Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '19

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
22
 

Havuzlarda Enfeksiyona Dikkat!

Sıcak yaz aylarının kurtarıcısı olan havuz ve denizler, dikkatli olunmadığı durumlarda sıklıkla enfeksiyon kaynağı olabilir. Ortak kullanım alanları olmaları ve çevresel faktörlerin etkisiyle birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Havuz ve denizlerden hastalık bulaşması çoğunlukla hijyen ve dikkat eksikliğinden kaynaklanır. Şezlonglar ortak kullanım alanlarına dahil olduğu için, uzanmadan ya da oturmadan önce mutlaka deniz havlusu örterek, vücudun doğrudan şezlonga temasını engellememiz gerekir; fakat şezlong için kullanmış olduğunuz havlu, sadece o amaçla kullanılmalıdır, el-yüz-vücut kurulamak için ayrı bir havlu kullanmalısınız. Aksi takdirde cilt ve göz enfeksiyonlarına davetiye çıkarmış olursunuz. Bu sadece havuz kenarındaki ve plajdaki şezlonglar için geçerli değil, aynı zamanda kumsalda kuma uzanmadan önce de yere havlu serilmesi gerekir. Bununla birlikte işletme sahiplerine düşen görevler de var. Havuz ve havuz çevresi, soyunma kabinleri, duş alanları ve şezlongların da günlük temizliği mutlaka yapılmalıdır.

 

DENİZ SUYU HAVUZ SUYUNA GÖRE DAHA TEMİZ!

Enfeksiyon açısından havuzlar daha risklidir. Deniz suyu, tuzlu olması sebebi ile havuz suyuna kıyasla daha temizdir ve patojen mikroorganizmaların tuzlu suda yaşaması daha zordur; fakat bazı patojen yani hastalık yapıcı mikroorganizmalar tuzlu suda hemen yok olmaz. Dolayısıyla tuzlu su mikrobu kırar düşüncesi %100 geçerli bir kavram olmamakla birlikte , mikropların vücuda geçişi mümkündür. Bununla birlikte üzeri köpüklü olan ve çok durgun olan denizlerde (sirkülasyon olmadığı için) patojen mikroorganizma görülmesi çok daha olasıdır. Aynı zamanda yağış sonrasında denize girilmesini önermiyorum ; yağmur sularıyla birlikte denize ,  çevresindeki mikroorganizmalar taşınıyor.

 

BİRÇOK HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARABİLİYOR!

Hijyen ve dikkat eksikliği ile birlikte bu tür ortak kullanım alanlarından enfeksiyon bulaşması olasıdır. Genital mantar enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, Hepatit-A , göz-kulak-cilt enfeksiyonları gibi bir çok problem, deniz ve havuz kaynaklı hastalıklar arasında yer alıyor. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları ve mantar enfeksiyonları açısından dikkat edilmesi gereken hususlar var. Kesinlikle ıslak mayo ile beklemeyin ve denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş alıp iyi kurulanın; çünkü nem ve ıslaklık, mantara davetiye çıkarır. Bununla birlikte HSV (Herpes Simplex Virus) kaynaklı uçuklar, özellikle deniz sonrasında ve güneşin de etkisiyle dudak çevresi başta olmak üzere sık görülebilir ve bulaşıcıdır.

 

İç Hastalıkları Yüksek Hem.
Emir AVŞAR

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aydınlatıcı bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim. Hijyen inanılmaz gerekli. Yıllar önce ''lüks'' bir kapalı havuzda göz iltihabi kapmıştım, yani aslolan hijyen.. Saygılarımla..

gülsen tunçkal 
 13.08.2019 1:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 357
Kayıt tarihi
: 12.08.12
 
 

İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster