Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '11

 
Kategori
Mimarlık
Okunma Sayısı
906
 

Hayal etmekle başlar herşey

Hayal etmekle başlar herşey
 

beyzaz haber


Ünlü Türk Şairi Bahtiyar VAHAPZADE “hayaller veresiye günlerimizdir” der. 

Yanı gelecek için borçlandığımız düşüncelerimizdir hayallerimiz. 

Borç ki ödemeye mahkumsunuz. 

O zaman hayal etmede hiçbir sakınca olmadığı gibi onları yerine getirme cabası da bir borçtur insan için. 

İnsanlığın gelişmesinde aklını kullanarak düşünmeye başlaması ve gelecek için yaptığı tasarımlarım çok büyük önemi vardır. 

Ünlü Fransız dünürü ve matemaktiçisi Descates’ e göre akıl, insanlar arasında en adil bir şekilde dağıtılmış olan zenginliktir veya, en azından, O, insanların buna inandıklarını düşünmektedir. Hemen ekliyor ve aşağı, yukarı şöyle bir şey diyor: "Hiç başkasının aklını kıskananı görmedim. Herkes kendi aklını beğendiğine göre kimsenin kendi aklından şikayeti olmasa gerek." Hayatın bilinmeyenleri üzerine ahkam kesmekte üzerimize yoktur ya. Bu hemen hemen hepimizin sıklıkla başvurduğumuz bir yoldur 

Hayal gücü nedir? Orada tam bir özgürlük vardır. Kendini aşabilmeyi her başarış onun ufuklarını aydınlık sonsuzluklara taşıyacaktır. Klasik mekaniğin babası, ünlü İngiliz fizikçisi Sir I. Newton bakınız ne demiş: "Dünya beni nasıl görüyor bilmiyorum ama bana göre ben sahilde oynayan ve kendini şu an ve gelecekte çakıl taşlarının biraz daha parlaklarını bulmaya yöneltmiş küçük bir çocuk gibiyim. Ama gelin görün ki koskocaman okyanus bütün keşfedilmemişliği ile karşımda yatıyor." Newton bunları dünya biliminin doruğunda iken söylemiş, bilimin sırları okyanusta ise, orada ayaklarının ıslanmış olmasına bile kendini layık görmemiştir. 

R.Tayyip Erdoğan İstanbul için hayal ettikleri ile bu günlere gelmiştir. 

Dün Başbakanımızın İstanbul için çılgın projesi başlıklı bir haberi okudum. 

Haberde “Başbakan Erdoğan`ın çılgın projesi olduğu iddia edilen `Yeni İstanbul` projesi ortaya çıktı.Başbakan Erdoğan`ın çok merak edilen ve uzun süredir açıklanması beklenen `çılgın İstanbul projesine` ulaşıldı. 

Michigan Üniversitesi`nin Kent Planlama Yüksek Lisans Programı bünyesinde hazırlanan "Yeni İstanbul" (New İstanbul) adlı proje, fotoğraflar ve haritalar eşliğinde sunuluyor. 

Gazeteport`un haberine göre "Yeni İstanbul" (Yeni İstanbul) projesi, Michigan Üniversitesi tarafından Kent Planlama Programı ile İstanbul Konut A.Ş. ortaklığıyla hazırlandı”deniliyordu. 

Muhalefet liderleri napıyor. 

İçi boş dosyalar, bir esasa dayanmayan karalamalar. 

Yolsuzluklar yok mu? Var. Ama bu şekilde onlarla zamanı boşa geçirmek ne kazandırır bize. 

Hakimlere, savcılara duyumlarınızı iletirsiniz, araştırılır, gereği yapılır. 

Ülkem için sen ne düşünüyor düşlüyorsun, o önemli bence… 

Eğer bellekte hatırlanmaya değer ve bir gayret sonucu elde edilmiş kayda değer bir şey yoksa neyi hatırlayacaksınız? Fikirsiz zikire devam. Eğer bencilliğiniz yansız düşünebilmek becerinizi tamamen köreltmişse bırakınız kolay ve çabuk olmasını, kavrayabileceğiniz hiçbir şey yoktur 

Düşünceye egemen olan yanlılıkla özürlüdür. Ancak işin esas ilginç ve tehlikeli olanı, kişinin bütün bunların farkına varamadan toplum adına söz söylemeye ve işlevlerde bulunmaya kendisini yetkili görmesidir. Ama bu bir kez olur, iki kez olur, veya birçok kez olabilir. Ama bir gün gerçeğin açık yüzü bir şamar gibi iniverir suratına. O zaman kendisi ile ilgili gerçeği görme şansını elde eder. Ancak bir de yüzsüzlük eklenmişse önceki sıfatsızlıklarına bu treni de kaçırır. Biraz öfke ve biraz da kırgınlıkla işi idare eder, çıkar işin içinden ve aklısıra zevahiri de böylece kurtarmış olur. 

Bu düşlediğim siyasetçi tipi değildir. 

Başbakanımızı bugünlere taşıyan hayallerini hep beraber görüyoruz. 

Boğazın altından geçen tüneller, İstanbulun yedi tepesini birleştiren metrolar, şimdi de bu devasa proje… 

Ne olurdu bizden de biri çıksa, Rize için böyle hayaller kursa veya kuranlara kulak kabartsa. 

Ben görmeyeceğim o günleri galiba. 

Sevgi ve saygılarımla…. 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 626
Kayıt tarihi
: 24.06.08
 
 

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster