Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '18

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
324
 

Hay Senin Şoförlüğüne

Hay Senin Şoförlüğüne
 

Kendi objektifimden


Yoğun trafikte doksan kilometre hızla seyir halindeyken aracınız stop ederse ne yaparsınız?
Bu durumda panik yapmadan durabilecek insan sayısı yok denecek kadar azdır diye düşünüyorum.
 
Aynı durum benim başıma gelince yaptıklarımı sorarsanız?
Önce adrenalin bombardımanına tutuldum. Motor stop ettiği için motor kasılmaya başladı. Tekrar çalışmak için araç önce kasıldı sonra sürat ivmelenmesi yavaşlamaya başladı. Ben de tamamen o ana kadar edindiğim kırk yıllık tecrübe ile önce dikiz aynamdan arkamdaki trafiği kontrol ettim. Sağ sinyali verdim. Dörtlü ikaz flaşörlerimi yakmak için flaşör düğmesini bulmam hayli zaman aldı. O sırada arkamdaki araçlar klaksonlarını çalıştırmaya başladılar.
Ben de kendimi bir savaş alanında çaresiz bir savaşçı gibi gördüm. Birkaç saniyede dörtlü flaşörü yakıp vites küçülterek biraz riske girsem de sağ şeridi bulmuştum. Bu arada fren mekanizması da sertleştiği için aracı kendi akışı içerisinde durmayı başarabildim.
 
Arkamdaki araçlar neredeyse tampon hizamdan sıyırarak klaksonlarla karışık sollayıp gittiler. Onları sanki duyar gibiydim. Hay senin şoförlüğüne diyeni mi istersin, hay senin arabanın tekerine diyeni mi. Bu arada arkadan hızla gelen araçların arkadan çarpmalarını önlemek için arabadan çıkmak için yoğun trafikte epeyce bir zaman bekledim. Arka tarafa üçgen ikaz flaşörü koymak için çaba sarf ettiysem de yoğun araç trafiğinden başarılı olamadım. Ben de arka bagaj kapağını açıp uyarmak zorunda kaldım.
 
Daha sonra bu hengame de yol yardımı arayıp aracı kaldırana kadar çektiğim stres çekilecek gibi değil. Ülkemizde araç kullanım kültürü bu işte. Arkadan gelen aracın sürüş mesafesinin olması gereğinden yakın seyredildiği için bu kadar sıkıntı yaşanıyor. 
 
Aracı arıza yapan zaten şaşkınlık yaşıyor, bir de senin çaldığın klakson onu ekstradan şaşırtıyor, panik yapmasına sebep oluyor. Peki!... klakson çalan ne hissediyor diye sorsam?
O da sen arıza yapıp yolda kaldığın için, sana çaldığı klaksonla kendi içindeki küfrü, sana yolladığı zaman rahatlıyor ve seni sollayıp geçip gidiyor.
 
Hey trafikte seyrüsefer yapan araç sürücüleri trafikte ne kadar acele ederseniz edin elinize hiçbir şey geçmeyecek… Sadece bir arpa boyu yol kat edersiniz gerisi yarattığınız tehlikeye maruz bıraktığınız insanlara olacak.
 
Kazasız stressiz bir sürüş keyfi ile seyrüseferler dilerim sağlıcakla kalın… 28.07.2018 Adil Bozkurt

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Araba kullanma yeteneğim yok maalesef...

Kerim Korkut 
 28.07.2018 17:06
Cevap :
Araba kullanma yeteneğiniz yoksa ne mutlu size Kerim bey. Bende bu yaşımda zorunluluk dışında kullanmak istemiyorum inanın. Artık insanlar, genç insanlar Bilgisayar Joistiklerin de kullandıkları gibi sanal kullanacaklarını zannediyorlar. Keşke o tozlu yollarda pütürlü lastik ayakkabılarla yaya yürüdüğüm gibi hayat organik olsa. Selamlarımla...  28.07.2018 19:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 538
Kayıt tarihi
: 10.11.17
 
 

 ÖNSÖZ: Ben ne uyak bilirim ne bir kafiye/ Yarım asırlık ömrüm geçti nafile/ İçimden geçenler hep..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster