap :
Eğitim şart derken, aslında her insan belli bir oranda eğitiliyor ama niteliksiz ve anlamsız bir eğitim sonucunda her şeye kayıtsız kalınıyor. Bu yüzden o klişeleşmiş "eğitim şart" ifadesini "nitelikli eğitim şart" olarak güncellemek gerekir değil mi :) Katkılarınız ve uyarılarınız için teşekkür ederim, kulağıma küpe oldu bile :)  05.12.2006 14:26
 

Efendim bu mevzuda, şimdiye kadar üç köpek büyütmüş ve eğitmiş biri olarak bir kaç kelam da ben etmek isterim. O araba kovalayan köpek güruhu, köpeklerin eğitim düzeyi piramidinin en alt katmanında bulunurlar. Gerekli eğitimi almış köpek, ne araba, ne insan ne de hayvan kovalar. İnsan da kovalamaz çünkü doğrudan olaya girer. Havlama da pek görülmez. Ancak insan kısmının içeriksizi gibi köpek kısmının içeriksizi de her olaya sonuca gitmeyecek tepkiler verir. Tepki orda kalır ve unutulur, yeni olayda tekrar uyanıncaya kadar. Bilgilerize arz, gereğini rica ederim;)

tenbihname 
 05.12.2006 13:52
 

Yazınız çok hoşuma gitti. Hacı'yı hatırladım... Geçtiğimiz yaz akşam balkonda otururken mahallemizin köpeğinin -adını Hacı koymuştum- hızla geçen yabancı bir arabaya doğru havlayarak koştuğuna şahit oldum. Adam anında bastı frene ve açıp kapıyı bağırarak hızla bir kaç adım attı köpeğe doğru. Köpek bir an şok geçirdi sanırsınız ve arkasına bakmadan gerisin geriye aynı hızla kaçarken adam da; "Amma korkaksın, n'oldu şimdi?" diye gülmekten katılırken ben eşimi çağırıyordum; "İnanmayacaksın olanlara ama nasıl yorumlayacağımı bilemedim," derken suratım tuhaf bir hal almıştı. Ramazan başında tüm köpekler, Hacı da dahil kayboldu ortalıktan. Uzaylılar götürmüştür belki kendi sokaklarındaki yabancı araba veya insanları haber vermesi için. Son felsefenize yürekten katılıyorum da, önce düşünmeyi öğrenmeleri lazım insanlarımızın. İşte o zaman çok farklı olur dünya. Uzaylılara duyurulur bir de magandalara. Mutlu kalın!

Uçan Kartal 
 04.12.2006 17:25
Cevap :
Benden önce aynı şeyi düşünen bir 'babayiğit' olması ne kötü :) Aslında insanlarımızda düşünebilme kapasitesi mevcut ama daha başka şeylere çalışıyor akıllar nedense.. O zaman; Ne mutlu kafayı gerektiği yerde gerektiği şekilde kullanabilene..  04.12.2006 22:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 964
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1895
Kayıt tarihi
: 19.08.06
 
 

Ortada bir problem görüyorsak bu bizim de problemimizdir. Ve eğer 'birisi'nin bu konuda bir şeyle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster