Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '10

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1250
 

Hayal kırıklığı yaşadık ama olsun...

Hayal kırıklığı yaşadık ama olsun...
 

Seferihisar 2. Mandalina festivali


Aslında her şey güzeldi. Bir ilçenin sesini duyurabilmesi açısından yapılan etkinlikler övgüye değerdi. Özellikle saat 17.00'de sahne alan Ferhat Göçer Seferihisar'ı salladı. Emeği geçenleri kutlamak gerek. Ancak festival alanında mandalina görememek bizi hayal kırıklığına uğrattı.

Oysa Seferihisar yolunda ne hayaller kurmuştuk. ''Şimdi her yer dolu döküm mandalinadır. Bol bol yeriz. Eve de alırız, '' demiştik. Kente girişte arabamızı parkettik. Karşı kaldırımda, kırık dökük bir iki kasa içinde mandalina gördük. Fiyatını sorduk, ''1.250 lira'' dedi satıcı. Şaşırdık. Pazarda bile kilosu 50 kuruşa, 1 liraya satılan mandalina kendi memleketinde daha pahalı. Hem biz öyle bir kilo falan alacak değildik. Başka bir yerde buluruz ümidiyle festival alanına yöneldik. Festival alanında mandalina dışında her şey vardı. Mandalinanın lokumundan, reçelinden, kurabiyesinden ve şarabından bile vardı. Ama mandalinanın kendisi yoktu.

Festival alanı çok güzel düzenlenmişti. Girişte, gri metal boyalı canlı heykeller özellikle çocukların ilgisini çekiyordu. Sadece üzeri kapalı olan alanın iki yanındaki standlarda yöresel ürünler sergileniyor. İpek dokuma tezgahı, göz nuru örgü işleri, takılar, mandalinadan yapılan lokumlar, şaraplar, ev yapımı börekler tatlılar... Bunlara benzer birçok şeyi bu standlarda bulmak olası.

Biz, yaklaşık saat 14.00'te Seferihisar'daydık. Günün en önemli etkinliği olan Ferhat Göçer'in konserine 2 buçuk saat vardı. Arabaya binip dümeni Seferihisar'ın gözde beldelerinden Sığacık'a kırdık. Sığacık yolunda gözlerimiz fal taşı gibi açıldı. Çünkü yol sağlı sollu mandalina ağaçlarıyla kaplıydı ve dallar yıkılıyordu. Festival alanında göremediğimiz mandalinanın kralını ağaçlar dolusu olarak bu yolda gördük.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in söylediği gibi üretici mandalinasını bu yıl gerçekten toplayamamış. Arz talep durumu... Üretim fazla olunca fiyat düşmüş. Köylü üretirken ve toplatırken ödediği parayı mandalinayı satarken alamayınca zor duruma düşmüş. ''Para kazanamadıktan sonra toplayacağıma ağaçta kalsın, '' diyor.

Halkın sorunlarına duyarlı olan Başkan Tunç Soyer hemen kolları sıvamış. Köylünün ağaçta kalan mandalinasını eritebilmek için girişimlerde bulunmuş. Belediyelerle görüşülmüş. Görüşmeler sonunda İzmir Büyükşehir 110 ton, Kadıköy 100 ton, Bornova 60 ton, Karşıyaka 25 ton, Balçova 20 ton mandalina almaya söz vermiş. Belediyeler alacakları mandalinaları okullarda dağıtacaklarmış.

Başkan Tunç Soyer ayrıca dış ülke bağlantıları için de çalışıyormuş.

Bunlar çok sevindirici çabalar. Mandalinaları ağaçta terkedilmiş görünce insanın içi sızlıyor. Bu haberi duyunca yüreğimize su serpildi.

Sığacık doğasıyla, deniziyle, marinasıyla ve evleriyle görülmesi gereken beldelerden biri. Marinayı ve çevresini gezdikten sonra Akkum'a indik. Yemeğimizi deniz kıyısında yedikten sonra tekrar Seferihisar'a döndük. Festival alanında toplananlar Ferhat Göçer'i bekliyordu.

Ferhat Göçer'in gelmesiyle birlikte coşku daha da arttı. Ziyaretçiler sanatçının romantik şarkılarıyla doyumsuz iki saat yaşadılar.

Seferihisar'da mandalina bulamadık ama olsun güzel bir gün geçirdik.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 233
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 947
Kayıt tarihi
: 07.01.10
 
 

İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu mezunuyum. Kısa denilebilecek bir sür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster