Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
539
 

Hay(h)allerime!

Hay(h)allerime!
 

www.deviantart.com


Bu aralar televizyonda bir banka reklamı dolanıyor. Belki yazılmıştır üzerine birşeyler, bilemiyorum. Ama uzun süredir karşıma çıkan en <ı>yıkıcı metin olduğunu söylemeliyim. Ne zaman o reklam çıksa , burnumun direği sızlıyor, gözüme bir <ı>dolu yaş yerleşiyor, elim alnıma, oradan da <ı>Yaş’a gidiyor.

“Hayallerinizden ne zaman vazgeçtiniz?” diye soruyor güzel ve acıklı sesli adam. Cevap bekler gibi soruyor bunu. Düşünüyorum: “Ben hayallerimden ne zaman vazgeçtim?” Yanıtlıyorum: “Ben hayallerimden, gerçekleşemeyeceklerini anladığımda vazgeçtim.”

Aşamalı bir dönemdi tabii. Önce hayal kurmaktan vazgeçtim. Kurulmayan hayallerden vazgeçilemiyordu haliyle. Bu yüzden, “ hayallerimden vazgeçme “ sancılı dönemini, “hayal kurmadan vazgeçme” dönemiyle hafifletmiş oldum.

O reklamda en çok icimi acıtan, sanıyorum bana, hayal kurmaktan vazgeçtiğimi hatırlatması. İnanın bu, hayallerden vazgeçmekten daha çok hasar veriyor insana.

Sarfetmeyin sakın bana. “ İnsan hayal ettiği sürece yaşar.” falan gibi klişe sözler rica edeceğim. Hiç hayal kurmuyor değilim çünkü. Ama benim hayallerim, pembe <ı>pancurlu <ı>ev’in yakınından dahi geçmiyor. Ben sol kolu takip edip, köşedeki marketten sağa dönüp, denizlere çıkarıyorum yollarımı.

Kurup kurup kursağımda kalsın istemiyorum çünkü. Susup susup ağlamak da istemiyorum. Yıkıp yıkıp yenilerini inşaa etmek hiç istemiyorum. “<ı>Hayat bildiği gibi gelsin, işimiz olan Yaşamak’ı” layıkıyla yapalım istiyorum.

“Fazla hayal, cildi bozar” demiş midir bilge bir kişi, bilemiyorum. Dememişse kendimi Bilge Kişi ilan ediyorum.

İnsanın elinden gelenle, yüreğinden geçenin senkronunu tutturmanın bu dünyada henüz bulunmuş bir formülü yok. Büyük Adam’cılık oynamanın da lüzumu yok. Reklamda söylendiği gibi, alamadığınız evin, çıkamadığınız dünya turunun, üzerinize geçiremediğiniz payetli gece elbisesinin, 3000 dolarlık ayakkabının, dolbi sörravund beş artı bir-iki-üç ses sisteminin, elsidi ekranın, lacivert bir ci-ti-ay ‘ın hatta sadece bir kaplumbağanın hayalini artık kursanız ne yazaaaar, kurmasanız ne yazar? Zaman aşımına uğramış hayallerin peşinden gözyaşı dökseniz kime yarar?

Benden size tavsiye. Hayal kurduktan sonra içinizden 1 yıl sayın.Gerçekleşti, gerçekleşti! Gerçekleşmedi, gerçeklere dönün!

Herr Daim Strasse:

Gelsin Hayat Bildiği gibi / Sezen Aksu-Ceza

Denge / Sezen Aksu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"İnsanın Hayalleri Ölürse, Kendi de Ölür" demişti ismini şu an hatırlayamadığım bir arkadaşım. Hayallerdin insanı yaşama bağlayan, Hayallerdir gerçekleşmesini beklerken ömrümüzden çalan, ve nedir eğer çıkartırsak hayallerimizi yaşamak için bir sebep elimizde kalan????

Hilalblc 
 08.10.2008 14:25
Cevap :
hayatın kendisi nedendir yaşamaya. sadece o yeter. hayaller tabii kurulur.gerçekleşmeyen hayallerin yasını tutmak, sabit bir fikirle gerçekleşmeyen hayalleri kurmaya devam etmek, hayatla bunun muhasebesini yapmak ... asıl bunlar öldürür insanı. yoksa hayal kurmayalım demiyorum. sabitlemeyelim diyorum daha çok. sandığınızdan daha iyimserimdir hayata karşı:) yine de çok teşekkürler okuduğunuz, paylaştığınız için.  08.10.2008 18:28
 

inan bende hayal kurmaktan vazgeçeli çok zaman oldu. Hiç kurmuyor değilim ama senin yazdığın gibi saydım, saydım...haftalar geçti olmadı, aylar geçti olmadı, yıllar geçti olmadı. Ne oldu ben de artık kendimden vazgeçtim:((

Ruksan İLDAN 
 05.10.2008 20:52
Cevap :
Yıllar önce kaybettiğim kardeşim misin sen benim. Burcu ve Yeşim ilen beraber. Aramızdaki fark; ben sadece hayallerden vazgeçtim. Kendinden sen de vazgeçmiş gibi görünmüyorsun. Deme öyle:))))  07.10.2008 10:59
 

İstanbul'un Adalar dolusu gecesinde güzel bir yazı okudum; saygı ve sevgilerimle....

Şahin Yamaner 
 04.10.2008 22:50
Cevap :
Ah arkadaşım! Sen yine okudun, ben yine memnun oldum. Cevap geç oldu ama güç olmadı. Sağolasın:)  07.10.2008 10:55
 

hiç birşeyin geç'i yoktur..hayal dünyanın en tatlı şekeri gibidir..çeşitli nedenlerden önüde kesilse üzerine üzerine gidilmeli hayallerin..sevgiler

Mehmet Önkibar 
 04.10.2008 21:01
Cevap :
peki:)  07.10.2008 10:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 473
Toplam mesaj
: 48
Ort. okunma sayısı
: 1170
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

İstanbul'da yaşanan tüm aşkların, tüm ayrılıkların, tüm özlemlerin, tüm nefretlerin, tüm eğlenceleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster