Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '14

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
217
 

Havva'nın kızları

Adem’i cennetten kovdurtan, Havva ananın kızları,8 MART KADINLAR gününüz kutlu olsun.  Adem, in cennetten, kovulma, sebebi, kadının aklı, dememişler, şeytanlığı demişler. Eşim, can yoldaşım, diyeceklerine, kaşık düşmanı demişler.  Güzel sözlerin yanı sıra, kadını küçük gören, kelimelerde, aşağılayan birçok söz duymuşsunuzdur. Kadının, saçı uzun aklı kısa. Buda o sözlerden biri. Neden saçımız uzun, aklımız saçımızdan kısa bir düşünelim…

Çocukluğumuzda başlarlarız, fedakârlık yapmaya ve kendimizi ikinci plana atamaya. Annemize yardım etmeye, evde kardeşimize bakmaya, kardeşimizin yaptığı suçları üzerimize almaya. Oyunlarda çıkan kavgalarda, ortayı bulmaya. Evdeki sorununlar, bize anlatılır, anlayışlı olmamız istenir. Kardeşimiz erkektir, onun bizim kadar, olayları anlayamayacağı söylenir, sorumluluk bize, ilgi ona verilir.   Sofrada başköşeye oturtulan erkek kardeşimiz olur. Evet, biz hep olgun olduğumuz için SAÇIMIZ UZUN.

Büyümeye başladıkça, sorumluluklarımızda artar. Bize, baştan çizilen, bir kaderi yaşamaya çalışırız. Kendimizden önce, düşüneceğimiz, hep birileri olur hayatımızda. Kendi hayatımız, ikinci planda yaşamaya çalışırız. Önce kendimizi düşünmediğimiz, bencil olmadığımız için, evet SAÇIMIZ UZUN.

Okul hayatımızda, yine kendimizden önce, ailemizi mutlu edecek, meslekleri seçeriz. Yaşam tarzımızı, onları üzmemek adına düzenler, eş seçimini bile,  ailemize, uygun olup olmadığına bakarak karar veririz. Kendimizi, yaşamadığımız için, evet saçımız uzun.

Kurulan, yeni bir hayatın içinde, eşimiz gibi çalışıp evimize katkıda bulunsak dahi eşimizi anlamak, evin tüm sorumluğu bizlere düşer. Daha sonra, buna birde çocuklar eklenir. Onlar için hayatımızı erteler, yapabileceğimizin en iyisini, çocuklarımızı, mutlu etmek adına yapmaya çalışırız. Mutlu etmek görevimiz, mutlu olmak en son düşüncemiz olduğu için, evet SAÇIMIZ UZUN.

Yaşantımızın, büyük bir bölümü, hayatımızdaki, insanları idare etmekle geçer. Evde kardeşimizi, okulda arkadaşlarımızı, iş arkadaşımızı, sevgilimizi, evlenince eşimizi çocuklarımızı, idare ettiğimiz için evet SAÇIMIZ UZUN.

Uykusuz, geçen gecelerin, sabahında, çocuğumuza gülümseyebildiğimiz her güne yeni umutla başladığımız, yoktan var ettiğimiz ve çocuklarımızı baş tacı edip kendimizi hiçe saydığımız için, evet SAÇIMIZ UZUN.

Herkese yetecek kadar sonsuz sevgimiz, bunu verecek cesaretimiz, hayatın tüm zorluklarına rağmen ayakta kalabilme, özelliğimiz olduğu için, evet saçımız uzun ve hatta aklımız kısa. Tüm bunları, yapabilmek için aklın kısa olması gerekir değilmi?

Saçımız ın uzunluğuyla bile, bu kadar güçlü olabildiğimiz için,8 Mart kadınlar gününüz kutlu olsun gerçekten.

GOKOYA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Yazarım bu çok değerli yazınız için sizi kutluyorum. Biz Kadınların saçı gibi gönlü uzun hem de upuzun . Bu kadar büyük gönüle sahip olduğumuz için ne mutlu bize. Size sevgi dolu günler diliyorum.

GOKOYA 
 09.03.2014 17:32
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.  11.03.2014 13:56
 

Merhaba Filiz hanım, Havva kızlarından biri olarak güzel yazınızı okudum. Evet saçımızın fazlalığı aklımızın eksikliğini iddia ederler çoğunlukla ancak geçmişten geleceğe bakın en önemli kararlarda kadının sözü önemsenmiştir. İslamda Aişe ananın yeri ve önemini tartışabilirmiyiz?, 1800lü yıllarda "bir grup aklı kısa, biz hakettiğimiz muameleyide görmüyoruz parayı da almıyoruz diye çıkıyor ortaya, haklı olduklarını bilen aklı uzunlar sa başa çıkamyacaklarını anlayıp kapattıkları iş yerlerinde diri diri yakıyor bir çoğunu, savaşta gözünü kırpmadan cepheye koşanlar, Nene hatundan, Mevhibe İnönü'ye, sonraları Cumhuriyet kadınları var her biri kendi alanında emeğini sonuna kadar kullanan vatanı milleti için, yeryüzünde kadının hakettiği yer ve konuma gelebilmesi dileğiyle herbirini saygıyla anıyor sizi tebrik ediyorum. Sevgiler

Cemile Torun 
 07.03.2014 22:48
Cevap :
Merhaba cemile hanım.güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Biz kadınlar saçımızın uzunluguyla nelere imza attık.Sonsuz sevgi ve saygılarımla.  10.03.2014 13:03
 
 
 
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 390
Kayıt tarihi
: 06.11.12
 
 

İzmir'de doğdum.  Adana!da yaşıyorum. Evli ve iki çocuk annesiyim. Uzun zaman bir gazetede köşe y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster