Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '19

 
Kategori
Gönüllülük
 

Hayaldi Gerçek Oldu!

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Hayata Renk Ver Derneği işbirliği ile 'Öğretmenim Elimi Tut Projesi' kapsamında planlanan ilk 'Hastane Sınıfı' açılışı Açı Okulları sponsorluğunda Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği'nde 10 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşti.

Açılışta Sayın İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Sayın İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Hayata Renk Ver Derneği Kurucu Başkanı ve Öğretmenim Elimi Tut Projesi Fikir Mimarı Melek Okur da değerli konuşmalarıyla günün anlam ve önemine değindi. 

Peki bu proje nasıl doğdu?

"Her çocuk doğduğu güne, doğarken hazırlandığı gibi; doğacağı hayata da yaşarken hazırlanmalı ve bu ona hak olmalı. Yaşanan, yaşanmış olan, dile gelen gelmeyen hiçbir şey buna engel olmamalı" düşüncesi doğdu önce.

Bir öğretmendi 'Melek Okur'. Bir hayale inandı ve 1 kişiyken başladığı yolda bayrağı inanarak tutmaya devam etti. Ona inananlar değişse de o inancından vazgeçmedi. Hastanelerde çocuklarla buluşmaktan elinden geleni yapmaktan asla vazgeçmedi. Bir kişi yıllar içinde büyüyen bir kadroya dönüştü. Heyecanıyla yaptığı çağrıları duyan, alanında uzman olan olmayan, gönlünü koymaya hazır, çocuklar için iyi şeyler yapıldığını duyan herkes katkı sağlamak için bütün olmaya karar verdi. Büyüdükçe çocuklarla öğrenmeye devam eden kadro karşılıklı beslenerek büyüyordu.

Umut dolu çalışan kalplere 'Daha iyisi nasıl olur' Neler yapılmalı? soruları düşmeye başladı. Artık sorular fikirlere dönüşmeye başlıyor ve proje şekillenmeye başlıyordu. Tam da o günlerde, inandığı yolda yürüyen gönül vermiş kişilerle adımlar atıldı. Hazırlıklar yapıldı. Çünkü herkesin inandığı tek bir gerçek vardı 'Çocuk Çocuk Olunca iyileşir!

Çocuk evde, parkta, okulda, sinemada, ormanda her yerde nasıl çocuksa; hastanede de çocuktu. Sıfatı mekana göre değiştirilemez olduğu kadar; istekleri de, hakları da, duyguları da, oyunları da değiştirilememeliydi. 

Hastanede yatarken de çocuk kitap okuyabilmeli, sosyalleşebilmeli, bayramlaşabilmeli, mor elbisesiyle arkadaşlarıyla oyun oynayabilmeliydi. 

Hiç kimse hayatının geri kalanının ne kadar süreceğini bilemez. Hastanede yatan da, masa başında çalışan da, emekli olan da, yeni doğan da..

İşte tam da bu sebeple diyoruz ki; hayatta nefes alabildiğimiz her saniye en kaliteli haliyle geçirilebilmeli ve bu hak en çok da çocuklara verilmeli..

Hayattan vazgeçmemeyi, her saniye mutlu olacak yol bulabilmeyi, duygularımızı saflığıyla paylaşabilmeyi, kaygılarımızı silebilmeyi, korkularımızdan korkusuzca bahsedebilmeyi, hayal kurabilmeyi, özgür olabilmeyi ve daha nice büyüklüğü çocuklardan öğrenirken, onların öğrenmeyi sürdürmeleri için elimizden geleni yapmalıydık..

Çünkü bu hepimizin sorumluluğuydu!

Çünkü çocuklar sadece hastalıkla mücadele etmiyor,

Çocuklar iyi olsun diye, çocuklar eğitimlerine devam edebilsin diye..

Kurulan bir hayalin gerçeğe dönüşme öyküsü, yeni başlangıçlara doğru ilk adımını attı.

Tüm ülkede yaygınlaşması dileğiyle..

 

Uzm. Halk Sağlığı Hemşiresi Ayşe Şengel

Hayata Renk Ver Derneği Genel Sekreteri

www.aysesengel.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 77
Kayıt tarihi
: 08.05.18
 
 

Ayşe Şengel, 1980 İzmir doğumludur. İstanbul Ünv. Florence Nightingale Hemşirelik lisans eğitimin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster