Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
200
 

Hayal...

Hayal...
 

Mevsim “Sonbahar.” Gökyüzü yıldızların istilasına uğramış, ışıltı içinde bu akşam… Yıldızlar, ay ışığıyla, parıltı yarışı içine girmiş gibi, yeryüzü de ışıl ışıl. Akşamın ilk saatleri, 18.00 veya 19.00 arası, evden çıktım. Uzun Çarşı istikametine, ağır ve aksak adımlarımla yürüyorum.

Uzun Çarşı’nın sol tarafındaki ekmek fırının yanındaki eski han, restore edilmiş. Ve resim sergisi açılmış, han’ın içine. Gökyüzündeki, yıldızların ve ay’ın şavkı hanı tamamen aydınlatmaya yetmiş sanki. Han’ın duvarına asılan resimleri merak ediyorum ve han’ın içine doğru yürüyorum.

Her resim tablosu bol bir ışık huzmesiyle aydınlatılmış halde, han içinde. Hemen han’ın sol köşesinde düzgün şekilde 5 tablo asılı duvara. Sonrası, bir “İlkbahar” tablosu duvara asılı ve önünde durup tüm dikkatim, o tablo da yoğunlaşıyor.

Arkamdan gelen bir sesle irkiliyorum. Han’ın güvenlikçisi, “Kapatıyoruz hanı, yarın sabah 11.00 de açılıyor han, gelip devam edebilirsiniz resimleri görmeye” diyerek uyarı da bulunuyor.

Güvenlikçinin sözü bitti bitmedi, “şimdi gelmiştim ben daha” demeye kalmadan. ”Beyefendi, 1,5 / 2 saattir o baktığınız tablonun- İlkbahar tablosunun- önünde bir heykel gibi, hareketsiz bir şekilde duruyordunuz” diyor han’ın güvenlikçisi.

Gözümü açtım ve uyandım uykumdan. Sabah olmuş, gün aydınlanmıştı. Hepsi bir rüyadan ibaret ama gözüm yaşla dolu. Gözümden süzülen ve kirpiğim de biriken yaş daha kurumamıştı. Öylesine bir rüya veya hayal gördüm.

O gün işe gitmek için yola çıktığımda, aklım da “hayal” – İmge- Rüya- soruların ve yanıtların düşüncesi içinde günümü geçirdim.

Her insan hayalleri kadar mı yaşar? Hayalleri olmayanın “hayat” hakkı yok mudur? Yaşam hakkı vardır mutlaka. Yalnız “ Her şey hayal etmekle başlar” Hayat da…

İnsan, hayallerine ve cesaretine göre yön verir, hayatına. Bazen de yön veremez tabii ki!

Yeter ki hayallerin peşinden gidebilsin insan. Satmasın hayallerini. Hayallerdir umudu yeşerten çünkü. Lacivert rengin büyüsüne teslim denizin ufkunda, Tanyeri huzmelerin denizi aydınlatan, yakamoz’un ruha yansıyan umut gibi! Hayal’in.

Gözünü kapadığında, en ulaşılmaz sanılan, aşklar dile gelir. Ulaşırsın. Gözünü açtığında, Hayal mi / gerçek mi arasında platonik aşk yaşatır, hayallerin.

Bir anlık da olsa yaşarsın, her gece alacakaranlığı anımsatan zaman diliminde, “Özgürlük “ hissi vereni.

Tam göğsünüzün ortasında bir yeriniz hep acıyacak olsa da…

Yaşam denilen süreçte, hayat oluşturmak için hayallerimizin peşinden gidilmesi gerekliliğine. En güzel sözlerden birini devrimci gerilla, Ernesto Che Guevara söylüyor bize…  

“Gerçekçi ol, İmkânsızı iste!”

 

Hayallerini sevgiyle / aşk’la dolu yaşayanlara / yaşatabilenlere...

Sevgililer Günü Kutlu Olsun.

 

Sedat Çalışkan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Hayal kuranlar zeki insanlardır" Bunu bilmiyordum..Neden hayaller gerçeklerle tam olarak örtüşmez? Acaba..

Selda Çakmak 
 17.02.2018 23:24
Cevap :
:) sorun bu ya işte! Zeki insanlar hayal kurar. Hayallerini hayata geçirmezler. Yaşananların çoğu hayallerimizin ürünüdür. Örtüşmeyenler de ise, bir eksiklik vardır mutlaka :) Teşekkür ederim yorumunuza.  18.02.2018 20:10
 

"Mantık, sizi A noktasından B noktasına götürür, hayal gücü ise her yere"-Einstein demiş...:)))

nedim üstün 
 12.02.2018 22:14
Cevap :
Merhaba şair'im :) Hayal kuranlar zeki insanlardır. Umutlarımızın bazıları hayallerin ürünü değil midir? Teşekkür ederim katkınıza :) Selamlar.  13.02.2018 10:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 187
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 13.03.09
 
 

Zaman Tüneli : 1961 doğumlu, Emekli. Hayattan değil mesleğinden. Yaşama tutunmak için, yosun tutm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster