Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
79
 

Hayalimizdeki Cumhurbaşkanı

Hayalimizdeki Cumhurbaşkanı
 

Cumhurbaşkanlığı Forsu


Yeni seçilecek  Cumhurbaşkanının, tarafsız, şaibesiz ve herkesin saygı duyabileceği bir kişiliğe sahip olması genel bir beklenti. Bu beklenti ,şimdiye kadar yaşadığımız ayrıştırmalar, kutuplaşmalar, cepheleşmeler ve sürtüşmeler sonucu toplumda beliren bıkkınlığın habercisidir.

Bu beklenti, siyaseten toplumu yakından ilgilendiren önemli kararların öncesinde milli birliğimizi pekiştirme, sağlıklı tavırlar takınabilme adına, çok önemlidir.

Ne Yapılmalı?

Bence, yapılması gereken bir sürpriz değil, olması gerekendir. Uzaklaştığımız değerlere yeniden dönmek, farklı fikirlere saygılı olmak, uzlaşı kültürünü geliştirmek, tepkileri göğüsleyerek yumuşatmak, iktidar- muhalefet gerilimini azaltmak...vs. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde, çoğunluğa sahip iktidar partisi, güzel bir jest sergileyerek, muhalefetin görüşünü alabilir, onların da destekleyebileceği, tarafsız, şaibesiz bir aday üzerinde anlaşabilirler.Seçilen kişi, tüm toplumun Cumhurbaşkanı olarak, sakıncalı olmaya başlayan gerilimleri azaltabilir, milli birliğimize katkı sağlayabilir. Bu önemli fırsat kaçırılırsa, nelerin olacağını bilemem ama,Yaşamakta olduğumuz gerilimlerin devamı bile yaşama zevkimizi kaçırmaya yetecektir.

Hepimizi şaşırtacak, böyle erdemli bir çıkış sergilenebilir mi? Neden olmasın? Bu bir ufuk meselesi. İktidar partisinde bu ufka sahip olan kişilerin katkıları beklenebilir.

Endişem şudur:

İktidar, gözünü ve kulağını kapatmış, kendini  otomatik bir " rotaya" bağlamış olarak bir hedefe doğru ilerlemeyi planlamış olabilir. Zaman zaman güzel şeylerin olacağını da söyledikleri oluyor. Buna rağmen, daha ilerisi hakkında umutlu olabilecek verilere sahip değilim. Yaşadığım toplum için, tüm güzellikleri, biraz umut, biraz da endişe ile beklemekteyim.

Önerim şudur:

Konuşalım, tartışalım fakat, suları bulandırmayalım. Çünkü, kötü niyetliler bulanık suları severler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1205
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1941 yılında Trabzon'da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster